Section50

Powrót

Katar 2022
Section06

Katar 2022: Kostaryka - Niemcy. Gorzkie zwycięstwo, które nic nie dało. Niemcy żegnają się z mundialem!

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 21:58
Reprezentacja Niemiec pokonała Kostarykę 4:2 w meczu trzeciej kolejki grupy E na piłkarskich mistrzostwach świata w Katarze. To nie wystarczyło podopiecznym Hansiego Flicka do awansu - w drugim meczu Japończycy pokonali Hiszpanów.
Niemcy pokonały Kostarykę, ale to nie wystarczyło do awansu
Niemcy pokonały Kostarykę, ale to nie wystarczyło do awansuFoto: Matthias Koch/imago sport/Forum

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

Niemcy odwrócili losy meczu, ale to nie wystarczyło

Pierwsza połowa nie zapowiadała emocji. Niemcy prowadziły od 10. minuty po golu Serge'a Gnabry'ego, natomiast Hiszpania chwilę później strzeliła bramkę Japonii i wydawało się, że nie ma szans na niespodziankę.

Po przerwie jednak Japonia odwróciła losy meczu, a zszokowani Niemcy dali sobie wbić dwa gole. W 58. minucie na listę strzelców wpisał się Yeltsin Tejeda, a w 70. - Juan Pablo Vargas.

Podopieczni trenera Hansiego Flicka wrócili do gry, a do siatki trafiali dwaj wprowadzeni przez niego piłkarze - Kai Havertz w 73. i 85. minucie oraz Niclas Fuellkrug w 89.

Niemcy wciąż potrzebowali jednak wyrównującej bramki Hiszpanii, która nie nadeszła. Aby samemu wywalczyć awans, musieliby wygrać różnicą siedmiu goli.

Przy okazji tego meczu doszło do dwóch historycznych wydarzeń. Po raz pierwszy w męskich MŚ trójkę sędziowską stanowiły kobiety. Arbitrem głównym była Francuzka Stephanie Frappart.

Natomiast Niemiec Manuel Neuer został bramkarzem z największą liczbą występów w mistrzostwach świata. Spotkanie z Kostaryką w turnieju rozgrywanym w Katarze jest jego dziewiętnastym na mundialach.

W 1/8 finału Japonia zagra z Chorwacją, Hiszpania z Marokiem.

Grupa E: Kostaryka - Niemcy 2:4 (0:1)

Bramki: 0:1 Serge Gnabry (10-głową), 1:1 Yeltsin Tejeda (58), 2:1 Juan Pablo Vargas (70), 2:2 Kai Havertz (73), 2:3 Kai Havertz (85), 2:4 Niclas Fuellkrug (89).

Żółta kartka - Kostaryka: Oscar Duarte.

Sędzia: Stephanie Frappart (Francja). Widzów: 67 054.

Kostaryka: Keylor Navas - Keysher Fuller (74. Jewison Bennette), Juan Pablo Vargas, Oscar Duarte, Kendall Waston, Bryan Oviedo (90+3. Anthony Contreras) - Celso Borges, Yeltsin Tejeda (90+3. Roan Wilson), Brandon Aguilera (46. Youstin Salas), Joel Campbell - Johan Venegas (74. Ronald Matarrita).

Niemcy: Manuel Neuer - David Raum (66. Mario Goetze), Antonio Rudiger, Niklas Suele (90+4. Matthias Ginter), Joshua Kimmich - Leon Goretzka (46. Lukas Klostermann), Jamal Musiala, Ilkay Guendogan (55. Niclas Fuellkrug) - Leroy Sane, Thomas Mueller (66. Kai Havertz), Serge Gnabry.

Francja - Polska. Kiedy i o której mecz 1/8 finału?

Biało-Czerwoni awansowali do kolejnej fazy turnieju dzięki zajęciu drugiego miejsca w grupie C. Kolejnym rywalem podopiecznych Czesława Michniewicza będzie aktualny mistrz świata - reprezentacja Francji. Mecz odbędzie się w niedzielę o godzinie 16.00.

XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022 potrwają do 18 grudnia. Jest to ostatni mundial, w którym wystąpią 32 drużyny. Na kolejnym turnieju, w 2026 roku, o Puchar Świata FIFA zagra 48 reprezentacji narodowych.

Faza grupowa potrwa do 2 grudnia, 3-6 grudnia to terminy spotkań 1/8 finału, terminy ćwierćfinałów to 9-10 grudnia, półfinały zostaną rozegrane 13 i 14 grudnia, mecz o trzecie miejsce - 17 grudnia, a mistrza globu poznamy dzień później.