Euro 2020

Euro 2020: Chorwacja - Hiszpania. Rollercoaster w Kopenhadze. Wicemistrzowie świata poza turniejem

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 20:33
W jednym z najciekawszych meczów 1/8 finału Euro 2020 reprezentacja Chorwacji przegrała po dogrywce na Parken w Kopenhadze z trzykrotnym triumfatorem rozgrywek Hiszpanią 3:5 i odpadła z turnieju. Podopieczni Luisa Enrique w ćwierćfinale zagrają ze Szwajcarią.
Alvaro Morata
Alvaro MorataFoto: PAP/EPA/Stuart Franklin / POOL
  • Turniej Euro potrwa do 11 lipca
  • Finał zaplanowano na Wembley w Londynie - tytułu broniła reprezentacja Portugalii, która odpadła z rywalizacji
EURO 2020 - SERWIS SPECJALNY

Od początku meczu na stadionie Parken to trzykrotni zwycięzcy mistrzostw Europy Hiszpanie kontrolowali przebieg gry. Pierwszą dogodną sytuacją udało się stworzyć już po kilku minutach, gdy z bliskiej odległości Pablo Sarabia oddał strzał na bramkę Dominika Livakovicia. Na szczęście dla wicemistrzów świata tylko w boczną siatkę.

Gola otwierającego wynik spotkania mógł po kwadransie gry strzelić Koke, ale zaskoczyć nie dał się golkiper Dinamo Zagrzeb.

W 19. minucie w polu karnym gospodarzy piłkę ręką dotknął Domagoj Vida, ale turecki arbiter Cüneyt Çakır nie był najlepiej ustawiony. Ostatecznie sędzie nie zdecydował się również na pomoc VAR-u.

Kilka sekund później do kuriozalnej sytuacji doszło w polu karnym podopiecznych Luisa Enrique. Piłka prawie z połowy boiska leciała po ziemi w kierunku Unaia Simona, ale ten fatalnie ją przyjął w i konsekwencji trafiła do siatki "La Roja". Była to dziewiąta samobójcza bramka na Euro 2020.

górski serwis grafika 1200 .jpg
SERWIS SPECJALNY - KAZIMIERZ GÓRSKI

Hiszpanie nie zamierzali rezygnować po straconej bramce. Cały czas nacierali na stronę piłkarzy trenera Zlatko Dalicia. Chorwacki mur udało się skruszyć na kilka minut przed przerwą. Zagotowało się pod bramką Livakovicia i po kilku próbach futbolówkę do siatki skierował Sarabia.

Jeszcze w końcówce Mateo Kovacić wypatrzył Ante Rebicia, ale ten w ostatniej chwili został powstrzymany przez golkipera Hiszpanii.

00:29 Łukasz Gikiewicz.mp3 Spotkanie ocenia piłkarz Łukasz Gikiewicz (IAR)

Do końca pierwszej odsłony meczu w Kopenhadze wynik nie uległ zmianie.

Po zmianie stron ponownie do ataku ruszyli piłkarze "La Roja". Niespełna dziesięć minut po wznowieniu gry Ferran Torres zagrywał piłkę w pole karne wicemistrzów świata, a tam Cesar Azpilicueta najwyżej wyskoczył do piłki, głową pokonując po raz drugi w tym meczu Livakovicia.

Chorwacji nie byli już w stanie zagrozić bramce Simona. Na kwadrans przed końcem meczu na Parken rezultat podwyższył Torres, do którego zagrywał Pau Torres. Po asyście Hiszpan pokonał Livakovicia.

W samej końcówce meczu zagotowało się w polu karnym Hiszpanów. W zamieszaniu najlepiej odnalazł się Mislav Orsić, który zdobył bramkę kontaktową. Wydawało się, że to koniec wicemistrzów świata na turnieju Euro 2020. W doliczonym czasie gry Orsić podawał w pole karne gości, a tam najwyżej skoczył Mario Pasalić, który strzałem głową pokonał Simona, doprowadzając do dogrywki.

W pierwszą część dogrywki bardzo dobrze mógł wejść strzelec gola Mislav Orsić, ale futbolówka poszybowała nad poprzeczką hiszpańskiej bramki.

Euro 2020: więcej kibiców na stadionie w Bukareszcie. Stolica Rumunii żegna się z turniejem

Skutecznie odpowiedzieli piłkarze Luisa Enrique. Najpierw w 100. minucie w dobrej sytuacji znalazł się Alvaro Morata, który nie dał większych szans golkiperowi "Ognistych". Kilka sekund później piątego gola dla gości strzelił Mikel Oyarzabal, któremu zagrywał Dani Olmo.

Do końca dogrywki podopieczni Zlatko Dalicia nie byli już w stanie zagrozić Hiszpanom. Jeszcze w ostatnich sekundach Dani Olmo trafił w słupek. Wicemistrzowie świata ostatecznie po emocjonującym meczu pożegnali się z turniejem.

W ćwierćfinale Euro 2020 Dania zagra z Czechami, Włochy z Portugalią z kolei Hiszpania ze Szwajcarią. Z turniejem pożegnali się już obrońcy tytułu - Portugalia. W ostatnich dwóch spotkaniach tej fazy we wtorek Anglia zagra na Wembley z Niemcami, z kolei Szwecja na Hampden Park w Glasgow zmierzy się z Ukrainą.

00:16 Gikiewicz cd.mp3 Czy zdaniem byłego napastnika m.in. Omonii Nikozja odpadnięcie aktualnych wicemistrzów świata na tym etapie EURO 2020 należy uznać za sensację? (IAR)

Euro 2020 miało się odbyć przed rokiem, ale z powodu pandemii zostało przełożone o rok. Turniej rozpoczął się 11 czerwca w Rzymie. Finał zaplanowano na 11 lipca na Wembley w Londynie.

1/8 finału Euro 2020:

Chorwacja - Hiszpania 3:5 (1:1)

Bramki: U. Simon - 21 (gol samobójczy), P. Sarabia - 38, C. Azpilicueta - 57, F. Torres - 77, M. Orsić - 86, M. Pasalić - 90+2, A. Morata - 101, M. Oyarzabal - 105

Sędzia: Cüneyt Çakır (Turcja)

Chorwacja: Dominik Livakovic - Josip Juranovic (74. Josip Brekalo), Domagoj Vida, Duje Caleta-Car, Josko Gvardiol - Nikola Vlasic (79. Mario Pasalic), Marcelo Brozovic, Mateo Kovacic (79. Ante Budimir), Luka Modric (114. Luka Ivanusec), Ante Rebic (67. Mislav Orsic) - Bruno Petkovic (46. Andrej Kramaric)

Hiszpania: Unai Simon - Cesar Azpilicueta, Eric Garcia (72. Pau Torres), Aymeric Laporte, Jose Gaya (78. Jordi Alba) - Koke (78. Fabian Ruiz), Sergio Busquets (101. Rodri Hernandez), Pedri Gonzalez - Ferran Torres (88. Mikel Oyarzabal), Alvaro Morata, Pablo Sarabia (72. Dani Olmo)

Choć reprezentacja Polski pożegnała się już z mistrzostwami Europy, dla fanów futbolu nie jest to koniec piłkarskich emocji. Już w sobotę (26 czerwca) rozpoczyna się faza pucharowa Euro 2020, w której czekamy na rywalizację piłkarskich potęg, jak również starcia Dawida z Goliatem.

W poniedziałek o godz. 21 w Bukareszcie mistrzowie świata Francuzi zagrają ze Szwajcarią w 1/8 finału piłkarskich mistrzostw Europy. Trzy godziny wcześniej w Kopenhadze rozpocznie się mecz Chorwacja - Hiszpania. Zwycięzcy tych par zmierzą się w ćwierćfinale.