Katar 2022
Section06

Katar 2022: Holandia - Ekwador. "Oranje" mieli problemy i muszą poczekać na awans

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 19:00
Holandia zremisowała w Al-Rajjan z Ekwadorem 1:1 (1:0) w meczu drugiej kolejki grupy A piłkarskich mistrzostw świata. Taki wynik oznacza, że obie drużyny nie mogą być jeszcze pewne awansu do 1/8 finału. Szanse gry w fazie pucharowej stracił natomiast Katar.
Strzelec gola dla Ekwadoru Enner Valencia (z prawej) walczy o piłkę z Holenderem Jurrienem Timberem Foto: PAP/EPA/Friedemann Vogel

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

Mecz o awans?

W meczach pierwszej kolejki grupy A, obie drużyny wygrały swoje mecze w stosunku 2:0. Ekwadorczycy w meczu otwarcia nie mieli problemów z ograniem Kataru, natomiast Holendrzy okazali się lepsi od Senegalu.

Pierwszy piątkowy mecz drugiej serii gier w tej grupie przyniósł zwycięstwo Senegalu nad Katarem. Oznaczało to, że ewentualna wygrana "Pomarańczowych" w meczu z Ekwadorem zapewni europejskiej drużynie awans do 1/8 finału.

Kapitalny początek Holendrów

Holendrzy znakomicie zaczęli piątkowy mecz. Już w szóstej minucie swojego drugiego gola na mistrzostwach zdobył Cody Gakpo. Piłkarz PSV Eindhoven oddał mocny strzał z siedemnastu metrów i pokonał Hernana Galindeza.

Po stracie gola podopieczni Gustavo Alfaro ruszyli do ataków. Swojej szansy szukał zdobywca dwóch bramek w meczu z Katarem Enner Valencia. W dwunastej minucie ekwadorski napastnik zdołał oddać strzał, lecz został zablokowany.

Starania Latynosów nie przekładały się na konkrety, a Holendrzy nie mieli zamiaru forsować tempa. W efekcie na murawie w Ar-Rajjan niewiele się działo. Valencia kolejną próbę podjął w trzydziestej trzeciej minucie, gdy jego strzał obronił Andries Noppert.

00:19 Smolarek.mp3 Zdaniem byłego napastnika reprezentacji Polski Euzebiusza Smolarka, nie był to dobry mecz w wykonaniu Holendrów. (IAR)

Ekwador trafiał do siatki

Ekwadorczycy trafili do siatki w doliczonym czasie pierwszej połowy. Po rzucie rożnym mocny strzał oddał Angelo Preciado. Tor lotu piłki zmienił jeszcze Pervis Estupinan, który skierował ją do siatki. Algierski arbiter Mustapha Ghorbal nie uznał jednak gola. Sędzia stwierdził, że Jackson Porozo utrudił Noppertowi interwencję.

Na przerwę piłkarze zeszli więc przy prowadzeniu Holandii, która jednak straciła korzystny wynik już na początku drugiej części gry.

W 49. minucie „Pomarańczowi” zgubili piłkę, a Ekwadorczycy przeprowadzili bezlitosną kontrę. Na strzał zdecydował się Gonzalo Plato, którego uderzenie odbił jeszcze Noppert. Z błyskawiczną dobitką Valencii golkiper nie mógł jednak sobie poradzić.

Poprzeczka uratowała faworytów

Wydawać by się mogło, że stracona bramka pobudzi podopiecznych Louisa van Gaala. Holendrzy faktycznie przejęli inicjatywę, jednak nie potrafili zagrozić bramce rywali. W 59. minucie powinni natomiast przegrywać. W polu karnym piłkę przejął Plata i kropnął w poprzeczkę bramki "Oranje".

Holendrzy grali dość przewidywalnie, a ich akcje nie kończyły się groźnymi strzałami. W 66. minucie bardzo mocno i bardzo niecelnie na ekwadorską bramkę kopnął Teun Koopmeiners.

Z celnością problem mieli też piłkarze z Ameryki Południowej. W 81. minucie po rzucie rożnym do piłki na dwudziestym metrze dopadł Preciado, który jednak uderzył bardzo niecelnie.

Katar poza turniejem

Arbiter doliczył do drugiej połowy sześć minut, ale nie zmieniły one rezultatu. Nie było też dogodnych okazji, bo trudno za taką uznać strzał głową Preciado z szesnastu metrów. W efekcie drużyny podzieliły się punktami, co oznacza jedynie, że szanse awansu do 1/8 finału stracił Katar.

00:58 Musioł.mp3 Holandia zremisowała z Ekwadorem 1:1 (1:0) w 2. kolejce grupy A piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. O tym meczu i jego konsekwencjach - Tadeusz Musioł. (IAR)

W meczach ostatniej kolejki Holendrzy zagrają z gospodarzami turnieju, a Ekwadorczycy zmierzą się z Senegalem. Te pojedynki zaplanowano na wtorek.

Niewykluczone, że "Le Tri" przystąpią do spotkania z mistrzami Afryki bez Ennera Valencii. Lider ekwadorskiej drużyny nie dokończył bowiem meczu z Holandią. Napastnik w 90. minucie opuścił boisko z urazem.

Grupa A: Holandia - Ekwador 1:1 (1:0).

Bramki: 1:0 Cody Gakpo (6), 1:1 Enner Valencia (49).

Żółta kartka - Ekwador: Jhegson Mendez.

Sędzia: Mustapha Ghorbal (Algieria). Widzów: 44 833.

Holandia: Andries Noppert - Denzel Dumfries, Jurrien Timber, Virgil van Dijk, Nathan Ake, Daley Blind - Teun Koopmeiners (80. Marten de Roon), Frenkie de Jong, Davy Klaassen (69. Steven Berghuis) - Cody Gakpo (79. Wout Weghorst), Steven Bergwijn (46. Memphis Depay).

Ekwador: Hernan Galindez - Angelo Preciado, Jackson Porozo, Felix Torres, Piero Hincapie, Pervis Estupinan - Gonzalo Plata (90. Romario Ibarra), Jhegson Mendez, Moises Caicedo, Michael Estrada (74. Jeremy Sarmiento) - Enner Valencia (90. Kevin Rodriguez).