Katar 2022
Section06

Katar 2022: Argentyna - Arabia Saudyjska. Sensacja w "polskiej" grupie. Messi i spółka w szoku!

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 13:08
Arabia Saudyjska sensacyjnie pokonała Argentynę 2:1 w meczu grupy C. Po pierwszej połowie „Albicelestes” prowadzili 1:0, jednak po przerwie Saudyjczykom do zwycięstwa wystarczyły dwa szybkie ciosy.
Arabia Saudyjska sensacyjnie pokonała Argentynę 2:1
Arabia Saudyjska sensacyjnie pokonała Argentynę 2:1Foto: DYLAN MARTINEZ/Reuters/Forum

Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy mistrzostw świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022 <<<

Dominacja Argentyny i festiwal nieuznanych bramek

„Albicelestes” mogli wyjść na prowadzenie już w 2. minucie. Piłkę w polu karnym opanował Lautaro Martinez, po chwili trafiła ona pod nogi Leo Messiego. Gwiazdor PSG oddał strzał z pierwszej piłki, jednak dobrą interwencją popisał się golkiper Saudyjczyków.

Zaledwie kilka minut później arbiter podbiegł do monitora VAR. Okazało się, że jeden z Argentyńczyków był faulowany w polu karnym, a sędzia bez wahania wskazał na jedenasty metr. Do piłki podszedł Lionel Messi, który pewnym strzałem wyprowadził „Albicelestes” na prowadzenie.

Messi trafił do siatki po raz drugi, jednak po chwili w górę powędrowała chorągiewka sędziego liniowego. W 28. minucie sam na sam z bramkarzem znalazł się Lautaro Martinez, który efektownym strzałem podcinką strzelił kolejnego gola, jednak tym razem VAR pomógł Saudyjczykom – napastnik Interu był na spalonym. Chwilę później sytuacja się powtórzyła – pułapka ofsajdowa Arabii Saudyjskiej zebrała kolejny owoc.

Sensacyjny zwrot akcji

Tego kibice na stadionie w Lusail się nie spodziewali. W 48. minucie Saleh Al Shehri urwał się obrońcom, po czym oddał strzał z dość ostrego kąta. Strzał był jednak precyzyjny i zaskoczył bezradnego Emiliano Marineza.

Zaledwie pięć minut później było już 2:1 dla Saudyjczyków. Salem Al Dawsari oddał fenomenalny strzał z narożnika pola karnego i wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie.

Argentyńczycy natychmiast przystąpili do odrabiania strat, jednak nie mogli znaleźć sposobu na doprowadzenie do wyrównania. Groźnie było w 63. minucie, lecz z bliskiej odległości fatalnie skiksował Martinez, który trafił kolegę z drużyny, a po chwili świetną paradą popisał się Al-Owais.

„Albicelestes” próbowali do ostatniego gwizdka, lecz bohaterska postawa Saudyjczyków i świetne interwencje Al-Owaisa sprawiły, że sensacyjny wynik stał się faktem. Tym samym zakończyła się imponująca seria Argentyny (36 meczów bez porażki).

01:06 Musioł.mp3 W pierwszym meczu w grupie C piłkarskich mistrzostw świata w Katarze doszło do sensacji - Argentyna przegrała z Arabią Saudyjską 1:2. O szczegółach tego spotkania - Tadeusz Musioł (IAR)

Grupa C:

Argentyna - Arabia Saudyjska 1:2 (1:0)

Bramki: 1:0 Lionel Messi (10-karny), 1:1 Saleh Al-Shehri (48), 1:2 Salem Al-Dawsari (53).

Żółta kartka - Arabia Saudyjska: Abdulelah Al-Malki, Ali Al-Boleahi, Salem Al-Dawsari, Saud Abdulhamid, Nawaf Al-Abed, Mohamed Al-Owais.

Sędzia: Slavko Vincić (Słowenia). Widzów: 80 012.

Argentyna: Emiliano Martinez - Nahuel Molina, Cristian Romero (59. Lisandro Martinez), Nicolas Otamendi, Nicolas Tagliafico (71. Marcos Acuna) - Angel Di Maria, Rodrigo De Paul, Lionel Messi, Leandro Paredes (59. Enzo Fernandez), Alejandro Gomez (59. Julian Alvarez) - Lautaro Martinez.

Arabia Saudyjska: Mohamed Al-Owais - Saud Abdulhamid, Hassan Tambakti, Ali Al-Boleahi, Yasser Al-Shahrani (90+9. Mohammed Al-Breik) - Saleh Al-Shehri (78. Sultan Al-Ghannam), Mohamed Kanno, Salman Al-Faraj (45+4. Nawaf Al-Abed, 88. Abdulelah Al-Amri), Abdulelah Al-Malki, Salem Al-Dawsari - Firas Al-Buraikan (88. Haitham Asiri).

Reprezentacja Polski na MŚ Katar 2022. Kiedy i z kim zagra kadra?

W swoim pierwszym spotkaniu grupy C reprezentacja Polski zagra 22 listopada z Meksykiem (godz. 17.00 - Ad-Dauha). Cztery dni później Biało-Czerwoni zmierzą się z Arabią Saudyjską (14.00 - Ar-Rajjan), a 30 listopada - z Argentyną (20.00 - Ad-Dauha).

XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022 odbędą się w dniach 20 listopada - 18 grudnia. Tegoroczna rywalizacja będzie ostatnim mundialem, w którym wystąpią 32 drużyny. Na kolejnym turnieju, w 2026 roku, o Puchar Świata FIFA zagra 48 reprezentacji narodowych.

Faza grupowa potrwa do 2 grudnia, 3-6 grudnia to terminy spotkań 1/8 finału, terminy ćwierćfinałów to 9-10 grudnia, półfinały zostaną rozegrane 13 i 14 grudnia, mecz o trzecie miejsce - 17 grudnia, a mistrza globu poznamy dzień później.

Katar 2022. Reprezentacja Polski przed pierwszym meczem mistrzostw z Meksykiem

Meksyk to zespół zbliżony poziomem do reprezentacji Polski, ma tylko jedną, ale za to poważną przewagę - znakomitą serię wychodzenia z grupy na MŚ. Ostatni mecz o punkty z tym rywalem Polacy rozegrali 44 lata temu.