Euro 2020

Euro 2020: Ukraina na kolanach. Anglicy w świetnym stylu uzupełniają skład półfinalistów turnieju

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 22:56
Reprezentacja Anglii pokonała 4:0 Ukrainę w meczu ćwierćfinału Euro 2020 i znalazła się w gronie 4 najlepszych drużyn Starego Kontynentu. W półfinale turnieju "Synowie Albionu" zmierzą się z Danią.
Harry Kane
Harry KaneFoto: Justin Tallis / POOL

Angielskie media przed meczem nie miały wątpliwości, że to właśnie podopieczni Garetha Southgate'a zagrają w półfinale. "The Independent" przytoczył notowania bukmacherów, według których Anglicy są głównymi faworytami do zwycięstwa na Euro, natomiast Ukraińcy mają na nie zdecydowanie najmniejsze szanse. Wygrana z Niemcami w 1/8 finału wprawiła w euforię kibiców i ekspertów na Wyspach, którzy spodziewają się gładkiego awansu.

Z kolei na Ukrainie przed ćwierćfinałem panowała atmosfera mobilizacji. "Szanujemy Anglików, ale się ich nie boimy" - pisał "Wysokyj Zamok". "Faworyci nie wygrywają wszystkich meczów Euro 2020. Status czarnego konia może sprawić, że nasi piłkarze zagrają bez zbędnego obciążenia" - dodawała gazeta.

Mecz doskonale rozpoczęli reprezentanci Anglii. Już w 4. Minucie po świetnym rajdzie Raheema Sterlinga podanie skrzydłowego Manchesteru City w polu karnym odebrał Harry Kane i sytuacyjnym strzałem pokonał Georgija Bushchana.

Ukraińcy przez dłuższą chwilę nie potrafili się odnaleźć w trudnej sytuacji, ale ostatecznie wyprowadzili groźny kontratak. Po stracie Walkera Jaremczuk uderzał z ostrego kąta, ale Pickford nie dał się zaskoczyć.

W kolejnych fragmentach spotkania podopieczni Andrija Szewczenki poczynali sobie coraz śmielej i mecz się wyrównał. Na bramkę Pickforda uderzali Zniczenko i Jaremczuk, ale ich strzały nie zagroziły Anglikom. Groźne uderzenie oddał również Declan Rice, jednak Buszczan był na posterunku. Ostatecznie po pierwszej połowie Anglicy zeszli z murawy z jednobramkową zaliczką.

Druga połowa rozpoczęła się od podwójnego uderzenia Anglików. Najpierw, w 46. Minucie do siatki rywali po podaniu Shawa trafił Harry Maguire, a 4 minuty później, również po asyście lewego defensora Manchesteru United, po raz drugi trafił Harry Kane.

Marzenia o awansie do półfinału definitywnie wybił z głowy rywalom Jordan Henderson, który strzelił gola tuż po wejściu na murawę w 63. minucie.  Od tej chwili Ukraińcy definitywnie stracili ochotę do gry i jakąkolwiek motywację do „gonienia” wyniku.

W półfinale Anglicy zmierzą się z Danią, która w sobotę 2:1 pokonała Czechy. Mecz odbędzie się 7 lipca o godz. 21 na Wembley w Londynie.

1/4 finału: Ukraina - Anglia 0:4 (0:1)

Bramki: 0:1 Harry Kane (4), 0:2 Harry Maguire (46-głową), 0:3 Harry Kane (50-głową), 0:4 Jordan Henderson (63-głową)

Sędzia: Felix Brych (Niemcy). Widzów 11 880

Ukraina: Heorhij Buszczan - Ilia Zabarny, Serhij Krywcow (35. Wiktor Cygankow), Mykoła Matwiejenko - Ołeksandr Karawajew, Serhij Sydorczuk (64. Jewhen Makarenko), Ołeksandr Zinczenko, Witalij Mykołenko - Andrij Jarmołenko, Roman Jaremczuk, Mykoła Szaparenko

Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones, Harry Maguire, Luke Shaw (65. Kieran Trippier) - Declan Rice (57. Jordan Henderson), Kalvin Phillips (65. Jude Bellingham), Jadon Sancho, Mason Mount, Raheem Sterling (65. Marcus Rashford) - Harry Kane (73. Dominic Calvert-Lewin)

22:50

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy na kolejne!

22:50

Koniec meczu! Anglia wygrywa 4:0 i jest w półfinale Euro 2020!

22:45

Na trybunach gromkie "ole!" angielskich kibiców

22:44

Ukraińcy nawet nie podchodzą do pressingu, nikt już nie wydrze Anglikom awansu!

22:33

Z boiska schodzi bohater meczu Harry Kane. Zastępuje go Dominic Calvert-Lewin

22:28

Ukraińcy już ewidentnie nie mają ochoty do gry. Seryjnie popełniają błędy i snują się po boisku bez ładu

22:24

Z kolei Kalvina Phillipsa zmienia Jude Bellingham.

22:10

3:0! Kolejna asysta Shawa i drugi gol Harry'ego Kane'a!

22:06

Początek drugiej połowy i od razu bramka dla Anglii! Harry Maguire strzela głową po dośrodkowaniu Luke'a Shawa i mamy 2:0!

21:52

Statystyki meczu Ukraina - Anglia po pierwszej połowie Statystyki meczu Ukraina - Anglia po pierwszej połowie
21:50

Koniec pierwszej połowy. Anglicy prowadzą 1:0 po golu Kane'a.

21:46

Sędzia Felix Brych doliczył 3 minuty do pierwszej połowy gry.

21:45

Ukraina naciska! Do wybitej z pola karnego piłki dopadł Szaparenko i uderzył z dystansu, ale chybił.

21:39

Zinczenko zablokowany w polu karnym "Synów Albionu". Anglicy są dzisiaj niemal bezbłędni w obronie.

21:37

Przedwczesna zmiana w ekipie Ukrainy. Schodzi Kriwcow, jego miejsce zajmuje Tsygankow.

21:34

Potężne uderzenie Declana Rice'a zza pola karnego trafia w klatkę Buschana! Ukraiński bramkarz źle obliczył tor lotu piłki, ale strzał obronił!

21:30

Dobre dośrodkowanie Luke'a Shawa, ale Kane nie trafia głową z 8. metra.

21:23

Niezła kombinacja Anglików w polu karnym Ukrainy, ale bez strzału. Ukraińcy przejmują piłkę

21:22

Matwiejenko wraca na murawę, Ukraińcy w komplecie.

21:20

Na murawie leży Matwiejenko, interweniuje sztab medyczny reprezentacji Ukrainy.

21:18

21:18

Dobry kontratak Ukrainy! Po stracie Walkera Jaremczuk uderzał z ostrego kąta, ale Pickford nie dał się zaskoczyć.

21:16

Anglicy długo utrzymują się przy piłce, natomiast Ukraińcy mają problem z wyjściem z własnej połowy. Na razie spotkanie układa się po myśli podopiecznych Garetha Southgate'a.

21:11

Tak wyglądało trafienie snajpera Tottenhamu:

21:05

Mocny początek Anglii! Harry Kane otwiera wynik meczu po prostopadłym podaniu Sterlinga!

21:01

Zaczynamy ostatni ćwierćfinał Euro 2020!

20:56

Zwycięzca dzisiejszego meczu w 1/2 finału Euro 2020 zmierzy się z reprezentacją Danii.

20:53

Sędzią rozgrywanego na Stadio Olimpico w Rzymie spotkania będzie Niemiec Felix Brych.

20:41

Z kolei Anglicy zagrają w następującym składzie:

Pickford; Walker, Maguire, Stones, Shaw, Rice, Phillips, Mount, Sancho, Sterling, Kane

20:39

Znamy składy obu drużyn. Taką jedenastkę do boju posłał trener Andrij Szewczenko:

Buszczan; Karawajew, Matwijenko, Krywcow, Zabarny, Mykolenko, Zinczenko, Sydorczuk, Szaparenko, Jarmołenko, Jaremczuk

20:38

Mecz Ukraina - Anglia rozpocznie się o godz. 21.

Euro 2020 wkracza w decydującą fazę. Już w piątek rozpoczną się ćwierćfinały. Tymczasem angielscy kibice, którzy wybierają się do Rzymu na mecz z Ukrainą nie zostaną wpuszczeni na Stadio Olimpico - przekazała włoska ambasada w Londynie. Powodem jest wariant koronawirusa Delta, który szybko rozprzestrzenia się na terenie Wielkiej Brytanii.