Euro 2020

Euro 2020: Hiszpania pierwszym półfinalistą. Szwajcarzy walczyli jak lwy, ale przegrali w karnych

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 20:45
Reprezentacja Hiszpanii po remisie 1:1 pokonała w konkursie rzutów karnych reprezentację Szwajcarii 3:1 i awansowała do półfinału Euro 2020. Tam "La Roja" zmierzy się ze zwycięzcą meczu Belgia - Włochy.
Reprezentacja Hiszpanii
Reprezentacja HiszpaniiFoto: PAP/EPA/Kirill Kudryavtsev / POOL

Szwajcarzy, których próżno było szukać w gronie faworytów turnieju, najpierw wyszli z grupy A, gdzie zremisowali z Walią, przegrali z Włochami i pokonali Turcję. W 1/8 finału "Helweci" trafili na Francuzów, którzy na 10 minut przed końcem prowadzili 3:1. Podopieczni trenera Petkovicia odrobili jednak straty i doprowadzili do karnych. Decydującą jedenastkę zmarnował Kylian Mbappe, dlatego Szwajcarzy wyeliminowali "Trójkolorowych".

"Z dalekiej podróży" wrócili również Hiszpanie po ciężkiej przeprawie z Chorwacją. Podopieczni Luisa Enrique w regulaminowym czasie również zremisowali 3:3, mimo że jeszcze w 85. minucie gry mieli 2 gole przewagi. Ostatecznie jednak zdołali przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę dzięki bramkom Moraty i Oyarzabala.

01:14 11172451_1.mp3 Hiszpania w półfinale Euro 2020

Od początku meczu dominację na boisku próbowali przejąć Hiszpanie. Zadanie bardzo ułatwił im Denis Zakaria, który po strzale Jordiego Alby odbił piłkę w taki sposób, że zmylił swojego bramkarza i "pomógł" rywalom otworzyć wynik spotkania. Był to 10. gol samobójczy na wyjątkowych pod tym względem mistrzostwach Europy.

Waleczni Szwajcarzy, podobnie jak w meczu z Francją nie złożyli jednak broni. Podopieczni Vladimira Petkovicia tworzyli większość swoich sytuacji bramkowych po rzutach rożnych, jednak gola w 68. minucie... sprezentowali im Hiszpanie. Po błędzie Pau Torresa i Aymerica Laporte'a Unaia Simona pokonał Xerdan Shaquiri, stając się najskuteczniejszym Szwajcarem w historii Euro.

Sytuację "Helwetów" mocno skomplikował Remo Freuler, który za brutalny faul na Busquetsie w 77. minucie wyleciał z boiska. Od tej pory Szwajcarzy musieli cofnąć się do obrony i ograniczyć się do wybijania z rytmu Hiszpanów. "La Roja" miała w bród okazji do rozstrzygnięcia meczu w regulaminowym czasie oraz w dogrywce, ale na jej drodze stawał doskonale dysponowany Yann Sommer oraz... nieskuteczność własnych zawodników.

Wydawało się, że Szwajcarzy wyeliminują faworyzowanych rywali w karnych, gdy Busquets w pierwszej kolejce "jedenastek" trafił w słupek, jednak ostatecznie to podopieczni Luisa Enrique cieszyli się w Petersburgu z awansu do kolejnej rundy.

Hiszpania swojego rywala w półfinale pozna ok. godziny 23, kiedy zakończy się mecz Belgia - Włochy.

1/4 finału: Szwajcaria - Hiszpania 1:1 po dogrywce (1:1, 0:1), rzuty karne 1-3

Bramki: 0:1 Denis Zakaria (8-samobójcza), 1:1 Xherdan Shaqiri (68)

Żółta kartka - Szwajcaria: Silvan Widmer, Mario Gavranovic. Hiszpania: Aymeric Laporte. Czerwona kartka - Szwajcaria: Remo Freuler (77-faul)

Sędzia: Michael Oliver (Anglia)

Szwajcaria: Yann Sommer - Nico Elvedi, Manuel Akanji, Ricardo Rodriguez - Silvan Widmer (101. Kevin Mbabu), Remo Freuler, Denis Zakaria (101. Fabian Schaer), Steven Zuber (90+2. Christian Fassnacht) - Xherdan Shaqiri (81. Djibril Sow), Haris Seferovic (82. Mario Gavranovic), Breel Embolo (23. Ruben Vargas)

Hiszpania: Unai Simon - Cesar Azpilicueta, Aymeric Laporte, Pau Torres (113. Thiago Alcantara), Jordi Alba - Koke (90+1. Marcos Llorente), Sergio Busquets, Pedri Gonzalez (119. Rodri Hernandez) - Pablo Sarabia (46. Dani Olmo), Alvaro Morata (55. Gerard Moreno), Ferran Torres (91. Mikel Oyarzabal)

Tak relacjonowaliśmy mecz Szwajcaria - Hiszpania na żywo:

20:46

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji!

20:42

1:3 - Mikel Oyarzabal daje awans Hiszpanii. "La Roja" w półfinale!

20:39

1:1 - fatalny strzał Rodriego, Sommer bez trudu broni!

20:35

0:0 - do piłki podszedł Sergio Busquets i trafił w słupek!

20:34

Jako pierwsi strzelać będą Hiszpanie.

20:30

Koniec dogrywki, pierwszego półfinalistę Euro 2020 wyłoni konkurs rzutów karnych!

20:28

Pedri schodzi z boiska - w jego miejsce Rodri.

20:27

Sommer po raz kolejny naprawia błąd kolegów - po stracie w środku pola do piłki dopadł Moreno, ale uderzył zbyt słabo, by pokonać doskonale dysponowanego dziś golkipera.

20:22

Thiago Alcantara wchodzi za Pau Torresa. Rozgrywający za stopera - Luis Enrique idzie na całość!

20:20

Kolejna skuteczna interwencja Sommera po strzale Daniego Olmo.

20:19

Szwajcarzy w ostatniej chwili blokują uderzenie Marcosa Llorente. Ricardo Rodriguez uchronił swój zespół przed pewną utratą gola.

20:12

Koniec pierwszej części dogrywki. Hiszpanie mają jeszcze 15 minut, by zdobyć gola, natomiast osłabieni Szwajcarzy raczej ograniczą się do obrony.

20:09

Tym razem bramkarz Helwetów obronił uderzenie Oyarzabala! Prawdziwy popis Sommera!

20:06

Sommer zatrzymuje Moreno! Niesamowita interwencja golkipera Borussii Moenchengladbach!

20:05

Szwajcarzy desperacko bronią się w polu karnym, a gol dla Hiszpanów wydaje się kwestią czasu, ale "Helweci" nie odpuszczają!

20:01

Na boisku pojawił się Oyarzabal w miejsce Ferraa Torresa.

20:01

Alba uderza zza pola karnego, ale Sommer pewnie piąstkuje jego strzał na rzut rożny.

19:58

Gerard Moreno pudłuje z 4 metrów! Fatalny kiks napastnika "La Roja", to musiał być gol!

19:56

Zaczynamy dogrywkę!

19:53

Tak prezentują się statystyki po 90 minutach gry:

Statystyki po 90 minutach meczu Szwajcaria - Hiszpania Statystyki po 90 minutach meczu Szwajcaria - Hiszpania
19:50

Koniec regulaminowego czasu gry. Zwycięzcę wyłoni dogrywka (lub rzuty karne)!

19:48

Roszada także w ekipie "Helwetów" - Zubera zastąpił Fassnacht.

19:47

Zmiana w zespole Hiszpanii: Marcos Llorente wchodzi za swojego kolegę z Atletico Madryt Koke.

19:47

Sędzia doliczył 4 minuty do drugiej połowy spotkania.

19:44

Dzięki bramce Shaqiri stał się najskuteczniejszym Szwajcarem w historii Euro.

19:41

Z 16. metra uderzał niepilnowany Gerard Moreno, ale strzał napastnika Villarrealu trafił wprost w rękawice Sommera.

19:38

Trener Petković przeprowadza dwie zmiany: za Seferovicia wchodzi Gavranović, a za Shaqiriego defensywny pomocnik Djibril Sow.

19:33

Wielki cios dla Szwajcarów - z czerwoną kartką z boiska wylatuje Remo Freuler. Pomocnik Atalanty brutalnie sfaulował Sergio Busquetsa.

19:30

Wysoki pressing się opłacił - tak gola na 1:1 strzelili Szwajcarzy:

19:24

Shaqiri wyrównuje! Szwajcarzy wykorzystali fatalny błąd obrońców reprezentacji Hiszpanii!

19:20

Unai Simon ratuje Hiszpanię! Bramkarz Athleticu Bilbao zatrzymuje strzał Zubera po efektownym kontrataku Szwajcarów.

19:17

Do końca regulaminowego czasu gry pozostało 30 minut.

19:15

Tym razem dobra akcja Hiszpanów - strzał Ferrana Torresa w ostatniej chwili zablokował Haris Seferović.

19:12

Zakaria o włos od odkupienia win! Piłka po jego strzale głową przeleciała o kilkanaście centymetrów od słupka!

19:12

Szwajcarzy wciąż atakują! To już 8 korner dla podopiecznych Petkovicia.

19:10

Z boiska schodzi Alvaro Morata, zastępuje go Gerard Moreno.

19:09

Kolejny korner i znowu niebezpiecznie! Shaquiri zauważył, że Simon wyszedł na przedpole i próbował "wkręcić" piłkę do bramki, jednak minimalnie nie trafił.

19:05

Po raz kolejny groźnie w polu karnym Hiszpanów! Po rzucie rożnym piłka trafiła do Akanjiego, ale stoper Borussii Dortmund nie trafił.

19:02

Po przerwie w hiszpańskiej drużynie Sarabię zastąpił Dani Olmo.

19:02

Zaczynamy drugą połowę!

18:56

Po pierwszej odsłonie meczu Szwajcarzy są w trudnym położeniu, ale spotkanie z Francją udowodniło, że potrafią odrabiać straty. Z "Trójkolorowymi" w niespełna kwadrans byli w stanie strzelić dwa gole.

18:48

Oto statystyki pierwszej połowy:

Statystyki po pierwszej połowie meczu Szwajcaria - Hiszpania Statystyki po pierwszej połowie meczu Szwajcaria - Hiszpania
18:46

Po 45 minutach Hiszpania prowadzi ze Szwajcarią 1:0.

18:45

Sędzia Oliver doliczył minutę do pierwszej połowy.

18:41

Wydawało się, że oko w oko z Unaiem Simonem stanie Steven Zuber, ale sędzia odgwizdał spalonego.

18:39

Po kolejnym kornerze dla Szwajcarów głową uderzał Widmer, ale bardzo niecelnie.

18:35

Lepszy moment w wykonaniu Szwajcarów. Seria rzutów rożnych dla "Helwetów", ale Hiszpanie skutecznie się bronią.

18:27

Szwajcarzy mają problemy z wyjściem z piłką z własnej połowy. Tymczasem Hiszpanie spokojnie budują kolejny atak.

18:25

To już 10. "samobój" na trwających mistrzostwach Europy, co stanowi absolutny rekord w historii turnieju.

18:21

Gol Jordiego Alby został jednak zapisany jako trafienie samobójcze Zakarii.

18:17

Uderzał Koke, ale piłka przeleciała pół metra nad bramką.

18:17

Hiszpanie nie odpuszczają i wciąż nacierają na bramkę Szwajcarii. Po faulu na Moracie podopieczni Luisa Enrique mają rzut wolny w dogodnej pozycji.

18:13

Tak wyglądała bramka obrońcy Barcelony:

18:08

Gol dla Hiszpanii! Po strzale Jordiego Alby piłka odbija się od Denisa Zakarii i wpada do siatki obok bezradnego Sommera!

18:04

Pierwsze minuty pod dyktando Hiszpanów, ale mistrzowie Europy z 2008 i 2012 roku na razie bez oddanego strzału.

18:00

Zaczynamy pierwszy ćwierćfinał Euro 2020!

17:58

Sędzią dzisiejszego meczu będzie Anglik Michael Oliver. To jego trzecie spotkanie na Euro 2020.

17:58

Z dużym respektem do "Helwetów" podchodzi selekcjoner reprezentacji Hiszpanii Luis Enrique. - Może w szwajcarskim zespole nie ma wielkich nazwisk, ale to jedna z lepszych drużyn na tym turnieju. Potrafią świetnie doskoczyć do przeciwnika agresywnym pressingiem. Po prostu lubią i potrafią atakować. Graliśmy przeciwko nim w Lidze Narodów i były to trudne spotkania. Dobrze się znamy, ale nie potrafię ocenić czy to dla nas dobrze, czy źle - ocenia.

17:54

- Chcemy zabiegać Hiszpanię - zapowiada trener Szwajcarów Vladimir Petković. - Jak do tej pory spisujemy się bardzo dobrze i nie chcemy zatrzymać się na tej fazie. Chcemy grać dalej. Wiemy, że będziemy mierzyć się z jedną z najlepszych ekip, ale postaramy się wykorzystać nasze szanse - dodaje szkoleniowiec.

17:44

Z kolei Luis Enrique do gry desygnował następujących piłkarzy:

Unai Simon; Azpilicueta, Pau Torres, Laporte, Alba, Koke, Busquets, Pedri, Ferran Torres, Sarabia, Morata

17:43

Znamy składy obu ekip. W takim zestawieniu mecz rozpoczną Szwajcarzy:

Sommer; Widmer, Elvedi, Akanji, Rodriguez, Zuber, Zakaria, Freuler, Shaqiri, Embolo, Seferović

17:39

Mecz Szwajcaria - Hiszpania rozpocznie się o godz. 18

Euro 2020. Hiszpańskie media spokojne przed meczem ze Szwajcarią. "Po deszczu krytyki potrafią się odmienić"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 10:08
Zespół "La Roja" powinien bez większych problemów pokonać reprezentację Szwajcarii w ćwierćfinale Euro 2020, uważają media w Hiszpanii w przeddzień pojedynku na stadionie w Sankt Petersburgu.