Euro 2020

Euro 2020: Niemcy - Węgry. Wielkie emocje w Monachium, faworyci uciekli spod topora

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 22:55
Niemcy zremisowali w Monachium z Węgrami 2:2 w meczu ostatniej kolejki grupy F piłkarskich mistrzostw Europy. Taki wynik dał gospodarzom awans do 1/8 finału turnieju, z kolei ambitnie walczący "Madziarzy" pożegnali się z mistrzostwami.
Węgier Adam Szalai (z lewej) walczy o piłkę z Niemcem Matthiasem Ginterem
Węgier Adam Szalai (z lewej) walczy o piłkę z Niemcem Matthiasem Ginterem Foto: PAP/EPA/Kai Pfaffenbach / POOL
  • W grupie F rywalizowały też Francja i Portugalia
  • Niemcy zajęli drugie miejsce w tabeli
SERWIS SPECJALNY - EURO 2020

Początek zaszokował

Faworyt meczu w Monachium był tylko jeden. Tym bardziej niemieccy kibice mogli doznać szoku już na początku spotkania. Węgrzy wyszli na prowadzenie w dziesiątej minucie meczu.

Znakomitym dośrodkowaniem  popisał się Roland Sallai, a kapitan gości Adam Szalai pokonał strzałem głową Manuela Neuera.

Niemcy walili głową w mur

Niemcy wcale nie przeprowadzili huraganowego ataku na bramkę Madziarów. W 21. minucie głową uderzał Mats Hummels, lecz piłka zatrzymała się na poprzeczce. Minutę  później z piątego metra strzelał Mathias Ginter, ale Petar Gulacsi nie miał problemów z interwencją.

Węgrzy potrafili się odgryzać podopiecznym Joachima Loewa – w 33. minucie Hummels zablokował mocny strzał Sallaia.

Prowadzenie „Bratanków” do przerwy było zasłużone. Sensacja wisiała w powietrzu.

Havertz dał nadzieję

Aktywny w niemieckich szeregach był Kai Havertz. W 51. minucie jego strzał obronił Gulacsi, ale dopiero czternaście minut później pomocnik Chelsea był skuteczniejszy.

Zanim jednak Niemcy wyrównali, Węgrzy byli o krok od podwyższenia prowadzenia. Sallai świetnie wykonał rzut wolny w 62. minucie, jednak piłka po jego strzale wylądowała na słupku.

Wspomniany gol Havertza padł po błędzie Gulacsiego. Węgierski bramkarz źle piąstkował piłkę po dośrodkowaniu, co wykorzystał Havertz, który w podbramkowym zamieszaniu zdobył gola głową.

Błyskawiczna odpowiedź

Podopieczni Marco Rossiego wcale się nie załamali.

Przeciwnie: w 68. minucie znowu zadali cios faworytom! Szalai zagrał do Andrasa Schafera, a ten mocnym strzałem nie dał szans Neuerowi! Niemcy w tym momencie byli poza turniejem!

Nic dziwnego, że faworyci błyskawicznie chcieli wyrównać. Brakowało jednak precyzji – w 81. minucie minimalnie niecelnie uderzył Toni Kroos.

Goretzka dał awans

Gospodarze zdołali jednak zdobyć wyrównującą bramkę. Dokonał tego jeden z rezerwowych Leon Goretzka, który dobrze zachował się w polu karnym i pokonał Gulacsiego płaskim strzałem w 84. minucie.

Ambitni Węgrzy nie zdołali już odpowiedzieć. Remis oznacza, że zajęli ostatnie miejsce w grupie F i pożegnali się z turniejem.

Ostatecznie zgodnie z przewidywaniami z grupy F awansowali wszyscy trzej faworyci, ale nie przyszło im to tak łatwo, jak się spodziewano. Niemcy w 1/8 finału zagrają na Wembley z Anglią.

>>> TERMINARZ EURO 2020

NIEMCY - WĘGRY 2:2 - Trwa 2. połowa

Gole: 0:1 - Adam Szalai (10.), 1:1 - Kai Havertz (65.), 1:2 - Andras Schafer (68.), 2:2 - Leon Goretzka (84.)

Sędzia: Siergiej Karasiow (Rosja). Widzów: 12 413

Żółta kartka - Niemcy: Ilkay Guendogan, Leroy Sane. Węgry: Endre Botka, Adam Szalai, Attila Fiola.

Składy:

Niemcy: Manuel Neuer - Matthias Ginter (82, Kevin Volland), Mats Hummels, Antonio Ruedigier - Joshua Kimmich, Ilkay Gundogan (58, Leon Goretzka), Toni Kroos, Robin Gosens (82, Jamal Musiala) - Kai Havertz (67, Timo Werner), Leroy Sane, Serge Gnabry (68, Thomas Mueller).

Węgry: Peter Gulacsi - Loic Nego, Endre Botka, Attila Szalai, Attila Fiola (89, Nemanja Nikolić) - Laszlo Kleinheisler (89, Laszlo Kleinheisler), Adam Nagy, Andras Schafer - Adam Szalai (82, Kevin Varga), Roland Sallai (75, Szabolcs Schon).

Portugalia - Francja 2:2 (1:1)

Tabela (mecze, wygrane, remisy, przegrane, bramki, punkty)

28 czerwca, poniedziałek
5. Chorwacja - Hiszpania (Kopenhaga, 18.00)
6. Francja - Szwajcaria (Bukareszt, 21.00)
29 czerwca, wtorek
7. Anglia - Niemcy (Londyn, 18.00)
8. Szwecja - Ukraina (Glasgow, 21.00)

Ćwierćfinały
2 lipca, piątek
I. zwycięzca 6 - zw. 5 (Sankt Petersburg, 18.00)