Section50

Powrót

Katar 2022
Section06

Katar 2022: Portugalia - Ghana. Cristiano Ronaldo z rekordem w meczu pełnym zwrotów akcji

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 18:59
Portugalia pokonała Ghanę 3:2 w meczu grupy H piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Pierwsza z pięciu bramek padła dopiero w 65. minucie, kiedy Cristiano Ronaldo wykorzystał rzut karny.
Wynik meczu otworzył Cristiano Ronaldo
Wynik meczu otworzył Cristiano RonaldoFoto: CARL RECINE/Reuters/Forum

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

Obrona priorytetem Ghańczyków

Pierwsza połowa przebiegła pod znakiem dominacji Portugalczyków. W 10. minucie gry mogło być już 1:0 - Cristiano Ronaldo otrzymał prostopadłe podanie i znalazł się sam na sam z bramkarzem Ghany. Gwiazdor za mocno wypuścił sobie piłkę, co wykorzystał Lawrence Ati-Zigi, który zatrzymał groźny atak.

Nieco później 37-latek stanął przed kolejną szansą, po tym, jak uwolnił się spod opieki obrońcy i pokonał golkipera Ghany. Akcja została jednak przerwana z powodu faulu Portugalczyka.

Ghańczycy próbowali ataków z kontry, jednak dzięki dobrej postawie defensywy z Rubenem Diasem na czele, Diogo Costa nie miał okazji do obrony żadnego strzału.

Cristiano Ronaldo otworzył worek z bramkami

Portugalczycy szukali sposobu na znalezienie drogi do siatki przez 20 minut. W okolicach 65. Minuty po kontakcie z rywalem w polu karnym na murawę padł Ronaldo, a sędzia bez wahania wskazał na „wapno”. Do piłki podszedł sam poszkodowany i pewnie pokonał golkipera rywali z jedenastego metra.

Portugalczycy nie cieszyli się z prowadzenia zbyt długo, bo zaledwie osiem minut. Andre Ayew wykorzystał dogranie Kudusa oraz moment dekoncentracji defensywy rywali i wpakował futbolówkę do siatki.

To rozjuszyło podopiecznych Fernando Santosa, którzy wyszli na prowadzenie w 80. minucie. Tym razem Joao Felix urwał się obrońcom i opanował fantastyczne dogranie od Bruno Fernandesa, po czym pokonał golkipera Ghany. Po chwili było już 3:1 – tym razem Rafael Leao został obsłużony przez pomocnika Manchesteru United.

Ghańczycy nie zamierzali jednak odpuszczać. W 89. minucie Osman Bukari strzelił drugą bramkę i przywrócił nadzieję swojej drużynie. Ostatecznie Portugalczycy zdołali utrzymać korzystny rezultat i po pierwszej kolejce zapewnili sobie prowadzenie w grupie H.

Grupa H: Portugalia - Ghana 3:2 (0:0)

Bramki: 1:0 Cristiano Ronaldo (65-karny), 1:1 Andre Ayew (73), 2:1 Joao Felix (78), 3:1 Rafael Leao (80), 3:2 Osman Bukari (89-głową).

Żółta kartka - Portugalia: Danilo Pereira, Bruno Fernandes. Ghana: Mohammed Kudus, Andre Ayew, Alidu Seidu, Inaki Williams.

Sędzia: Ismail Elfath (USA). Widzów: 42 662.

Portugalia: Diogo Costa - Joao Cancelo, Danilo Pereira, Ruben Dias, Raphael Guerreiro - Ruben Neves (77. Rafael Leao), Bernardo Silva (88. Joao Palhinha), Bruno Fernandes, Otavio (56. William Carvalho) - Cristiano Ronaldo (88. Goncalo Ramos), Joao Felix (88. Joao Mario).

Ghana: Lawrence Ati-Zigi - Alidu Seidu (66. Tariq Lamptey), Daniel Amartey, Alexander Djiku (90+2. Antoine Semenyo), Mohammed Salisu Abdul-Rahman Baba - Mohammed Kudus (77. Osman Bukari), Thomas Partey, Salis Abdul Samed (90+2. Daniel-Kofi Kyereh), Andre Ayew (77. Jordan Ayew) - Inaki Williams.

Katar 2022. Kiedy i o której mecz Polska - Arabia Saudyjska?

W swoim pierwszym spotkaniu grupy C reprezentacja Polski bezbramkowo zremisowała z Meksykiem. Rzutu karnego nie wykorzystał w drugiej połowie Robert Lewandowski

Cztery dni później Biało-Czerwoni zmierzą się z Arabią Saudyjską (14.00 - Ar-Rajjan), a 30 listopada - z Argentyną (20.00 - Doha).

XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022 potrwają do 18 grudnia. Jest to ostatni mundial, w którym wystąpią 32 drużyny. Na kolejnym turnieju, w 2026 roku, o Puchar Świata FIFA zagra 48 reprezentacji narodowych. Tytułu broni Francja.

Faza grupowa potrwa do 2 grudnia, 3-6 grudnia to terminy spotkań 1/8 finału, terminy ćwierćfinałów to 9-10 grudnia, półfinały zostaną rozegrane 13 i 14 grudnia, mecz o trzecie miejsce - 17 grudnia, a mistrza globu poznamy dzień później.