Section50

Powrót

Katar 2022
Section06

Katar 2022: Ekwador zepsuł Katarczykom święto. Gospodarze tłem w meczu otwarcia mundialu

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 22:42
Katar przegrał 0:2 z Ekwadorem w meczu inaugurującym mistrzostwa świata 2022 w piłce nożnej. Ekipa z Ameryki Południowej kontrolowała boiskowe wydarzenia od pierwszej do ostatniej minuty i zasłużenie sięgnęła po 3 punkty.
Radość Ekwadorczyków
Radość EkwadorczykówFoto: Ken Satomi/Associated Press/East News

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy mistrzostw świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022 <<<

Ekwadorczycy od pierwszego gwizdka ruszyli do zdecydowanego ataku. Już w 3. minucie do siatki Kataru po zamieszaniu w polu karnym trafił Enner Valencia, ale jego gol został anulowany po analizie VAR, która wykazała minimalnego spalonego.

Napastnik Fenerbahce jednak się nie zniechęcił i szybko „ustrzelił” dublet – w 16. minucie wykorzystał rzut karny podyktowany za faul na nim, a kwadrans później wykorzystał dobrą centrę z prawej flanki, którą wykończył efektowną główką.

Katarczycy snuli się po boisku i nie mieli żadnego pomysłu na to, jak rozmontować solidną defensywę Ekwadoru. Przez pierwsze 45 minut nie oddali ani jednego strzału na bramkę Galindeza i zasłużenie zeszli na przerwę z dwubramkowym deficytem.

W drugiej odsłonie obraz gry nie uległ zmianie – dominowali Ekwadorczycy, a gospodarze byli bezradni wobec ich poczynań. Podopieczni Gustavo Alfaro nie podkręcali jednak tempa i grali „na utrzymanie wyniku”, czekając na końcowy gwizdek, starając się zachować siły na kolejne mecze.

Mimo zwycięstwa Ekwadorczycy mają powody do niepokoju – w 76. minucie meczu z kontuzją murawę opuścił Valencia, czyli bohater niedzielnego meczu i autor ostatnich 5 (!) goli Ekwadoru na mistrzostwach świata.

58:17 Katar - Ekwador. Pierwsza połowa meczu MŚ Katar 2022. Komentują w Jedynce Robert Skrzyński i Marek Solecki (Jedynka) Katar - Ekwador. Pierwsza połowa meczu MŚ Katar 2022. Komentują w Jedynce Robert Skrzyński i Marek Solecki (Jedynka)

55:01 Katar - Ekwador. Druga połowa meczu MŚ Katar 2022. Komentują w Jedynce Robert Skrzyński i Marek Solecki (Jedynka) Katar - Ekwador. Druga połowa meczu MŚ Katar 2022. Komentują w Jedynce Robert Skrzyński i Marek Solecki (Jedynka)

Grupa A: Katar - Ekwador 0:2 (0:2)

Bramki: 0:1 Enner Valencia (15-karny), 0:2 Enner Valencia (30-głową).

Żółta kartka - Katar: Saad Al Sheeb, Almoez Ali, Karim Boudiaf, Akram Afif. Ekwador: Moises Caicedo, Jhegson Mendez.

Sędzia: Daniele Orsato (Włochy). Widzów: 67 372.

Katar: Saad Al Sheeb - Bassam Al-Rawi, Boualem Khoukhi, Abdelkarim Hassan - Pedro Miguel, Karim Boudiaf, Abdelaziz Hatim, Homam Ahmed - Hassan Al-Haydos (72. Mohammed Waad), Almoez Ali (72. Mohamed Muntari), Akram Afif.

Ekwador: Hernan Galindez - Angelo Preciado, Felix Torres, Piero Hincapie, Pervis Estupinan - Gonzalo Plata, Jhegson Mendez, Moises Caicedo (89. Alan Franco), Romario Ibarra (68. Jeremy Sarmiento) - Enner Valencia (76. Jose Cifuentes), Michael Estrada (89. Kevin Rodriguez).

Tak relacjonowaliśmy mecz otwarcia mundialu Katar - Ekwador:

19:02

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji!

19:00

Koniec! Katar przegrywa na inaugurację mundialu 0:2!

18:55

90' - sędzia doliczył 5 minut do podstawowego czasu gry.

18:51

87' - odpowiedź Kataru! Długa piłka do Muntariego, ale atakujący przeniósł piłkę ponad bramką.

18:50

86' - groźna kontra Ekwadoru zakończona niecelnym podaniem Sarmiento.

18:49

84' - kibice zaczynają opuszczać stadion. Czar mundialu prysł dla gospodarzy błyskawicznie...

18:48

82' - kolano Valencii jest obłożone lodem, ale na twarzy napastnika Ekwadoru gości uśmiech. Na murawie bez zmian - Katarczycy nie są w stanie zrobić żadnej "krzywdy" gościom.

18:41

75' - znowu na murawie leży bohater dzisiejszego meczu - Valencia. Napastnik Fenerbahce ostatecznie opuścił murawę - zastąpił go Cifuentes.

18:36

71' - na murawie dzieje się naprawdę niewiele, Ekwadorczycy czekają na końcowy gwizdek, a gospodarze wyglądają na bezradnych.

18:31

66' - gra Katarczyków zaczyna się zazębiać, jednak wciąż nie oddali celnego strzału na bramkę rywali.

18:26

61' - Ekwador kontroluje boiskowe wydarzenia, Katar stara się wymieniać piłkę, ale nie stwarza żadnego zagrożenia pod bramką rywali.

18:20

55' - z linii pola karnego uderzał Ibarra, ale jego strzał zatrzymał niepewny na początku spotkania Al Sheeb.

18:16

52' - Ekwadorczycy wydają się grać "na pół gwizdka". Znacznie spuścili z tonu względem tego, co zaprezentowali w pierwszej połowie.

18:13

49' - piłkę wymieniają Katarczycy, ale nic z tego nie wynika.

18:10

Zaczynamy drugą odsłonę meczu!

17:53

Koniec pierwszej połowy! Ekwador prowadzi 2:0.

17:48

45' - aż 5 minut doliczonych do pierwszej połowy.

17:47

45' - Ekwadorczycy kontrolują przebieg gry, nie forsując tempa.

17:42

38' - napastnik Fenerbahce na szczęście wrócił do gry!

17:39

37' - bezmyślny faul wyraźnie sfrustrowanego Boudiafa. Valencia nie podnosi się z murawy.

17:37

34' - na stadionie zrobiło się bardzo cicho. Przebijają się jedynie pojedyncze gwizdy kibiców gospodarzy.

17:34

31' - Enner Valencia po raz drugi! Ależ forma napastnika Fenerbahce! Efektowna główka po centrze Preciado!

17:26

24' - Ekwadorczycy są o klasę lepsi i niemal nie opuszczają połowy Kataru i mają przewagę w każdym elemencie gry.

17:23

20' - znowu groźnie pod bramką Katarczyków. W walce o piłkę zderzyli się bramkarz gospodarzy Al Sheeb i napastnik Ekwadoru Estrada. Na szczęście obeszło się bez kontuzji.

17:18

16' - Valencia po raz drugi! Tym razem gol został zaliczony! 1:0 dla Ekwadoru!

17:17

15' - rzut karny dla Ekwadoru! Faulowany Valencia!

17:12

9' - bardzo kontrowersyjna decyzja sędziego Orsato. Powtórki nie wykazały klarownego przewinienia, Ekwador się jednak nie zraża i nadal atakuje.

17:08

Jednak nie ma bramki! Po analizie VAR gol Valencii został anulowany.

17:06

3' - GOOOOL! Nie musieliśmy długo czekać na pierwszą bramkę w tym mundialu! Po zamieszaniu w polu karnym Kataru do siatki gospodarzy trafia Enner Valencia!

17:03

Czas rozpocząć mundial w Katarze! Włoch Daniele Orsato zagwizdał po raz pierwszy!

16:58

Tuż przed meczem krótkie przemówienie po arabsku wygłosił prezes FIFA Gianni Infantino, który niedawno udzielił bardzo kontrowersyjnej wypowiedzi i od jakiegoś czasu nie cieszy się najlepszą prasą.

Katar 2022: szef FIFA Gianni Infantino w oparach absurdu. "Byłem dyskryminowany"

16:48

Ekwadorczycy będą dziś liczyć także na Ennera Valencię - najlepszego strzelca w historii reprezentacji i autora aż 13 goli w 12 meczach tego sezonu ligi tureckiej.

16:45

A tak prezentuje się skład Katarczyków:

16:40

Z kolei w barwach Ekwadoru na wyróżnienie zasługują młody obrońca Bayeru Leverkusen Piero Hincapie, a także dwóch graczy Brighton: defensywny pomocnik Moises Caicedo i lewy obrońca "Mew" Pervis Estupinian.

16:37

Gwiazdami reprezentacji Kataru są dwaj napastnicy - Akram Afif i Almoez Ali. Pierwszy z nich strzelił 24, a drugi 39 goli w narodowych barwach.

16:32

Mecz otwarcia zawsze budzi spore emocje, ale nie zawsze spełnia oczekiwania kibiców. W latach 1966-1978 wszystkie spotkania inaugurujące mundial kończyły się bezbramkowymi remisami! Miejmy nadzieję, że dziś padną jakieś gole.

Katar 2022: w meczach otwarcia nie brakowało sensacji. Bezbramkowa "klątwa" już przełamana

16:25

Do rozpoczęcia meczu otwarcia pozostało nieco ponad pół godziny. Faworytem spotkania jest Ekwador, ale Katarczycy włożyli sporo pracy, by stworzyć silną reprezentację.

Nieco więcej o szansach obu drużyn można przeczytać pod tym adresem.

16:14

Ceremonię zakończył efektowny pokaz sztucznych ogni.

16:14

- Jakże piękne jest to, że mimo różnic wszyscy potrafią zgromadzić się w jednym miejscu i wspólnie celebrować to sportowe święto. Życzę powodzenia wszystkim - oświadczył.

16:10

Czas na przemówienie Emira Kataru.

16:04

Hymn mundialu 2022 na scenie wykonuje gwiazda k-popu, Koreańczyk Jung Kook.

16:03

Na arenie meczu otwarcia jest też puchar świata, który przyniósł jego zdobywca z 1998 roku, Francuz Marcel Dessailly.

16:01

Tymczasem na stadionie w Al Khor rozbrzmiewa wiązanka doskonale znanych wszystkim kibicom mundialowych przebojów autorstwa Shakiry, Ricky'ego Martina i wielu innych artystów.

15:59

Na miejscu są nasi wysłannicy: Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk, którzy skomentują mecz otwarcia.

15:52

- To co nas łączy, jest dużo ważniejsze od tego, co nas dzieli. Gromadzimy się tu jako jedno plemię - powiedział ze sceny Freeman.

15:47

Ceremonię otwiera wideo, którego narratorem jest słynny aktor Morgan Freeman.

15:45

Stadion powoli się zapełnia, lada moment rozpocznie się ceremonia otwarcia.

15:44

Mecz i ceremonia otwarcia odbędą się na stadionie Al Bayt w Al Khor.

15:39

Spotkanie Katar - Ekwador rozpocznie się o godz. 17. Wcześniej zobaczymy ceremonię otwarcia mistrzostw świata Katar 2022.