Section50

Powrót

Katar 2022
Section06

Katar 2022: Maroko pokonuje Kanadę i wygrywa grupę F. Kapitalny występ "Lwów Atlasu"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 18:00
Reprezentacja Maroka pokonała 2:1 Kanadę w meczu ostatniej kolejki grupy F piłkarskich mistrzostw świata. Afrykańska po raz drugi w swojej historii awansowała do 1/8 finału mundialu, w pokonanym polu zostawiając m.in. faworyzowane zespoły Chorwacji i Belgii.
Youssef En-Nesyri celebruje bramkę dla Maroka
Youssef En-Nesyri celebruje bramkę dla MarokaFoto: PAP/EPA/Mohamed Messara

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

Marokańczycy, którzy w poprzedniej serii gier zaskoczyli Belgię, błyskawicznie objęli prowadzenie – po fatalnym błędzie golkipera Kanady Borjana piłka trafiła do Ziyeha, który sprytnym lobem umieścił ją w siatce.

„Lwy Atlasu” nie zamierzały jednak poprzestać na jednym trafieniu i wywierały dalszą presję na rywalach. W 23. minucie Marokańczycy dopięli swego – po błyskawicznym kontrataku na 2:0 silnym strzałem z półwoleja podwyższył Youssef En Nesyri, mieszcząc piłkę przy bliższym słupku.

Kanadyjczycy w swoim stylu próbowali naciskać rywali wysokim pressingiem, ale „Lwy Atlasu” nie miały najmniejszych problemów z ich agresywnym stylem gry, spokojnie operując piłką.

Podopieczni trenera Walida Regraguiego dali się jednak zaskoczyć w 41. minucie, kiedy z lewego skrzydła płasko zacentrował Buchanan, a piłkę do własnej bramki niefortunnie skierował Aguerd.

Wydawało się, że przed przerwą Marokańczycy wrócą na dwubramkowe prowadzenie, ale trafienie En Nesyriego zostało anulowane z powodu spalonego – Aguerd stał na linii strzału napastnika Sevilli i absorbował uwagę golkipera Kanady.

W drugiej odsłonie kontrolę nad meczem przejęli piłkarze spod znaku klonowego liścia. Kanadyjczycy mieli znakomitą szansę na wyrównanie w 71. minucie – najpierw po kornerze na poprzeczce wylądowała główka Hutchinsona, a potem minimalnie niecelna okazała się dobitka Johnstona. To jednak wszystko na co było dziś stać Kanadę.

Ostatecznie, przy bezbramkowym remisie Belgii i Chorwacji, Marokańczycy sensacyjnie wygrali zmagania w grupie F. Z drugiego miejsca awansowali Chorwaci. W 1/8 finału "Lwy Atlasu" zmierzą się z drugim zespołem grupy E, gdzie rywalizują Hiszpania, Japonia, Niemcy i Kostaryka.

Grupa F: Kanada - Maroko 1:2 (1:2).

Bramki: 0:1 Hakim Ziyech (4), 0:2 Youssef En-Nesyri (23), 1:2 Nayef Aguerd (40-samobójcza).

Żółta kartka - Kanada: Junior Hoilett, Jonathan Osorio, Samuel Adekugbe, Steven Vitoria.

Sędzia: Raphael Claus (Brazylia). Widzów 43 102.

Kanada: Milan Borjan - Alistair Johnston, Steven Vitoria, Kamal Miller - Junior Hoilett (76. David Wotherspoon), Jonathan Osorio (65. Richie Laryea), Mark-Anthony Kaye (60. Atiba Hutchinson), Samuel Adekugbe (60. Ismael Kone) - Tajon Buchanan, Cyle Larin (60. Jonathan David), Alphonso Davies.

Maroko: Bono - Achraf Hakimi (85. Yahya Jabrane), Nayef Aguerd, Romain Saiss, Noussair Mazraoui - Sofyan Amrabat, Azzedine Ounahi (76. Jawad El Yamiq), Abdelhamid Sabiri (65. Selim Amallah) - Hakim Ziyech (76. Abderrazak Hamdallah), Youssef En-Nesyri, Sofiane Boufal (65. Zakaria Aboukhlal).

Polska - Argentyna. Studio "Spokojnie, to tylko Katar"