Euro 2020

Euro 2020: Kane bohaterem Anglii. Dania odpada w atmosferze skandalu

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 23:30
Reprezentacja Anglii pokonała 2:1 Danię i zagra z Włochami w niedzielnym finale piłkarskich mistrzostw Europy. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył w dogrywce Harry Kane, jednak padła ona po wyjątkowo kontrowersyjnym rzucie karnym.
Harry Kane po trafieniu dla Anglii w meczu z Danią
Harry Kane po trafieniu dla Anglii w meczu z DaniąFoto: PAP/EPA/Laurence Griffiths / POOL

Relację z półfinałowego meczu Euro 2020 Anglia - Dania prowadzili w radiowej Jedynce Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski.

Anglia w półfinale Euro znalazła się po raz pierwszy od 1996 roku, kiedy na tym etapie odpadła po rzutach karnych z Niemcami. Nigdy nie grała w finale.

Duńczycy największy sukces swojego futbolu odnotowali w 1992 roku, kiedy to sensacyjnie sięgnęli po złoty medal.

Spotkanie początkowo układało się po myśli Duńczyków, którzy wyszli na prowadzenie po przepięknym uderzeniu Damsgaarda z rzutu wolnego. Piłkarze Kaspera Hjulmanda byli zespołem lepszym, który stworzył sobie kilka niezłych sytuacji, mieli też pomysł na to, jak zaskoczyć Anglików.

Zawodnicy "Trzech Lwów" stopniowo zyskiwali kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami, zdołali wyrównać w 39. minucie, kiedy to po dośrodkowaniu Saki piłkę do siatki pechowo skierował Kjaer.

Od tego momentu przewaga Anglików rosła, jednak nie potrafili przełożyć jej na gola - świetnie w bramce Danii spisywał się Schmeichel. Skandynawowie opadli z sił, widać było po nich koszmarne zmęczenie, ich rywale chcieli to wykorzystać, ale nie udało im się rozstrzygnąć meczu w 90 minutach.

W dogrywce doszło zaś do sytuacji, która rzuci się cieniem na to zwycięstwo Wyspiarzy. W polu karnym padł Sterling, wydawało się, że arbiter po konsultacji z VAR zmieni decyzję o podyktowaniu "jedenastki", jednak nic takiego nie nastąpiło.

Do piłki podszedł Harry Kane, którego pierwszy strzał odbił Schmeichel, a przy dobitce nie miał już szans. Duńczycy próbowali jeszcze zaatakować, ale nie mieli sił, by odrobić straty i doprowadzić choćby do karnych.

Anglia triumfuje, Dania, która świetną postawą na tym turnieju i wielkim sercem do gry przekonała do siebie miliony kibiców, może czuć się pokrzywdzona. W przekroju całego spotkania była może zespołem gorszym, jednak nie zasłużyła na to, by odpadać w takich okolicznościach, zwłaszcza w dobie VAR i zaawansowanej technologii, która była na wyciągnięcie ręki sędziego Danny'ego Makkelie.

W niedzielnym finale Anglicy zagrają z Włochami. Początek spotkania o godzinie 21.

51:51 Anglia Dania 1 połowa.mp3 Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują pierwszą połowę meczu Anglia - Dania (Jedynka)

53:49 anglia dania 2 połowa.mp3 Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują drugą połowę meczu Anglia - Dania (Jedynka)

39:58 mecz AD dogrywka.mp3 Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują dogrywkę w meczu Anglia - Dania (Jedynka)

1/2 finału: Anglia - Dania 2:1 po dogrywce (1:1, 1:1).

Bramki: 0:1 Mikkel Damsgaard (30), 1:1 Simon Kjaer (39-samobójcza), 2:1 Harry Kane (104).

Żółta kartka - Anglia: Harry Maguire. Dania: Daniel Wass.

Sędzia: Danny Makkelie (Holandia). Widzów: 64 950.

Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones, Harry Maguire, Luke Shaw - Declan Rice (95. Jordan Henderson), Kalvin Phillips, Raheem Sterling, Mason Mount (95. Phil Foden), Bukayo Saka (69. Jack Grealish, 106. Kieran Trippier) - Harry Kane.

Dania: Kasper Schmeichel - Andreas Christensen (79. Joachim Andersen), Simon Kjaer, Jannik Vestergaard (105. Jonas Wind) - Jens Stryger Larsen (67. Daniel Wass), Pierre Emile Hoejbjerg, Thomas Delaney (88. Mathias Jensen), Joakim Maehle - Mikkel Damsgaard (67. Yussuf Poulsen), Kasper Dolberg (67. Christian Noergaard), Martin Braithwaite.

Koniec! Anglia zagra z Włochami w finale mistrzostw Europy! Piłkarze Garetha Southgate'a byli zespołem lepszy, ale decyzja sędziego o rzucie karnym z dogrywki z pewnością pozostawia ogromny niesmak.

23:35

Sterling próbował zamknąć to spotkanie, ale obronną ręką z pojedynku wyszedł Schmeichel. Sekundy pozostały do końca.

23:29

Braithwaite jeszcze próbuje, Pickford wyciąga się jak długi i paruje piłkę na rzut rożny.

23:26

Duńczycy starają się coś jeszcze tu ugrać, ale Anglicy uważnie w obronie.

23:19

Im więcej powtórek, tym mniej wątpliwości co do tego, że podobny rzut karny nie powinien zostać podyktowany. Trudno zrozumieć decyzję sędziego.

23:12

Kane na raty, ale skutecznie! Schmeichel obronił rzut karny, ale przy dobitce nie miał już szans! Anglia prowadzi!

23:12

Wydawało się, że skrzydłowy Manchesteru City padł bez kontaktu z rywalem, jednak arbiter orzekł inaczej. To będzie jedna z największych kontrowersji tego turnieju.

23:11

Będzie rzut karny dla Anglii? Sterling wpadł w pole karne, szukał faulu Maehle, arbiter będzie sprawdzał.

23:09

Kolejne dośrodkowanie piłkarzy "Trzech Lwów", Skandynawowie po raz kolejny heroicznie bronią.

23:07

Dania w bardzo dużych opałach, piłkarze Kaspera Hjulmanda mają problemy z wyprowadzeniem piłki z własnej połowy, to totalna dominacja Anglików.

23:05

Anglicy bardzo chcą rozstrzygnąć to spotkanie bez rzutów karnych, Duńczycy wyglądają na wycieńczonych. Będzie ich jeszcze stać na jakiś zryw?

23:04

Schmeichel już na początku dogrywki zmuszony do interwencji. Bramkarz Leicester staje na wysokości zadania.

22:53

Koniec! Będziemy świadkami dogrywki.

22:51

Wrzutka w pole karne, Maguire próbuje strzału głową, piłka pada łupem Schmeichela.

22:49

Philipps próbuje w doliczonym czasie gry, ale jego uderzenie jest niecelne.

22:45

Dobiegają końca ostatnie minuty regulaminowego czasu gry, nie zanosi się na to, by któraś z drużyn miała rzucić się do ataku.

22:41

Teraz Duńczycy dłużej utrzymali się przy piłce, jednak nie zdołali zakończyć swojej akcji strzałem. Do końca niecałe dziesięć minut, wliczając w to doliczony czas gry.

22:38

Anglicy znacznie lepsi w ostatnich minutach, Duńczycy sprawiają wrażenie, jakby bardziej myśleli o przetrwaniu niż o tym, by przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.

22:36

Phillips próbował z dystansu, ładnie przymierzył, jednak minimalnie niecelnie.

22:31

Duńczycy mogli się obawiać, Kane poszedł na przebój i padł w polu karnym, ale sędzia nie dopatrzył się przewinienia.

22:28

Błąd Anglików w rozegraniu, Graelish faulowany przez Wassa, jest żółta kartka dla piłkarza, który chwilę wcześniej został wprowadzony na boisko.

22:25

Są pierwsze zmiany w obu drużynach - na boisku zobaczymy Poulsena, Wassa i Norgaarda, w ekipie Southgate'a pojawi się Jack Graelish.

22:20

Teraz lepszy fragment gry Anglików, Duńczycy zepchnięci do głębszej defensywy, ale na razie bronią się skutecznie.

22:15

Piękna akcja Danii, Dolberg znów próbuje, ale Pickford na posterunku.

22:13

I ruszamy w drugą stronę, Braithwaite znalazł się w polu karnym, ale jego centra zablokowana, będzie rzut różny.

22:11

Maguire uderzał głową, piękna interwencja Schmeichela.

22:10

Dania znów atakuje, Braithwaite ostro wrzuca, ale tym razem Pickford skutecznie piąstkuje.

22:08

Dolberg dostał dobre podanie od Maehle i błyskawicznie uderzył, Pickford musiał mocno się postarać, by obronić to uderzenie. Ostatecznie jednak był spalony.

22:06

Maguire ostro zaatakował Kjaera w polu karnym, Duńczyk trafiony łokciem, a stoper Anglików ogląda żółtą kartkę.

22:04

Rzut wolny dla Anglii z bocznego sektora boiska.

22:04

Anglicy próbują wysokiego pressingu, ale Duńczycy dobrze sobie z nim radzą.

22:02

Zaczynamy drugą część gry, obie ekipy wyszły na murawę w tym samym zestawieniu.

21:47

Przerwa. Ostatnie minuty zdecydowanie dla Anglików , zobaczymy, co przygotują Duńczycy na drugą połowę.

21:41

Wyrównanie! Anglicy zdobywają gola, jednak jest to gol samobójczy Kjaera.

21:39

Co za szansa Anglików! Kane wyłożył piłkę do Sterlinga, ale Schmeichel jakimś cudem broni!

21:37

Anglicy ruszyli do ataków, widać wyraźnie, że mają problemy z tym, jak rozpracować rywali.

21:30

Damsgaard! 1:0 dla Danii! Przepiękny strzał z rzutu wolnego, Pickford bez szans.

21:29

Rzut wolny kilkanaście metrów od bramki Pickforda.

21:28

Dolberg świetnie oszukał Rice'a, chwilę później faulowany przez wracającego Phillipsa.

21:26

Duńczycy znów w uderzeniu, Damsgaard utrzymał się w polu karnym i posłał potężny strzał na bramkę Pickforda, ale nieznacznie się pomylił.

21:24

Anglicy zepchnięci do defensywy, ale bronią skutecznie i starają się wybijać Duńczyków z uderzenia.

21:22

Dobry moment Duńczyków, którzy potrafią dobrze rozegrać piłkę, widać, że mają pomysł na ten mecz.

21:20

Jak na razie Anglicy nie imponują rozegraniem przez środek, szukają swoich szans przede wszystkim w akcjach skrzydłami.

21:19

Warto jeszcze napisać o pięknym geście reprezentacji Anglii.

21:16

Błąd Anglików, Duńczycy przejmują piłkę, ale uderzenia Hojbjerga i Damsgaarda nie sprawiają problemu Pickfordowi.

21:15

Sytuacyjne uderzenie Kane'a, jednak napastnik Tottenhamu posyła piłkę wysoko nad poprzeczką.

21:13

Sterling zszedł do prawej nogi i uderzył, jednak Schmeichel bez problemu łapie piłkę.

21:12

Mason Mount wpadł w pole karne, ale został zatrzymany przez dobrze ustawionego Vestergaarda.

21:11

Duńczycy świetnie na jeden kontakt, Damsgaard mógł wyjść na dobrą pozycję, ale imponujący powrót Walkera udaremnił jego starania.

21:07

Niezła akcja Duńczykow, jednak Christensen niedokładnie podał na lewą stronę do Maehle.

21:07

Duńczycy próbowali pressingu, ale Anglicy błyskawicznie starali się to wykorzystać. Kane dograł piłkę w pole karne, ale minimalnie za mocno, by Sterling do niej doszedł.

21:05

Anglicy zaczęli mocno, ale Duńczycy starają się uspokoić grę i poszanować piłkę.

21:02

Pierwsze starcie Hojbjerga z Phillipsem, możemy spodziewać się wielu pojedynków między tymi piłkarzami, którzy będą starali się opanować środek pola.

21:01

Zaczynamy!

21:00

Hymny już za nami, za chwilę początek spotkania. Gorąca atmosfera na Wembley, liczymy na prawdziwy spektakl!

20:46

Anglicy sprawdzają stan murawy na doskonale znanym im obiekcie:

20:37

Do pierwszego gwizdka spotkania Anglia - Dania pozostało 20 minut. Zapowiada się pasjonujące widowisko, w którym jedni i drudzy rzucą na szalę wszystko.

Zespoły wystąpią w następujących zestawieniach:

Anglia:

Dania:

Giorgio Chiellini podczas półfinału z Hiszpanią popisał się nie tylko doskonałą grą w obronie, ale również zachowaniem przed rzutami karnymi. Jako jeden z kapitanów (drugim był Jordi Alba), uśmiechał się szeroko i przyjacielsko zaczepiał hiszpańskiego piłkarza, pokazując pełen spokój i wiarę w awans.