Katar 2022
Section06

Katar 2022: Anglia - Senegal. Faworyci byli bezlitośni, "Trzy Lwy" meldują się w ćwierćfinale

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 21:56
Reprezentacja Anglii pewnie pokonała Senegal 3:0 w kolejnym meczu 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. "Synowie Albionu" w ćwierćfinale zmierzą się z Francją, która we wcześniejszym niedzielnym meczu wyeliminowała Polskę.
Anglicy udowodnili, że należą do faworytów mundialu
Anglicy udowodnili, że należą do faworytów mundialu Foto: PAP/EPA/Rolex dela Pena

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

Senegal początkowo był groźny

Początek meczu nie zapowiadał wysokiej wygranej Anglików. W czwartej minucie w polu karnym „Trzech Lwów” szarżował Boulaye Dia, ale znakomicie zachował się Harry Maguire, wybijając piłkę spod nóg Senegalczyka.

W angielskiej drużynie od początku aktywny był Jude Bellingham. Piłkarz Borussii Dortmund dośrodkował z lewej strony, zrobiło się groźnie, ale bramkarz Edouard Mendy zdołał wypiąstkować piłkę. Anglicy zaczęli budować przewagę. Pod senegalską bramką brakowało jednak celnych strzałów.

„Lwy Terangi” mogły skarcić faworytów w dwudziestej drugiej minucie, ale Ismaila Sarr nie potrafił skierować piłki do siatki z piątego metra. Dziewięć minut później groźny strzał oddał Dia, lecz bardzo dobrą paradą popisał się Jordan Pickford.

00:54 Musioł.mp3 Tadeusz Musioł podsumowuje mecz Anglia - Senegal (IAR)

Anglicy ukąsili rywali przed przerwą

Gdy wydawało się, że mistrzowie Afryki przejmują inicjatywę, do siatki trafili Anglicy! W 39. minucie świetnym podaniem popisał się Bellingham, który odnalazł w polu karnym Jordana Hendersona. Kapitan Liverpoolu oddał dobry strzał i nie miał problemów z pokonaniem Mendy’ego.

Podopieczni Garetha Southgate’a złapali wiatr w żagle. Najpierw Harry Kane nie wykorzystał dobrej wrzutki Bukayo Saki, a potem Mendy poradził sobie z uderzeniem Luke’a Shawa.

Anglicy zdołali podwyższyć prowadzenie tuż przed przerwą, już w doliczonym czasie gry. Znowu świetnie spisał się Bellingham, który rozprowadził kontratak. Zagrał prostopadle do Phila Fodena, a ten wyłożył piłkę do Kane’a. Napastnik nie zawiódł, wygrywając pojedynek sam na sam z bramkarzem.

Kapitan Anglików zdobył swoją pierwszą bramkę na mundialu w Katarze. Został też rekordzistą swojej reprezentacji pod względem liczby zdobytych goli na mistrzostwach świata i Europy. Ma w dorobku 11 trafień, o jedno więcej od słynnego Gary'ego Linekera.

Po przerwie nie było już tak ciekawie

Od początku drugiej połowy na boisku dominowali Synowie Albionu. W 54. minucie okazję na podwyższenie wyniku miał Saka, który nie trafił w bramkę. Chwilę później Mendy poradził sobie ze strzałem Kane’a z dystansu.

Senegalski golkiper skapitulował po raz trzeci w 57. minucie. Płaskim dośrodkowaniem popisał się Foden, a akcję wykończył Saka, który efektownie podciął piłkę nad Mendy’m.

Nie pomagały zmiany przeprowadzane przez Aliou Cisse. Senegalski selekcjoner już w przerwie wprowadził trzech nowych piłkarzy, lecz nie przekładało się to na lepszą grę.

Anglia - Francja w ćwierćfinale

Anglicy kontrolowali sytuację, a ich rywale nie potrafili tworzyć sobie dogodnych okazji strzeleckich. Nieco groźniej pod bramką Europejczyków było dopiero w 84. minucie, gdy nad bramką główkował Pape Matar Sarr.

Na nic więcej nie było stać Senegalczyków. Mogli wręcz przegrać wyżej. W doliczonym czasie gry Shaw zagrał do Marcusa Rashforda, jednak ten z ostrego kąta posłał piłkę tylko w boczną siatkę.

Ćwierćfinałowym rywalem zwycięzcy meczu w Al-Chaur będzie reprezentacja Francji, która pokonała Polskę 3:1. Hitowy mecz między europejskimi drużynami ma zostać rozegrany 10 grudnia.

Anglia - Senegal 3:0

Bramka: 1:0 Jordan Henderson (39), 2:0 - Harry Kane (45+3), 3:0 -Bukayo Saka (57).

Żółta kartka - Senegal: Kalidou Koulibaly.

Sędzia: Ivan Barton (Salwador). Widzów: 65 985.

Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones (77. Eric Dier), Harry Maguire, Luke Shaw - Jordan Henderson (82. Kalvin Phillips), Declan Rice, Jude Bellingham (77. Mason Mount) - Bukayo Saka (65. Marcus Rashford), Harry Kane, Phil Foden (65. Jack Grealish).

Senegal: Eduoard Mendy - Youssouf Sabaly, Kalidou Koulibaly, Abdou Diallo, Ismail Jakobs (84. Fode Ballo Toure) - Ilimane Ndiaye (46. Bamba Dieng), Pathe Ismael Ciss (46. Pape Gueye), Krepin Diatta (46. Pape Matar Sarr), Nampalys Mendy, Ismaila Sarr - Boulaye Dia (72. Famara Diedhiou).