Oficjalny Nadawca Radiowy

Letnie Igrzyska Paraolimpijskie Tokyo 2020

Igrzyska Paraolimpijskie: Róża Kozakowska z drugim medalem. Srebro Polki w pchnięciu kulą

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 15:11
Róża Kozakowska zdobyła w środę srebrny medal igrzysk paraolimpijskich w pchnięciu kulą (F32). To 18. krążek Biało-Czerwonych w zawodach w Tokio. Wygrała Ukrainka Anastazja Moskalenko.
Róża Kozakowska
Róża KozakowskaFoto: Adrian Stykowski/Polski Komitet Paraolimpijski
  • Igrzyska paraolimpijskie w Tokio miały odbyć się między 25 sierpnia, a 6 września 2020 roku, jednak ze względu na szerzącą się pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 zostały przełożone na kolejny rok
  • Impreza potrwa do 5 września

Na antenach Polskiego Radia Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020 relacjonuje Krzysztof Kuzak.

Polka dwukrotnie poprawiała rekord świata, a mimo to nie stanęła na najwyższym stopniu podium.

Igrzyska Paraolimpijskie TOKIO 2020 - SERWIS SPECJALNY

Już w pierwszej próbie Kozakowska potwierdziła, że jest w doskonałej formie. Pchnęła na odległość 7,10 m, bijąc rekord świata, który od 2017 należał do Australijki Katherine Proudfoot - 7,04 m. W czwartej 32-latka uzyskała 7,37 m i wydawało się, że drugi złoty medal w stolicy Japonii jest już jej. Ale wtedy Moskalenko pchnęła jeszcze dalej - 7,61 m i wygrała konkurs.

Kolejny krążek Kozakowskiej

To drugi medal w Tokio zawodniczki Startu Zduńska Wola. 27 sierpnia Kozakowska zdobyła złoty medal, wygrywając konkurs rzutu maczugą. Uzyskała 28,74 m, poprawiając rekord świata.

Polacy mają 18 medali (3-5-10) w tokijskiej paraolimpiadzie, która potrwa do 5 września. Na najwyższym stopniu podium stanęli: tenisista stołowy Patryk Chojnowski (klasa 10) oraz lekkoatleci — Róża Kozakowska w rzucie maczugą w klasie F32 i Piotr Kosewicz w rzucie dyskiem F52.

Jeden medal Polska może stracić

Jeden krążek prawdopodobnie zostanie odebrany Biało-Czerwonym. O stosowanie dopingu podejrzewani są kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy uplasowali się na trzeciej pozycji na 4000 m.

Igrzyska paraolimpijskie w Tokio miały odbyć się między 25 sierpnia, a 6 września 2020 roku, jednak ze względu na szerzącą się pandemię koronawirusa zostały przełożone na kolejny rok i odbędą się w terminie 24 sierpnia – 5 września 2021 roku.

Polska reprezentacja składa się z 89 zawodników, którzy wezmą udział w 12 dyscyplinach.

01:28 Kozakowska.mp3 Róża Kozakowska jest z siebie bardzo dumna (IAR)

Pięć lat temu w Rio polska ekipa zdobyła 39 medali — dziewięć złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych. W tej klasyfikacji Biało-Czerwoni zajęli 10. miejsce.

PROGRAM:

terminarz.PNG
aby dodać komentarz
brak

Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego:

Polski Komitet Paraolimpijski

Natalia Partyka i Karolina Pęk w rywalizacji drużynowej turnieju paratenisa stołowego (kl.9-10) wygrały w półfinale z Brazylijkami 2:0 i awansowały do finału turnieju.

Pływaczka Oliwia Jabłońska zdobyła w środę brązowy medal igrzysk paraolimpijskich na dystansie 400 metrów stylem dowolnym (klasa 10). To 16. krążek Biało-Czerwonych w zawodach w Tokio.

Grający na wózkach Tomasz Jakimczuk i Rafał Czuper zdobyli brązowy medal igrzysk paraolimpijskich w turnieju drużynowym w tenisie stołowym (kl. 1-2). To 17. krążek biało-czerwonych w zawodach w Tokio.