Section50

Powrót

Katar 2022
Section06

Katar 2022: Argentyna - Meksyk. Ważna wygrana "Albicelestes", faworyci wracają do gry w "polskiej" grupie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 22:00
Argentyna wygrała w Lusajl z Meksykiem 2:0 w meczu drugiej kolejki grupy C piłkarskich mistrzostw świata i awansowała na drugie miejsce w tabeli. Liderami pozostali Biało-Czerwoni.
Gwiazdor Argentyny Leo Messi (z lewej) walczy o piłkę z Meksykaninem Jesusem Gallardo Foto: PAP/EPA/Rungroj Yongrit

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

Rywale Polaków walczyli o punkty

Polscy piłkarze nie zawiedli. Biało-Czerwoni pokonali w sobotę Arabię Saudyjską 2:0 i po swoim meczu wskoczyli na pozycję lidera grupy C. Polacy, którzy wcześniej zremisowali bezbramkowo z Meksykiem, mają w dorobku cztery punkty i są w dobrej sytuacji przed ostatnią kolejką fazy grupowej.

W drugim sobotnim meczu Argentyna mierzyła się w Lusajl z Meksykiem. Pierwsza z drużyn pozwolić sobie na porażkę. Faworyzowana Argentyna w pierwszej kolejce sensacyjnie przegrała z Arabią Saudyjską 1:2. W wypadku porażki z "El Tri", Leo Messi i spółka zostaliby wyeliminowani z turnieju.

Wieczorne spotkanie były bardzo ważne dla Biało-Czerwonych. Wszak to Argentyńczycy będą rywalem reprezentacji Polski w środowym meczu trzeciej kolejki, a wynik starcia z Meksykiem może mieć wpływ na ich nastawienie przed spotkaniem z podopiecznymi Czesława Michniewicza.

Nudy do przerwy

W pierwszej połowie rozgrywanego w Lusajl starcia niewiele się działo. Obie drużyny grały ostro i uważnie w defensywie, ale sytuacji bramkowych brakowało. Meksykanie nie przestraszyli się wyżej notowanej Argentyny, jednak podopieczni Gerardo Martino nie mieli zbyt wiele do powiedzenia w ofensywie.

Również Argentyńczycy nie błyszczeli, jakby potwierdzając, że porażka z Arabią Saudyjską nie była przypadkiem.

Najbliżej gola było w 45. minucie, gdy z rzutu wolnego ładnym strzałem popisał się Meksykanin Alexis Vega. Z jego strzałem poradził sobie jednak bramkarz Emiliano Martinez. Pierwsza połowa nie przyniosła więc bramek.

Ciekawiej było na trybunach, gdyż Lusail Stadium szczelnie wypełnili kibice obu reprezentacji, którzy zadbali o gorący doping dla piłkarzy.

Argentyńczycy udowodnili wyższość

Druga połowa miała jednak inne oblicze. Stała pod znakiem dominacji Argentyńczyków, którzy udowodnili swoją wyższość i zasłużenie zwyciężyli. Już w 51. minucie dogodną sytuację z rzutu wolnego miał Messi, ale posłał piłkę nad bramką.

Gwiazdor Paris Saint-Germain wyprowadził podopiecznych Lionela Scaloniego na prowadzenie w 64. minucie. Messi precyzyjnie uderzył po ziemi sprzed pola karnego, ale wydaje się, że bramkarz Guillermo Ochoa mógł interweniować lepiej.

Zdobyta bramka podziałała motywująco na "Albicelestes". Meksykanie byli natomiast bezzębni. Podopieczni Gerardo Martino nie potrafili zagrozić jego rodakom nawet przy stałych fragmentach gry.

W 87. minucie mistrzowie Ameryki Południowej zdobyli kolejną bramkę, która ostatecznie pozbawiła rywali złudzeń. Autorem pięknego gola po podaniu Messiego był rezerwowy Enzo Fernandez. Po strzale pomocnika Benfiki piłka poszybowała w prawy górny róg meksykańskiej bramki.

Kto awansuje do 1/8 finału MŚ?

Mimo sześciu minut doliczonych, wynik nie uległ już zmianie. Argentyna awansowała na drugie miejsce w tabeli grupy C. "Albicelestes" mają trzy punkty i lepszy bilans bramkowy od Saudyjczyków. Na prowadzeniu wciąż znajdują się Biało-Czerwoni (4 pkt). Meksykanie z zaledwie jednym "oczkiem" zamykają tabelę.

01:05 Skrzyński.mp3 Więcej o tym spotkaniu - Robert Skrzyński. (IAR)

Wszystkie drużyny wciąż mają jednak szanse, by awansować do 1/8 finału. W meczach ostatniej kolejki Polska zagra z Argentyną, a Arabia Saudyjska z Meksykiem. Oba mecze odbędą się w środę i rozpoczną się o godzinie 20

Argentyna - Meksyk 2:0

Bramki: 1:0 Lionel Messi (64), 2:0 - Enzo Fernandez (87).

Żółta kartka - Argentyna: Gonzalo Montiel. Meksyk: Nestor Araujo, Erick Gutierrez, Hector Herrera,  Roberto Alvarado.

Sędzia: Daniele Orsato (Włochy). Widzów: 88 966.

Argentyna: Emiliano Martinez - Gonzalo Montiel (63. Nahuel Molina), Lisandro Martinez, Nicolas Otamendi, Marcos Acuna - Rodrigo De Paul, Guido Rodriguez (57. Enzo Fernandez), Alexis Mac Allister (69. Exequiel Palacios) - Lionel Messi, Lautaro Martinez (63. Julian Alvarez), Angel Di Maria (69. Cristian Romero).

Meksyk: Guillermo Ochoa - Nestor Araujo, Cesar Montes, Hector Moreno, Jesus Gallardo - Andres Guardado (42. Erick Gutierrez), Luis Chavez, Hector Herrera, Kevin Alvarez (66. Raul Jimenez) - Hirving Lozano (73. Roberto Alvarado), Alexis Vega (66. Uriel Antuna).