Oficjalny Nadawca Radiowy

Letnie Igrzyska Paraolimpijskie Tokyo 2020

Igrzyska Paraolimpijskie: Patryk Chojnowski zdobył drugi złoty medal dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 12:46
Patryk Chojnowski (klasa 10) po raz drugi w karierze zwyciężył w indywidualnym turnieju paraolimpijskim w tenisie stołowym. W finale w Tokio pokonał Francuza Mateo Boheas 3:0 (11:8, 11:5, 12:10). To dziesiąty medal, w tym drugi złoty, dla Polski w japońskiej stolicy.
Patryk Chojnowski
Patryk ChojnowskiFoto: fot. Bartłomiej Zborowski/paralympic.org.pl
  • Igrzyska paraolimpijskie w Tokio miały odbyć się między 25 sierpnia, a 6 września 2020 roku, jednak ze względu na szerzącą się pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 zostały przełożone na kolejny rok
  • Impreza odbędzie się w dniach 24 sierpnia – 5 września 2021 roku

Na antenach Polskiego Radia Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020 relacjonuje Krzysztof Kuzak.

Igrzyska Paraolimpijskie TOKIO 2020 - SERWIS SPECJALNY

Poprzednio Chojnowski wywalczył złoto w igrzyskach paraolimpijskich w Londynie, zaś po srebro sięgnął w Rio de Janeiro.

Polacy będą mieli szansę na jeszcze jedno złoto w Tokio w tenisie stołowym, bowiem w poniedziałek w finale wystąpi grający na wózku Rafał Czuper (klasa 2). Zmierzy się z Francuzem Fabienem Lamirault.

Gratulacje medaliście złożył w niedzielę na Twitterze szef resortu kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. "Wielkie gratulacje dla Patryka Chojnowskiego, który powtórzył swoje osiągnięcie z Londynu i ponownie został indywidualnym mistrzem #Paralympics w tenisie stołowym" - napisał Gliński.

Brązowe krążki wywalczyli: Karolina Pęk (9), Natalia Partyka (10) i Maksym Chudzicki (7).

Najbardziej utytułowana z grona Biało-Czerwonych jest Partyka, która indywidualnie triumfowała cztery razy w paraolimpiadzie. W tej imprezie debiutowała w Sydney w 2000 roku w wieku 11 lat.

00:31 Chojnowski.mp3 Z Patrykiem Chojnowskim rozmawiał Krzysztof Kuzak (IAR)

W tokijskich zawodach paraolimpijskich (rywalizacja potrwa do 5 września) Biało-Czerwoni zdobyli już 10 medali (2-2-6). Jeden krążek prawdopodobnie zostanie odebrany. O stosowanie dopingu podejrzewani są kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy zajęli trzecie miejsce na 4000 m.

Igrzyska Paraolimpijskie: trzy brązy w paratenisie stołowym. Partyka nie obroniła złota

Przed Chojnowskim po złoto sięgnęła lekkoatletka Róża Kozakowska w rzucie maczugą w klasie F32. Rezultat 28,74 m jest rekordem świata.

Polska reprezentacja składa się z 89 zawodników, którzy wezmą udział w 12 dyscyplinach.

Pięć lat temu w Rio polska ekipa zdobyła 39 medali — dziewięć złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych. W tej klasyfikacji Biało-Czerwoni zajęli 10. miejsce.

PROGRAM:

terminarz.PNG
aby dodać komentarz
brak

Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego:

Polski Komitet Paraolimpijski

Lech Stoltman z brązem igrzysk paraolimpijskich i wynikiem 12,15 m w konkursie pchnięcia kulą (F55) w Tokio. To kolejny medal dla reprezentacji Polski w stolicy Japonii. Wcześniej srebro wywalczył Michał Derus w biegu na 100 metrów w kategorii T47.

Róża Kozakowska została mistrzynią paraolimpijską w rzucie maczugą w klasie F32. Polka w najlepszej próbie uzyskała rezultat 28,74 m, i ustanowiła nim nowy rekord świata.