Euro 2020

Euro 2020: Finlandia nie wytrzymała naporu Belgii. Pewny awans "Czerwonych Diabłów"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 22:50
W ostatnim meczu grupy B na Euro 2020 reprezentacja Finlandii przegrała w Petersburgu z pewną awansu do 1/8 finału Belgią 0:2. W innym spotkaniu tej grupy Rosja przegrała na Parken z Danią 1:4, która dzięki lepszemu bilansowi bramkowemu zagra w fazie pucharowej turnieju.

EURO 2020 - SERWIS SPECJALNY

Mecz Finlandii z Belgią nie należał do najładniejszych tegorocznego Euro. Pierwszą dobrą okazję stworzyli sobie podopieczni Roberto Martineza, ale dopiero pod koniec pierwszej połowy. Romelu Lukaku próbował zaskoczyć Lucasa Hradecky'ego, ale paradą popisał się golkiper Bayeru Leverkusen.

Chwilę później ponownie na wyżyny umiejętności wbił się Hradecky, który zatrzymał potężny strzał Jeremy'ego Doku. Do końca pierwszych trzech kwadransów wynik nie uległ zmianie.

W drugiej połowie bardzo dobrą dyspozycję potwierdził Hradecky. Bramkarz "Aptekarzy" kilka razy uchronił swoją drużynę przed utratą bramki. W 65. minucie piłkę w siatce zespołu "Huuhkajat" umieścił Lukaku. Radość Belgów nie trwała długo, po analizie VAR sędzia Felix Brych nakazał grę od bramki. Zawodnik "Czerwonych Diabłów" był na pozycji spalonej.

Belgowie w końcu dopięli swego na kwadrans przed końcem meczu. Wynik otworzył... Hradecky, po tym jak po uderzeniu piłka odbiła się od niego i wpadła do siatki. Chwilę później trzecia drużyna świata podwyższyła rezultat na 2:0 za sprawą Lukaku, który umieścił futbolówkę w siatce.

01:57 Finlandia uległą Belgii Więcej na temat tego meczu Andrzej Janisz.mp3 Więcej na temat tego meczu Andrzej Janisz (Jedynka)

W innym spotkaniu tej grupy Rosja przegrała na Parken z Danią 1:4, która dzięki lepszemu bilansowi bramek awansowała do 1/8 finału turnieju z drugiego miejsca. Zespół Belgii już wcześniej zapewnił sobie grę w fazie pucharowej Euro 2020

Polacy
 zainaugurowali Euro 2020 od przegranej ze Słowacją (1:2), później zremisowali z Hiszpanią (1:1). Kadrę Paulo Sousy czeka jeszcze decydujący mecz ze Szwecją (23 czerwca, Sankt Petersburg).

Dla biało-czerwonych jest to czwarty występ w tej imprezie. Dotychczas dwukrotnie odpadli po fazie grupowej, a pięć lat temu dotarli do ćwierćfinału, przegrywając w nim w serii rzutów karnych z późniejszym triumfatorem - Portugalią.

górski serwis grafika 1200 .jpg
SERWIS SPECJALNY - KAZIMIERZ GÓRSKI

Euro 2020 miało się odbyć przed rokiem, ale z powodu pandemii zostało przełożone o rok. Turniej rozpoczął się 11 czerwca w Rzymie od wygranej Włochów z Turcją (3:0). Finał ME zaplanowano na 11 lipca na Wembley w Londynie.

GRUPA B: Finlandia - Belgia 0:2 (0:0)

Bramki: L. Hradecky - 74 (gol samobójczy), R. Lukaku - 82

Sędzia: Felix Brych (Niemcy). Widzów: 18 545.

Finlandia: Lukas Hradecky - Jukka Raitala, Joona Toivio, Paulus Arajuuri, Daniel O Shaughnessy, Jere Uronen (70. Nikolai Alho) - Robin Lod (90+2. Marcus Forss), Tim Sparv (59. Rasmus Schuller), Glen Kamara - Joel Pohjanpalo (70. Joni Kauko), Teemu Pukki (90+2. Fredrik Jensen)

Belgia: Thibaut Courtois - Dedryck Boyata, Jason Denayer, Thomas Vermaelen - Leandro Trossard (76. Thomas Meunier), Kevin De Bruyne (90+1. Hans Vanaken), Axel Witsel, Nacer Chadli - Jeremy Doku (76. Michy Batshuayi), Romelu Lukaku (84. Christian Benteke), Eden Hazard

Rosja - Dania 1:4 (0:1)

Tabela (mecze, wygrane, remisy, przegrane, bramki, punkty)
1. Belgia 3 3 0 0 7-1 9 - awans
2. Dania 3 1 0 2 5-4 3 - awans
3. Finlandia 3 1 0 2 1-3 3
4. Rosja 3 1 0 2 2-7 3

Dania po pasjonującym spotkaniu przegrała 1:2 z Belgią w czwartkowym spotkaniu grupy B na Euro 2020. Skandynawowie grali dla Christiana Eriksena, który przebywa w szpitalu po tym, jak w meczu z Finlandią miał atak serca.

Mecz mistrzostw Europy Dania - Belgia, który odbywa się w Kopenhadze, został przerwany na chwilę w 10. minucie. W ten sposób oddano szacunek piłkarzowi gospodarzy Christianowi Eriksenowi, który po zawale serca w sobotnim spotkaniu z Finlandią przebywa w szpitalu.