Euro 2020

Euro 2020: Rosja rozbita, wielki mecz i awans Danii do 1/8 finału

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 23:31
Dania pokonała Rosję 4:1 w ostatnim spotkaniu grupy B i zapewniła sobie awans do 1/8 finału Euro 2020. Piłkarze Kaspera Hjalmunda przegrali pierwsze dwa mecze imprezy, ale w kluczowym starciu zagrali fenomenalnie.
Yussuf Poulsen w meczu Dania - Rosja
Yussuf Poulsen w meczu Dania - RosjaFoto: PAP/EPA/Friedemann Vogel / POOL

Duńczycy doskonale zdawali sobie sprawę, że ich jedyną szansą na pozostanie w turnieju jest zwycięstwo z Rosją, w dodatku zwycięstwo w większych rozmiarach, dlatego od pierwszych minut ruszyli na rywali.

Euro 2020 - SERWIS SPECJALNY

Doping dziesiątek tysięcy duńskich kibiców miał ponieść zespół Kaspera Hjulmanda, początki były obiecujące, ale z ataków niewiele wynikało, a przeciwnicy potrafili dobrze się bronić i wzajemnie asekurować.

Rosjanie imponowali spokojem i ustawieniem, a do tego potrafili szybko skontrować, jak w przypadku Gołowina, który w 17. minucie po indywidualnej akcji był bliski zdobycia gola. Jego strzał zatrzymał Kasper Schmeichel.

Duńczycy byli zdeterminowani, chcieli atakować, ale stopniowo tracili impet, rozbijali się o rosyjską defensywę.

Wszystko zmieniło się w 38. minucie, kiedy przed polem karnym piłka trafiła do Mikela Damsgaarda. 20-latek z Sampdorii przełożył piłkę na prawą nogę i uderzył na bramkę na tyle zaskakująco, że bramkarz Rosji mógł tylko odprowadzić futbolówkę wzrokiem, kiedy ta wpadała do siatki.

Był to gol, po którym Parken eksplodowało radością, dając zespołowi impuls do dalszej walki. Do przerwy trwały ataki gospodarzy, jednak nie udało się podwyższyć prowadzenia.

Druga połowa rozpoczęła się od zaciętej walki obu drużyn, Rosjanie zdołali przejąć inicjatywę, ale tylko na chwilę, ponieważ Duńczycy szybko odzyskali rezon, zaczęli wygrywać więcej pojedynków i stwarzać sytuację. Po świetnym podaniu najlepszego na boisku Hojbjerga okazję miał Braithwaite, ale napastnik Barcelony nie zdołał oddać strzału w polu karnym.

W 57. minucie Rosjanie popełnili katastrofalny błąd. Zobnin chciał zagrać do bramkarza, ale zrobił to tak niefortunnie, że wyłożył piłkę do Poulsena, a ten nie mógł nie trafić. Było 2:0, jednak Duńczycy w tym momencie mieli dopiero trzecie miejsce w grupie - Belgowie niespodziewanie remisowali z Finlandią.

Chwilę później gola zdobył Romelu Lukaku, jednak został on anulowany. Niemal w tym samym momencie arbiter podyktował rzut karny dla Rosjan, który na gola zamienił Dziuba. Na Parken zrobiło się cicho, kibice czuli, że może to być początek dramatu ich drużyny.

Wszyscy śledzili jednocześnie wydarzenia w Kopenhadze i Petersburgu, gdzie swój mecz rozgrywali Belgowie. W 74. minucie padł upragniony gol dla "Czerwonych Diabłów", ale cały czas trzeba było grać o zwycięstwo, które dawało bezpośredni awans.

W 79. minucie Dania dopięła swego, w ciągu kilkudziesięciu sekund oddając na bramkę Safonowa cztery strzały. Kiedy wydawało się, że Rosjanie zdołają się obronić, do piłki przed polem karnym dopadł Christensen i potężnie uderzył, podwyższając prowadzenie.

W swojej kolejnej akcji posłali rywali na deski - po szybkim kontrataku akcję sfinalizował Maehle, zamykając ten mecz. W międzyczasie padł też drugi gol dla Belgii, co oznaczało, że Dania, mimo dwóch porażek w pierwszych spotkaniach turnieju, awansuje z drugiego miejsca w grupie.

Turniej zaczął się dla Duńczyków od koszmaru. Przez wielu byli uznawani za zespół, który może być czarnym koniem tego turnieju. W spotkaniu z Finlandią na murawę padł Christian Eriksen, który miał zawał serca. Trwała walka o życie największej gwiazdy Duńczyków, szczęśliwie wygrana. Mecz został dokończony następnego dnia, ale zakończył się porażką 0:1. Pechową, ale wciąż porażką. Spotkanie z Belgią było kapitalnym widowiskiem, zespół Kaspera Hjalmunda szybko wyszedł na prowadzenie, ale ostatecznie uznał wyższość rywali.

W meczu o wszystko Dania wydarła zwycięstwo, grała z pasją i ogromną determinacją, pisząc piękną historię, która być może dopiero wchodzi w swoją najważniejszą fazę.

01:05 Dania wygrała z Rosją O szczegółach - Filip Jastrzębski.mp3 O szczegółach meczu Dania - Rosja Filip Jastrzębski (Jedynka)

Grupa B: Rosja - Dania 1:4 (0:1).

Bramki: 0:1 Mikkel Damsgaard (38), 0:2 Yussuf Poulsen (59), 1:2 Artiom Dziuba (69-karny), 1:3 Andreas Christensen (80), 1:4 Joakim Maehle (82).

Żółta kartka - Rosja: Fiodor Kudriaszow, Igor Diwiejew. Dania: Thomas Delaney.

Sędzia: Clement Turpin (Francja). Widzów: 23 644

Rosja: Matwiej Safonow - Mario Fernandes, Igor Diwiejew, Georgij Dżikija, Fiodor Kudriaszow (67. Wiaczesław Karawajew), Daler Kuziajew (67. Maksym Muchin) - Aleksiej Miranczuk (61. Aleksandr Sobolew), Magomed Ozdojew (61. Rifat Żemaletdinow), Roman Zobnin, Aleksandr Gołowin - Artiom Dziuba.

Dania: Kasper Schmeichel - Andreas Christensen, Simon Kjaer, Jannik Vestergaard - Daniel Wass (60. Jens Stryger Larsen), Pierre Emile Hoejbjerg, Thomas Delaney (86. Mathias Jensen), Joakim Maehle - Martin Braithwaite (85. Andreas Cornelius), Yussuf Poulsen (60. Kasper Dolberg), Mikkel Damsgaard (72. Christian Noergaard).

Rosja - Dania 1:4 (0:1)

Tabela (mecze, wygrane, remisy, przegrane, bramki, punkty)
1. Belgia 3 3 0 0 7-1 9 - awans
2. Dania 3 1 0 2 5-4 3 - awans
3. Finlandia 3 1 0 2 1-3 3
4. Rosja 3 1 0 2 2-7 3

Euro 2020: Paulo Sousa podziękował kibicom za doping. "To coś, co daje energię"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 20:35
Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Paulo Sousa podziękował kibicom za wspaniały doping, który niósł biało-czerwonych w sobotnim meczu z Hiszpanią w mistrzostwach Europy. Polacy zremisowali w Sewilli 1:1 i zachowują szanse awansu do 1/8 finału.