Euro 2020

Euro 2020: Portugalia - Francja. Trzy rzuty karne i kapitalne widowisko w meczu mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 23:07
Portugalczycy zremisowali z Francuzami 2:2 w meczu ostatniej kolejki grupy F Euro 2020. W meczu oglądaliśmy aż trzy rzuty karne. Obie drużyny zakwalifikowały się do 1/8 finału turnieju.
Cristiano Ronaldo
Cristiano RonaldoFoto: PAP/Christof Stache / POOL

Środowy pojedynek był rewanżem za finał poprzednich mistrzostw Europy, na których Portugalczycy pokonali Francuzów 1:0. Gol padł dopiero w dogrywce, a bohaterem decydującej akcji był Eder.

Euro 2020 - SERWIS SPECJALNY

Dla obu drużyn poprzednia kolejka nie była udana - Francuzi tylko zremisowali z Węgrami (1:1), a Portugalczycy zostali rozbici przez Niemców (2:4).

- Są momenty, kiedy napastnicy nie strzelają goli, ale ja wierzę w swoich graczy – przyznał przed meczem trener Francji Didier Deschamps, a prowadzący Portugalię Fernando Santos dodał: - Po ostatniej porażce ważne jest oczyszczenie umysłów.

Rzeczywiście, oba zespoły przystąpiły do meczu z bardzo ofensywnym nastawieniem, dlatego oglądaliśmy wiele podbramkowych spięć. W 30. minucie Hugo Lloris znokautował strzelającego głową Danilo Pereirę, a sędzia Mateu Lahoz podyktował rzut karny. Jedenastkę pewnie wykorzystał Cristiano Ronaldo.

Z kolei tuż przed przerwą hiszpański arbiter podyktował jedenastkę za faul Nelsona Semedo na Kylianie Mbappe. Do piłki ustawionej na „wapnie” podszedł Karim Benzema – napastnik Realu Madryt, podobnie jak swój były klubowy kolega, pewnie wykorzystał szansę i wyrównał wynik meczu.

Francuzi  rozpoczęli drugą połowę od mocnego uderzenia, kiedy Benzema ponownie skierował piłkę do siatki po prostopadłym podaniu od Paula Pogby. W tym momencie obrońcy tytułu znaleźli się poza 1/8 finału, ponieważ Węgrzy prowadzili z Niemcami i w tabeli „na żywo” mieli o punkt więcej niż podopieczni Fernando Santosa.

W 60. minucie gry Lahoz podyktował kolejną „jedenastkę” – tym razem po zagraniu ręką Joulesa Kounde w polu karnym „Trójkolorowych”. Do piłki ponownie podszedł Ronaldo i znowu pokonał Llorisa, tym samym wyrównując rekord Aliego Dei, który strzelił 109 goli w barwach kadry Iranu i najwięcej w historii piłki reprezentacyjnej.

Remis utrzymał się do końca meczu. Dzięki remisowi w rozgrywanym równolegle meczu Niemcy - Węgry (2:2), Francuzi wygrali grupowe zmagania, natomiast Portugalczycy zajęli 3. miejsce, które dało im awans do kolejnej fazy turnieju.

Portugalia - Francja 2:2

Bramki: 1:0 Cristiano Ronaldo (31-karny), 1:1 Karim Benzema (45+2-karny), 1:2 Karim Benzema (48), 2:2 Cristiano Ronaldo (60-karny).

Żółta kartka - Francja: Hugo Lloris, Antoine Griezmann, Lucas Hernandez, Presnel Kimpembe.

Sędzia: Antonio Lahoz (Hiszpania). Widzów: 54 886.

Składy:

Portugalia: Rui Patricio - Nelson Semedo (79' Diogo Dalot), Ruben Dias, Pepe, Raphael Guerreiro - Joao Moutinho (72' Ruben Neves), Danilo Pereira (46' Joao Palhinha), Renato Sanches (88' Sergio Oliveira) - Bernardo Silva (72' Bruno Fernandes), Diogo Jota, Cristiano Ronaldo.

Francja: Hugo Lloris - Jules Kounde, Raphael Varane, Presnel Kimpembe, Lucas Hernandez (46' Lucas Digne, 52' Adrien Rabiot) - Paul Pogba, N'Golo Kante - Corentin Tolisso (66' Kingsley Coman), Antoine Griezmann (87' Moussa Sissoko), Kylian Mbappe - Karim Benzema

Portugalia - Francja 2:2 (1:1)

Tabela (mecze, wygrane, remisy, przegrane, bramki, punkty)

28 czerwca, poniedziałek
5. Chorwacja - Hiszpania (Kopenhaga, 18.00)
6. Francja - Szwajcaria (Bukareszt, 21.00)
29 czerwca, wtorek
7. Anglia - Niemcy (Londyn, 18.00)
8. Szwecja - Ukraina (Glasgow, 21.00)

Ćwierćfinały

2 lipca, piątek
I. zwycięzca 6 - zw. 5 (Sankt Petersburg, 18.00)