Oficjalny Nadawca Radiowy

Letnie Igrzyska Paraolimpijskie Tokyo 2020

Łukasz Szeliga nadal prezesem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 21:20
Łukasz Szeliga został wybrany ponownie na stanowisko prezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Z uwagi na pandemię koronawirusa, głosowanie odbywało się zdalnie. 45-latek będzie pełnił swoją funkcję przez kolejne cztery lata - do 2024 roku.
Łukasz Szeliga
Łukasz SzeligaFoto: Twitter/Adam Malecki
  • 23 czerwca 2015 roku został wybrany prezesem PKPar, zastępując na tym stanowisku Longina Komołowskiego. Po roku - ze względów formalnych - głosowanie powtórzono, a następnie rozpoczął czteroletnią kadencję
  • Jest absolwentem m.in. Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie
  • Był asystentem trenera kadry paraolimpijskiej narciarzy podczas igrzysk w Vancouver w 2010 roku, a osiem lat później w Soczi pełnił funkcję szkoleniowca-koordynatora reprezentacji alpejczyków
  • Szeliga jest pierwszym Polakiem w historii, który został członkiem Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego (EPC)

"Paraolimpijczycy są wierzchołkiem piramidy sportowej"

Cytowany w komunikacie PKPar. Szeliga zapewnił, że będąca wyrazem zaufania ze strony delegatów reelekcja daje mu dodatkową motywację na kolejne lata pracy. Przyznał jednak, że działanie w tym okresie utrudniać będzie pandemia i jej skutki.

- Stykając się z realiami sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Polsce, wiem, że w obszarze rehabilitacji, integracji społecznej i dostępności do sportu jest jeszcze mnóstwo do zrobienia. Paraolimpijczycy są wierzchołkiem piramidy sportowej osób z niepełnosprawnościami, a dziś podstawa tej piramidy jest ciągle zbyt wąska. Przede mną jeszcze bardzo dużo pracy - zaznaczył.

Łukasz Szeliga Paraolimpijczycy są wierzchołkiem piramidy sportowej osób z niepełnosprawnościami, a dziś podstawa tej piramidy jest ciągle zbyt wąska

Jak dodał, w ostatnich latach starał się rozszerzyć zakres działalności stanowiska prezesa PKPar.

- Do momentu objęcia przez mnie funkcji prezesa PKPar. głównie koncentrował się na organizacji wyjazdu na igrzyska paraolimpijskie co dwa lata. To oczywiście ciągle jest najważniejsze zadanie. Istotne jednak też jest propagowanie ruchu paraolimpijskiego w naszym kraju. Przez ostatnie lata w komitecie uruchomionych zostało wiele nowych projektów, od weekendów sportowych dla osób z niepełnosprawnościami, przez sekcje sportowe, po Galę Paraolimpijską podsumowującą 20 lat istnienia komitetu w strukturach międzynarodowych. Zmienił się logotyp komitetu, zwiększyła się nasza aktywność na arenie międzynarodowej, zorganizowaliśmy w Katowicach Zjazd Generalny Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego, zostałem członkiem zarządu tej organizacji, pozyskaliśmy nowych sponsorów i partnerów, jesienią 2019 zorganizowaliśmy 1. Plebiscyt PKPar-u na Sportowca Roku - wyliczał działacz.


Kolejne projekty?

Podkreślił także dużą rolę swoich współpracowników. Odniósł się także do planów na kolejne lata.

- Mam nadzieję, że fakt, iż sport jest najlepszą formą rehabilitacji będzie jeszcze szerzej i częściej wykorzystywany w projektach realizowanych przez PKPar. - podkreślił.

45-letni Szeliga, który obecnie jest także prezesem Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”, w przeszłości jako paraolimpijczyk uprawiał narciarstwo alpejskie oraz był trenerem tego sportu. Po raz pierwszy szefem PKPar. został w 2015 roku. Po roku - jak powiedziała PAP rzeczniczka PKPar. Paulina Malinowska-Kowalczyk - ze względów formalnych wybory zostały powtórzone i wówczas rozpoczął on czteroletnią kadencję.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego: 

Polski Komitet Paraolimpijski
Czytaj także

Związek Piłki Ręcznej w Polsce nie zgadza się z decyzją EHF. Polacy złożyli oficjalny protest

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 16:11
Związek Piłki Ręcznej w Polsce złożył oficjalny protest przeciwko piątkowej decyzji europejskiej federacji (EHF) o odwołaniu kwalifikacji do mistrzostw świata i przyznaniu miejsc na tym turnieju na podstawie wyników tegorocznych mistrzostw Europy. "Decyzja jest niesprawiedliwa i odbiera równe szanse wszystkim" - napisał prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Argentyńczycy kończą ligowe rozgrywki przez pandemię koronawirusa. "Zdrowie jest najważniejsze"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 18:19
Prezydent argentyńskiej federacji piłkarskiej (AFA) Claudio Tapia zdecydował, że przerwane przez pandemię koronawirusa rozgrywki piłkarskie w tym kraju nie zostaną dokończone, a przez kolejne dwa sezony nikt nie spadnie z najwyższej klasy rozgrywkowej. - Na pierwszym miejscu są ludzie - powiedział działacz w wywiadzie dla telewizji TMZ Sports. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mariusz Wach poznał kolejnego rywala. Walka mimo pandemii

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 19:23
Mariusz Wach (35-6, 19 KO) poznał kolejnego rywala. Polski pięściarz zmierzy się z Amerykaninem Kevinem Johnsonem (34-16-1, 18 KO) w walce byłych pretendentów do tytułu mistrza świata wagi ciężkiej. Mimo pandemii koronawirusa, walka odbędzie się 12 czerwca na gali w Pałacu w Konarach niedaleko Kielc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Francuski rząd stawia kolejne wyzwania przed organizatorami Tour de France

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 20:37
Wszystkie masowe imprezy we Francji zostały odwołane aż do września - ogłosił we wtorek premier Edouard Philippe. To może oznaczać kolejną zmianę terminu Tour de France, już wcześniej przesuniętego o dwa miesiące wskutek pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.
rozwiń zwiń