Euro 2020

Euro 2020: debiutanci nie sprawili niespodzianki. Ukraina pokonała Macedonię Północną

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 16:59
Ukraina pokonała Macedonię Północną 2:1 w swoim drugim spotkaniu grupy C. Do zwycięstwa zespół Andrija Szewczenki poprowadził Andrij Jarmołenko.
Mecz Ukraina - Macedonia Północna
Mecz Ukraina - Macedonia PółnocnaFoto: PAP/EPA/Vadim Ghirda / POOL

Reprezentacja Ukrainy pozostawiła po sobie bardzo dobre wrażenie po swoim pierwszym spotkaniu na turnieju, kiedy byli bliscy remisu z faworyzowaną Holandią. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem "Oranje" 3:2, jednak był to jeden z najlepszych meczów na mistrzostwach, w którym obie drużyny pokazały bardzo dużo jakości.

Euro 2020 - SERWIS SPECJALNY

Macedonia Północna długo opierała się Austrii, jednak w swoim debiutanckim starciu na Euro przegrała 1:3. Wielu widziało w tym zespole dostarczyciela punktów, który nie będzie potrafił postawić się rywalom. Piłkarze z Bałkanów ponieśli co prawda porażkę, ale na pewno w ich grze nie wszystko zasługiwało na krytykę.

Od pierwszych minut Ukraina chciała narzucić rywalom swój styl gry, ale po początkowych atakach Macedończycy zdołali przeprowadzić kilka groźnych akcji. Wszystko toczyło się po ich myśli do 29. minuty meczu. Jarmołenko najpierw był bliski pokonania bramkarza z akcji, ale Dimitrievski dobrze się spisał. Chwilę później był jednak bezradny, a Jarmołenko wykończył dobrze rozegrany rzut rożny.

Macedończycy nie zdołali jeszcze otrząsnąć się po pierwszym golu, a chwilę później przygrywali już 0:2. Tym razem Jarmołenko wystąpił w roli asystenta, a gola w sytuacji sam na sam zdobył Jaremczuk.

Jeszcze przed przerwą odpowiedzieć mógł Pandew, który pokonał Buszczana. Napastnik i lider swojej drużyny był jednak na spalonym.

Po przerwie Macedończycy zdołali strzelić kontaktowego gola. W 57. minucie rzut karny wykonywał Alioski. Dobrze wyczuł go Buszczan, ale przy dobitce piłkarza Leeds był już bezradny.

Ukraina cały czas starała się nie stracić kontroli nad meczem. Miała kolejne szanse do tego, by zdobyć bramkę, doskonałą okazję zmarnował Malinowski.

W 83. minucie sędzia dzięki pomocy VAR dopatrzył się ręki w polu karnym Macedonii i podyktował rzut karny. Na jedenastym metrze piłkę ustawił Malinowski, ale nie zdołał pokonać bramkarza. Macedończycy rzucili się do ataków w ostatnich minutach meczu, ale wynik nie uległ już zmianie. Debiutanci są jedną nogą poza imprezą, Ukraińcy zaś wypełnili swoją powinność, myśląc o wyjściu z grupy.

Na czwartek zaplanowano także inny mecz grupy C - o 21.00 Holandia podejmie w Amsterdamie Austrię. Natomiast o 18.00 w Kopenhadze rozpocznie się spotkanie grupy B pomiędzy Danią a Belgią.

01:07 skrzyński.mp3 O szczegółach Robert Skrzyński (IAR)

Grupa C: Ukraina - Macedonia Północna 2:1 (2:0).

Bramki: 1:0 Andrij Jarmołenko (29), 2:0 Roman Jaremczuk (34), 2:1 Ezgjan Alioski (57).

Żółta kartka - Ukraina: Mykoła Szaparenko. Macedonia Północna: Darko Velkovski, Daniel Avramovski.

Sędzia: Fernando Andres Rapallini (Argentyna). Widzów: 10 001.

Ukraina: Heorhij Buszczan - Ołeksandr Karawajew, Ilia Zabarny, Mykoła Matwiejenko, Witalij Mykołenko - Andrij Jarmołenko (70. Wiktor Cygankow), Mykoła Szaparenko (78. Serhij Sydorczuk), Taras Stiepanenko, Rusłan Malinowski (90+1. Eduard Sobol), Ołeksandr Zinczenko - Roman Jaremczuk (70. Artem Biesiedin).

Macedonia Północna: Stole Dimitrievski - Boban Nikolov (46. Alexandar Trajkovski), Stefan Ristovski, Darko Velkovski (85. Ivan Trickovski), Visar Musliu, Ezgjan Alioski - Arijan Ademi (85. Kire Ristevski), Stefan Spirovski (46. Darko Churlinov), Enis Bardhi (77. Daniel Avramovski), Elif Elmas - Goran Pandev.

- Każdy z nas, który miał coś do powiedzenia wstał i przemówił w naszym gronie. Myślę, że to też świadczy o naszej sile, że jesteśmy ze sobą szczerzy i mówimy to, co nam się nie podoba - powiedział Jan Bednarek w rozmowie z Mateuszem Ligęzą, dziennikarzem radiowej Jedynki.