Section50

Powrót

Katar 2022
Section06

Katar 2022: rollercoaster w meczu Korea Południowa - Ghana. Pierwsza wygrana zespołu z Afryki!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 16:00
Reprezentacja Ghany pokonała Koreę Południową 3:2 w meczu grupy H mistrzostw świata w piłce nożnej. Zespół z Afryki odniósł pierwsze zwycięstwo na mundialu w Katarze.
Jinsu Kim (P) i Mohammed Kudus w meczu Korei Południowej z Ghaną na mistrzostwach świata w KatarzeFoto: PAP/EPA/Mohamed Messara

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

Oba zespoły przed poniedziałkowym meczem poważnie liczyły na powiększenie dorobku punktowego. W pierwszej serii spotkań Ghana przegrała z Portugalią 2:3, a Koreańczycy bezbramkowo zremisowali Z Urugwajem. W obu zespołach nastąpiło po kilka zmian w porównaniu do ich debiutanckich występów w Katarze. Przede wszystkim w składzie Ghany zabrakło zdobywcy gola z Portugalią Osmana Bukari.

Korea Południowa - Ghana. Pierwsza wygrana zespołu z Afryki

Korea Południowa nigdy nie wygrała drugiego meczu fazy grupowej w każdym z 10 (najwięcej z drużyn azjatyckich) poprzednich występów na mundialu, przegrywając ostatnie trzy mecze z rzędu (1:4 z Argentyną w 2010 roku, 2:4 z Algierią w 2014 roku, 1:2 przeciwko Meksykowi 2018).

Z kolei Ghana nie odniosła zwycięstwa w pięciu ostatnich meczach na mistrzostwach świata. Sympatycy "Czarnych Partner" z sentymentem wspominają występ w mundialu 2010, gdzie ich idole dotarli aż do ćwierćfinału.

Oba zespoły chciały zmienić te słabe serie. Był to ich pierwszy bezpośredni mecz o stawkę. W sześciu grach towarzyskich każda drużyna zainkasowała po trzy zwycięstwa.

Początek meczu to zdecydowane ataki Koreańczyków. To przerodziło się w trzy rzuty rożne w ciągu zaledwie pierwszych dziewięciu minut. Drużyna z Azji sprawiała wrażenie lepiej zorganizowanej, z dobrą asekuracją.

Wszystko diametralnie zmieniło się 24. minucie. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego na polu karnym Koreańczyków powstało duże zamieszanie. Do piłki dopadł obrońca FC Southampton Mohammed Salisu, który z bliska pokonał Kim Seung-Gyua. Po 10 minutach "Czarne Gwiazdy" prowadziły już 2:0. Niepilnowany pomocnik Ajaksu Amsterdam Mohammed Kudus głową wykończył daleką wrzutkę. Zszokowani rywale do przerwy nie byli w stanie poważniej zagrozić Ghanie.

00:52 Musioł po meczu Korei z Ghaną.mp3 Korea Południowa przegrała z Ghaną. O szczegółach - Tadeusz Musioł (IAR)

Wydarzenia na Education City Stadium jak w kalejdoskopie ponowie zmieniły się po zmianie stron. Azjaci błyskawicznie wyrównali po dwóch podobnie wyglądających akcjach. Dośrodkowania z lewej strony boiska, w odstępie trzech minut, głową wykańczał Cho Gue-Sung.

Skuteczna odpowiedź pojawiła się lotem błyskawicy. Kudus tym razem płaskim strzałem po raz drugi zdobył gola.

Paulo Bento ukarany czerwoną kartką. Trener Korei Płd. nie mógł pogodzić się z porażką

Finałowe minuty to oblężenie bramki przez Koreańczyków, którzy stworzyli kilka groźnych sytuacji. Piłka jak bumerang wracała na pole karne Ghany. Wynik nie uległ już zmianie.

Trener Paulo Bento nie mógł pogodzić się z porażką. Po meczu impulsywnie gestykulował i krzyczał, stojąc przy angielskim arbitrze, za co został ukarany czerwoną kartką.

W wieczornym meczu grupy H Portugalia zagra z Urugwajem.

Katar 2022. Kiedy i o której mecz Polska - Argentyna?

W kolejnym meczu Biało-Czerwoni zmierzą się w Dosze z Argentyną. Początek spotkania w środę, 30 listopada o godz. 20.00.

XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022 potrwają do 18 grudnia. Jest to ostatni mundial, w którym wystąpią 32 drużyny. Na kolejnym turnieju, w 2026 roku, o Puchar Świata FIFA zagra 48 reprezentacji narodowych.

Faza grupowa potrwa do 2 grudnia, 3-6 grudnia to terminy spotkań 1/8 finału, terminy ćwierćfinałów to 9-10 grudnia, półfinały zostaną rozegrane 13 i 14 grudnia, mecz o trzecie miejsce - 17 grudnia, a mistrza globu poznamy dzień później.

Korea Południowa - Ghana 2:3 (0:2)

Bramki: 0:1 Mohammed Salisu (24), 0:2 Mohammed Kudus (34-głową), 1:2 Cho Gue-Sung (58-głową), 2:2 Cho Gue-Sung (61-głową), 2:3 Mohammed Kudus (68)

Sędzia: Anthony Taylor (Anglia)

Korea Płd.: Kim Seung-Gyu - Kim Moon-Hwan, Kim Min-Jae (90+2. Kwon Kyung-Won), Kim Young-Gwon, Kim Jin-Su - Hwang In-Beom, Jung Woo-Young (78. Hwang Ui-Jo), Kwon Chang-Hoon (57. Lee Kang-In), Jeong Woo-Yeong (46. Na Sang-Ho), Son Heung-Min - Cho Gue-Sung

Ghana: Lawrence Ati-Zigi - Tariq Lamptey (78. Denis Odoi), Daniel Amartey, Mohammed Salisu, Gideon Mensah (88. Abdul-Rahman Baba) - Thomas Partey, Salis Abdul Samed, Mohammed Kudus (83. Alexander Djiku) - Andre Ayew (78. Daniel-Kofi Kyereh), Inaki Williams, Jordan Ayew (78. Kamaldeen Sulemana)

Polska - Arabia Saudyjska. "Spokojnie, to tylko Katar", wyjątkowa analiza gry Polaków: