Oficjalny Nadawca Radiowy

Letnie Igrzyska Paraolimpijskie Tokyo 2020

Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio: polscy sportowcy gotowi do boju o medale

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 09:14
We wtorek rozpoczynają się Letnie Igrzyska Paraolimpijskie, podczas których Polskę reprezentować będzie 89 sportowców walczących o medale w 12 dyscyplinach. Poczynania paraolimpijczyków będzie można śledzić na antenach Polskiego Radia oraz w internetowym serwisie specjalnym.
Polscy sportowcy przed startem Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio
Polscy sportowcy przed startem Igrzysk Paraolimpijskich w TokioFoto: Adrian Stykowski i Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Prosto z Tokio sportowe zmagania będzie relacjonował specjalny wysłannik Polskiego Radia - Krzysztof Kuzak.

Relacje z Tokio znajdą się w serwisach informacyjnych oraz audycjach sportowych, a także w specjalnym multimedialnym serwisie na stronie Polskiego Radia.

Posłuchaj
00:26 kamińska.mp3 Polskie Radio będzie bogato relacjonować zmagania paraolimpijczyków - mówi prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska (IAR) 

Znajdzie się tam wszystko, co niezbędne do kibicowania paraolimpijczykom - m.in. skład reprezentacji z biografiami zawodników, terminarz, wyniki, a także - wywiady ze sportowcami przygotowane przez Krzysztofa Kuzaka.

Posłuchaj
00:23 kuzak.mp3 Krzysztof Kuzak będzie przybliżał słuchaczom historie zawodników paraolimpijskich (IAR)

Polskie Radio jest patronem medialnym reprezentacji Polski na Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio.

Igrzyska paraolimpijskie w Tokio 2020 grafika (wersja artykułowa) 1200x660 - 02 (1).png
Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio - SERWIS SPECJALNY

Podczas ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio polską flagę dzierżyć będą paralekkoatleta Maciej Lepiato i parapływaczka Joanna Mendak.

Polscy zawodnicy zapewnili sobie start w dyscyplinach paralekkoatletycznych, paratenisie stołowym, parapływaniu, parakolarstwie, paraszermierce, podnoszeniu ciężarów, parakajakarstwie, parastrzelectwie sportowym, parałucznictwie, parawioślarstwie, tenisie na wózkach i w debiutującym w programie igrzysk parabadmintonie. Łącznie będzie nas reprezentowało 89 zawodników - 33 kobiety i 56 mężczyzn.

W paraolimpiadzie zobaczymy w walce o medale zobaczymy reprezentacje 162 państw - to o trzy państwa więcej niż w 2016 r. w Rio de Janeiro.

W zmaganiach w Kraju Kwitnącej Wiśni zadebiutują drużyny narodowe z pięciu państw: Paragwaju, Bhutanu, Malediwów, a także karaibskich wysp Grenada oraz Saint Vincent i Grenadyny.

Największa liczba reprezentacji - 164 - uczestniczyła w paraolimpiadzie w Londynie (2012).

Kilkanaście krajów, których drużyny narodowe uczestniczyły już w paraolimpiadzie, tym razem nie wysłało swoich przedstawicieli do Tokio. To m.in. Kiribati, Samoa, Tonga i Vanuatu, które miały kłopoty z podróżą do Japonii z powodu pandemii COVID-19. Decyzją rządów do Tokio nie polecieli paraolimpijczycy z: Brunei, Korei Północnej, Turkmenistanu, Timoru Wschodniego, a także Birmy oraz Trynidadu i Tobago.

W zmaganiach paraolimpijskich ma wziąć udział ok. 4 400 zawodników.

Igrzyska potrwają do 5 września.

Czytaj także:


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego: 

Polski Komitet Paraolimpijski
Czytaj także

Igrzyska Paraolimpijskie. Natalia Partyka: to wyzwanie, gdy wieszają ci złoto na szyi przed podejściem do stołu

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 09:15
Natalia Partyka nie przegrała meczu w tenisie stołowym niepełnosprawnych od 2008 roku. Mimo to mówi, że na igrzyskach paraolimpijskich czuje o wiele większą presję niż na olimpijskich. 
rozwiń zwiń