8 sierpnia 2021
Słowo i polszczyzna, nasz język, w którym jak mówiła była zakochana, pojawi się na antenie Trójki zarówno w melodii piosenki, jak i wiersza, którego składnią na swoją nutę tak zachwyciła rodaków Agnieszka Osiecka. Chociaż czasami – proszę o wyrozumiałość dla tego wspomnienia – doprowadzała, jak w moim ośmioletnim przypadku, do paraliżu i zaniku pamięci. Poznałem Panią Agnieszkę dzieckiem będąc a zdarzenie, które przywołam miało miejsce nieco później, na zapleczu kawiarni Nowy Świat, podczas próby Kabaretu „Dudek” Edwarda Dziewońskiego. Siedziałem sobie grzecznie na stoliczku a tuż obok stali: Pani Agnieszka, Jonasz Kofta, Wojciech Młynarski i Jerzy Dobrowolski… cóż, nic wielkiego, koledzy ojca i tyle. To, że byli to giganci, dotarło do mnie z czasem. Jednak wtedy, całkowicie niespodziewanie Pani Agnieszka spytała mnie… byłem tak porażony, że nie pamiętam… o co! Na pewno dotyczyło polszczyzny, odmiany przez przypadki albo czegoś podobnego. Odebrało mi mowę a uratował mnie Kofta mówiąc – nie strasz chłopaka. Kiedy przypomniałem Jej po latach to zdarzenie usłyszałem w słuchawce telefonu leciutki śmiech. Potem była już tylko rozmowa o spektaklu złożonym z Jej tekstów, nad którym pracowałem. Zaakceptowała tytuł – „My mamy kota… na punkcie Osieckiej”. Dziękuję Wojtkowi Młynarskiemu, że namówił mnie wtedy, aby tę propozycję przedstawić Pani Agnieszce. Zdążyliśmy jeszcze o tym spektaklu porozmawiać… był rok 1996.
Spektakl, oparty na Jej tekstach powróci, chociaż w innej już formie, niedługo, na antenie Programu Trzeciego, prosto ze studia Trójki noszącego imię Agnieszki Osieckiej. Kto wystąpi w „My mamy kota… na punkcie Osieckiej” usłyszą Szanowni Słuchacze już niedługo.
Nie bywała tak często w „Dudku”, dostarczając teksty piosenek Dudko-Szefowi (na jednym dopisek – Ocean Atlantycki, 29 XI 67), ale kiedyś przyniosła osobiście dodając – Dudek, ten nie ma pointy. Jak na numer kabaretowy było to spore wyzwanie. Muzykę do „Korespondencji z NRF” (tak wówczas pisano) skomponował Stefan Rembowski. I ostatecznie okazało się, że wszystko polegało na interpretacji, która powstała z inwencji muzyków akompaniujących: Tadeusza Suchockiego i Juliusza Borzyma oraz Magdy Zawadzkiej, która porywająco zaśpiewała tę piosenkę. A ową pointą był rytm nadany finałowemu refrenowi. Ostatecznie Agnieszka Osiecka tekst zatytułowała „Pachnie ziemia”. Jest to na pewno jeden z najlepszych numerów w historii polskiego kabaretu, w pełni zaakceptowany przez autorkę, podobnie jak „Sztuczny miód” w interpretacji Barbary Krafftówny.
Zapraszając Państwa w odwrotnej kolejności (premiera spektaklu „Mu mamy kota…” 14 XI 2021 r.) czyli idąc z duchem przewrotności, który preferowała, do spotkania z tekstami, ze słowem nam podarowanym przez Agnieszkę Osiecką, czas wspomnieć o Jej urodzinach. Będziemy je obchodzić, oczywiście w studio Jej imienia, 9 października.
Powitamy jedną z najbliższych osób Agnieszce Osieckiej, znakomitą, niepowtarzalną artystkę, malarkę Hannę Bakułę. Jej „Listy do Agnieszki” same w sobie zawierają nieuchwytną tajemnicę, którą każdy może odczytać na swój sposób. Najwłaściwszym wydaje się w tej sytuacji przywołać ostatni fragment opisu Hanny Bakuły pióra Agnieszki Osieckiej: „Mam wrażenie, że Bakule byłby obcy każdy kanon, w którym zawiera się nakaz skromności. Ona bimba na takie kanony”.
Niektóre, wybrane specjalnie na ten wieczór piosenki, przypomną Państwa dobrzy znajomi: Stanisława Celińska, Skaldowie oraz najmłodszy w tym gronie Marcin Januszkiewicz.
Dlaczego śpiewają piosenki Agnieszki Osieckiej, skąd im taki pomysł przyszedł do głowy i po co zabierają się za Jej teksty, jest sprawą oczywistą. Porozmawiamy po prostu o tym co najbardziej ulotne. Jak zauroczyła nas polszczyzną, jak w tej polszczyźnie potrafiła wyczarować porywający świat skojarzeń, który opisała tak: „Obraz utajony zamienia się w prawdziwy”. Spróbujemy trafić na jego ślad, pomimo, co podkreślała, że Jej filozofia życiowa jest smutno wesoła. Już samo to stwierdzenie jest wystarczająco frapujące.
Urodziny oraz spektakl „My mamy kota… na punkcie Osieckiej”, na antenie Programu Trzeciego, jest czasem słów spisanych przez Poetkę – Agnieszkę Osiecką.
Roman Dziewoński