Euro 2020

Euro 2020: Southgate przestrzelił z obsadą karnych. Mancini: trochę mi przykro z powodu Anglii

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 08:27
W jakże odmiennych nastojach Euro 2020 zakończyli trenerzy reprezentacji Anglii i Włoch. Gareth Southgate, selekcjoner przegranej drużyny, podkreślał, że to on decydował, którzy z piłkarzy wykonywali "11". Roberto Mancini po wygranym w rzutach karnych finale ME z Anglią współczuł swojemu koledze.
Roberto Mancini (z prawej)  i  Gareth Southgate
Roberto Mancini (z prawej) i Gareth Southgate Foto: EPA/Andy Rain

Euro 2020 - SERWIS SPECJALNY

Włosi po raz drugi w historii sięgnęli po mistrzostwo Europy, poprzednio w 1968 roku. Dwukrotnie przegrali finał - w 2000 i 2012 roku. Dla Anglików to był pierwszy występ w decydującym meczu ME. Od ich jedynego triumfu w wielkim turnieju - mundialu 1966 roku - minęło już 55 lat.

90 minut gry, a potem dogrywka nie przyniosły rozstrzygnięcia w finałowym meczu na Wembley. W serii "jedenastek" piłkarze obu drużyn pomylili się łącznie aż pięciokrotnie. W ekipie Włoch - Andrea Belotti i dość niespodziewanie "pewniak" Jorginho (oba strzały obronił Pickford), natomiast wśród Anglików karnych nie wykorzystali Marcus Rashford (słupek) oraz Jadon Sancho i Bukayo Saka, których strzały obronił Donnarumma.

Co ciekawe, Rashforda i Sancho trener Southgate wpuścił do gry w 120. minucie, właśnie pod kątem rzutów karnych... Saka również zaczął finał jako rezerwowy.

Włosi nie przegrali 34. meczu z rzędu, co po raz kolejny pokazuje, jak mocną drużynę stworzył od 2018 roku trener Mancini.

Trener piłkarskiej reprezentacji Włoch Roberto Mancini po wygranym w rzutach karnych finale ME z Anglią:

- Chłopcy byli niesamowici. Nie mam dla nich słów podziwu, to wspaniała grupa zawodników. Nie było w tym turnieju łatwych meczów. Finał też był trudny, a stał się znacznie trudniejszy po szybkiej stracie gola. Ale później już dominowaliśmy na boisku.

- W rzutach karnych potrzebujesz nieco szczęścia i trochę mi przykro z powodu Anglii. Ta drużyna tak bardzo się rozwinęła, a myślę, że może się jeszcze bardziej poprawić. My jesteśmy jednak bardzo szczęśliwi.

Trener piłkarskiej reprezentacji Anglii Gareth Southgate po przegranym w rzutach karnych finale ME z Włochami:

"Jesteśmy bardzo rozczarowani. Piłkarze dali z siebie wszystko. Momentami grali naprawdę dobrze, choć czasami nie dość dobrze utrzymywaliśmy się przy piłce. Zwłaszcza na początku drugiej połowy. Ale nie może być wzajemnych oskarżeń. Praca z nimi była absolutną przyjemnością, zaszli dalej niż my (pokolenie m.in. Southgate'a - przyp. red.) od tak dawna. Choć oczywiście teraz w szatni jest niesamowity ból.

- Wybór w rzutach karnych zależał ode mnie. Zdecydowałem się na wykonawców "jedenastek" na podstawie tego, co robiliśmy na treningu. Nikt nie robił tego na własną rękę. Gramy razem jako drużyna -  powiedział Southgate.

01:42 Euforia we Włoszech Piotr Kowqalczuk po Anglia Włochy.mp3 Włochy mistrzami Europy - o szczegółach fety w Italii z Rzymu Piotr Kowalczuk (IAR)

Włochy zostały mistrzem Europy po raz drugi w historii. Poprzednio udało im się to w 1968 roku.

Reprezentacja Włoch wygrała z Anglikami po rzutach karnych w finale Euro 2020. Po dogrywce utrzymywał się remis 1:1, ale piłkarze Italii byli skuteczniejsi w serii jedenastek.