Section50

Powrót

Katar 2022
Section06

Katar 2022: Portugalia - Urugwaj. Dublet Fernandesa, ciężkie zadanie przed dwukrotnymi mistrzami świata

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 21:55
Portugalia pokonała Urugwaj 2:0 w meczu grupy H mistrzostw świata w piłce nożnej. Dublet ustrzelił Bruno Fernandes, który zapewnił "Nawigatorom" awans do 1/8 finału. We wcześniejszym spotkaniu tej grupy Ghana wygrała z Koreą Południową 2:0.
Bruno Fernandes w meczu z Urugwajem
Bruno Fernandes w meczu z UrugwajemFoto: PAP/EPA/Abedin Taherkenareh

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

We wcześniejszych poniedziałkowych meczach mistrzostw Kamerun zremisował z Serbią 3:3, Brazylia pokonała Szwajcarię 1:0, z kolei w drugim meczu grupy H Ghana wygrała z Koreą Południową 2:0

Portugalia pokonała Urugwaj w hicie grupy H. Dublet Bruno Fernandesa

Najlepszą okazję do wyjścia na prowadzenie mieli piłkarze Urugwaju. Z bliskiej odległości refleks Diogo Costy sprawdził Rodrigo Bentancur, ale bramkarz Portugalii wybronił uderzenie.

Swoich okazji szukali jeszcze dwukrotni mistrzowie globu, ale nic z nich nie wynikało. Do przerwy był bezbramkowy remis.

W 54. minucie wynik meczu otworzył Bruno Fernandes, choć początkowo wydawało się, że bramka była na konto Cristiano Ronaldo. Pierwsi mistrzowie świata chwilę po wznowieniu gry w drugiej połowie musieli odrabiać straty.

Jeszcze w końcówce spotkania po analizie VAR sędzia wskazał na rzut karny dla zespołu Fernando Santosa. Jedenastkę na gola zamienił Fernandes, zapisując dublet na swoje konto.

Chwilę później piłkarz Manchesteru United mógł jeszcze zaliczyć hat-tricka, ale świetnie spisał się Rochet. Portugalczyk ponowił próbę kilka sekund później, ale tym razem słupek uratował golkipera dwukrotnych mistrzów globu.

Po przegranej podopieczni trenera Diego Alonso znaleźli się w trudnej sytuacji. W ostatniej kolejce grupy H czeka ich spotkanie z Ghaną, która jest wiceliderem. Urugwaj musi wygrać, by myśleć o awansie do 1/8 finału mistrzostw świata.

Katar 2022. Kiedy i o której mecz Polska - Argentyna?

Na zakończenie fazy grupowej podopieczni Czesława Michniewicza zagrają w środę 30 listopada z Argentyną (20.00 - Doha)

Po dwóch kolejkach Polska zajmuje pierwsze miejsce w grupie C mistrzostw świata w Katarze z dorobkiem czterech punktów.

W pierwszym spotkaniu reprezentacja Polski bezbramkowo zremisowała z Meksykiem. Rzutu karnego nie wykorzystał w drugiej połowie Robert Lewandowski. W kolejnym z kolei Biało-Czerwoni wygrali z Arabią Saudyjską 2:0, a rzut karny obronił Wojciech Szczęsny. Pierwszą swoją bramkę na mundialu zdobył Lewandowski.

XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022 potrwają do 18 grudnia. Jest to ostatni mundial, w którym wystąpią 32 drużyny. Na kolejnym turnieju, w 2026 roku, o Puchar Świata FIFA zagra 48 reprezentacji narodowych.

Faza grupowa potrwa do 2 grudnia, 3-6 grudnia to terminy spotkań 1/8 finału, terminy ćwierćfinałów to 9-10 grudnia, półfinały zostaną rozegrane 13 i 14 grudnia, mecz o trzecie miejsce - 17 grudnia, a mistrza globu poznamy dzień później.

Portugalia - Urugwaj 2:0 (0:0)

Bramki: B. Fernandes - 54, 90+3 (rzut karny)

Sędzia: Alireza Faghani (Iran)

Portugalia: Diogo Costa - Joao Cancelo, Ruben Dias, Pepe, Nuno Mendes (42. Raphael Guerreiro) - William Carvalho (82. Joao Palhinha), Bernardo Silva, Ruben Neves (69. Rafael Leao) - Bruno Fernandes, Joao Felix (82. Vitinha), Cristiano Ronaldo (82. Goncalo Ramos)

Urugwaj: Sergio Rochet - Jose Maria Gimenez, Diego Godin (62. Facundo Pellistri), Sebastian Coates, Mathias Olivera (86. Matias Vina) - Rodrigo Bentancur, Federico Valverde, Matias Vecino (62. Giorgian De Arrascaeta) - Guillermo Varela, Darwin Nunez (73. Maxi Gomez), Edinson Cavani (73. Luis Suarez)

Polska - Arabia Saudyjska. "Spokojnie, to tylko Katar", wyjątkowa analiza gry Polaków: