Section50

Powrót

Katar 2022
Section06

Katar 2022: Brazylia - Serbia. Richarlison skradł show, "Canarinhos" zwycięscy w pierwszym meczu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 22:17
Reprezentacja Brazylii pokonała Serbię 2:0 w meczu grupy G na piłkarskich mistrzostwach świata w Katarze. Bohaterem meczu został Richarlison, który popisał się dubletem.
Richarlison ustrzelił dublet w meczu przeciwko Serbii
Richarlison ustrzelił dublet w meczu przeciwko SerbiiFoto: MATTHEW CHILDS/Reuters/Forum

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

"Canarinhos" mają apetyt na złoto

Brazylia 22. raz uczestniczy w mistrzostwach świata i jest jedyną drużyną, która brała udział we wszystkich turniejach od pierwszej edycji w 1930 roku. To najbardziej utytułowana reprezentacja - zdobyła pięć Pucharów Świata (1958, 1962, 1970, 1994, 2002).

Brazylijczycy liczą na to, że w Katarze po 20 latach wygrają mundial. Canarinhos mają w składzie plejadę gwiazd. Do triumfu mają ich poprowadzić napastnicy Neymar z PSG, Vinicius Junior z Realu Madryt, bramkarz Alisson z Liverpoolu i inni zawodnicy grający w czołowych europejskich klubach. Kapitanem reprezentacji Brazylii jest 38-letni obrońca Thiago Silva z Chelsea.

Przed meczem z Serbią Brazylia nie przegrała żadnego z ostatnich 15 spotkań w fazie grupowej MŚ. Szkoleniowiec Tite jest pierwszym selekcjonerem, który prowadzi Brazylię na drugim z rzędu mundialu od czasów Tele Santany w 1982 i 1986 roku.

Canarinhos są liderami rankingu FIFA i byli faworytem w starciu z Serbią, która zajmuje 25. lokatę. Brazylijczycy byli niepokonani od 15 meczów. Ostatni raz przegrali z Argentyną w finale Copa America w lipcu 2021 roku.

Serbia mierzyła się z Brazylią również w poprzednich mistrzostwach świata. Cztery lata temu w Rosji Canarinhos wygrali 2:0 po golach Paulinho i Thiago Silvy. Serbia po raz trzeci jako samodzielne państwo uczestniczy w finałach MŚ. Jeszcze nigdy nie awansowała do fazy pucharowej.

Czołową postacią reprezentacji Serbii jest napastnik Juventusu Turyn Dusan Vlahović - wicekról strzelców ligi włoskiej w poprzednim sezonie. Jest on jednym z jedenastu serbskich piłkarzy grających w Serie A. W tym gronie jest również klubowy kolega Vlahovica - Filip Kostic.

Pierwsza połowa nie rozpieszczała kibiców

Vlahović zaczął jednak spotkanie na ławce rezerwowych. Trener Dragan Stojkovic postawił na napastnika Fulham - Aleksandara Mitrovicia. W pierwszym składzie na mecz z Brazylią wyszedł też lewy obrońca/wahadłowy Legii Warszawa - Filip Mladenović.

Cztery lata temu Brazylia odpadła z mistrzostw świata w ćwierćfinale po porażce z Belgią 1:2. Natomiast Serbowie pożegnali się z turniejem po fazie grupowej.

Po 20 minutach spotkania na Lusail Iconic Neymar wbiegł w pole karne, ale jego strzał został zablokowany przez obrońcę. Po chwili Casemiro potężnie uderzył z dystansu, lecz bramkarz Vanja Milinković-Savić zdołał obronić ten strzał.

Następnie Thiago Silva posłał prostopadłe podanie do wychodzącego na pozycję Viniciusa, ale serbski bramkarz wybił mu piłkę spod nóg. Później Raphinha wbiegł w pole karne, lecz jego strzał był zbyt lekki. W 41. min Vinicius stanął w oko z oko z bramkarzem, ale w ostatniej chwili zablokował go obrońca. W pierwszej połowie Brazylijczycy przeważali, jednak Serbowie mądrze się bronili i do przerwy było 0:0.

Nieoczywisty bohater meczu. Richarlison na ustach świata

Na początku drugiej połowy Raphinha strzelił wprost w bramkarza w doskonałej sytuacji. Po chwili Nemanja Gudelj sfaulował przed polem karnym szarżującego Neymara. Brazylijczyk z rzutu wolnego uderzył w mur. W 53. min Strahinja Pavlovic wykonał ryzykowny, lecz skuteczny wślizg i Raphinha nie oddał strzału. Następnie Vinicius wyłożył piłkę Neymarowi, który chybił z 10 metrów.

W 60. min piłka odbiła się od lewego słupka po strzale z dystansu Alexa Sandro. Następnie Milinković-Savić obronił strzał Viniciusa, ale był bezradny wobec dobitki Richarlisona, który dał Brazylijczykom prowadzenie. Po 10 minutach Vinicus podał do Richarlisona, który przyjął piłkę i w efektowny sposób zdobył drugą bramkę.

W 81. min Casemiro strzelił w poprzeczkę. Po chwili serbski bramkarz musiał interweniować po strzałach Rodrygo i Freda.

W pierwszym czwartkowym meczu grupy G Szwajcaria wygrała 1:0 z Kamerunem. W poniedziałek w drugiej serii spotkań Brazylia zagra ze Szwajcarią, a Serbia z Kamerunem.

00:38 Brazylia Serbia Rabij.mp3 Spotkanie Brazylia - Serbia podsumowuje znawca piłki południowoamerykańskiej Bartłomiej Rabij (IAR)

00:23 Brazylia Serbia czy Canarinhos stać na triumf Rabij.mp3 Czy po meczu z Serbią, Brazylię można stawiać w roli faworyta do końcowego triumfu? Mówi Bartłomiej Rabij (IAR)

Grupa G: Brazylia - Serbia 2:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Richarlison (62), 2:0 Richarlison (73).

Żółta kartka - Serbia: Strahinja Pavlović, Nemanja Gudelj, Sasa Lukić.

Sędzia: Alireza Faghani (Iran). Widzów: 88 103.

Brazylia: Alisson - Danilo, Thiago Silva, Marquinhos, Alex Sandro - Casemiro, Lucas Paqueta (75. Fred), Neymar (79. Antony) - Raphinha (87. Gabriel Martinelli), Vinicius Junior (75. Rodrygo), Richarlison (79. Gabriel Jesus).

Serbia: Vanja Milinković-Savić - Nikola Milenković, Milos Veljković, Strahinja Pavlović - Andrija Zivković (57. Nemanja Radonjić), Sasa Lukić (66. Darko Lazović), Nemanja Gudelj (57. Ivan Ilić), Filip Mladenović (66. Dusan Vlahović) - Dusan Tadić, Aleksandar Mitrović (83. Nemanja Maksimović), Sergej Milinković-Savić.

Katar 2022. Kiedy i o której mecz Polska - Arabia Saudyjska?

W swoim pierwszym spotkaniu grupy C reprezentacja Polski bezbramkowo zremisowała z Meksykiem. Rzutu karnego nie wykorzystał w drugiej połowie Robert Lewandowski

Cztery dni później Biało-Czerwoni zmierzą się z Arabią Saudyjską (14.00 - Ar-Rajjan), a 30 listopada - z Argentyną (20.00 - Doha).

XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022 potrwają do 18 grudnia. Jest to ostatni mundial, w którym wystąpią 32 drużyny. Na kolejnym turnieju, w 2026 roku, o Puchar Świata FIFA zagra 48 reprezentacji narodowych. Tytułu broni Francja.

Faza grupowa potrwa do 2 grudnia, 3-6 grudnia to terminy spotkań 1/8 finału, terminy ćwierćfinałów to 9-10 grudnia, półfinały zostaną rozegrane 13 i 14 grudnia, mecz o trzecie miejsce - 17 grudnia, a mistrza globu poznamy dzień później.