Section50

Powrót

Katar 2022
Section06

Katar 2022: Brazylia potwierdziła mistrzowskie aspiracje. "Canarinhos" nie dali szans Korei Płd.

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 21:56
Reprezentacja Brazylii wygrała z Koreą Południową 4:1 w meczu 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata. W ćwierćfinale rywalami "Canarinhos" będą Chorwaci, którzy po rzutach karnych pokonali dziś Japonię.
Vinicius celebrujący gola w meczu z Koreą Płd.
Vinicius celebrujący gola w meczu z Koreą Płd.Foto: PAP/EPA/Abedin Taherkenareh

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

Do składu „Canarinhos” powrócił kontuzjowany w pierwszym spotkaniu MŚ z Serbią (2:0) Neymar. Do zdrowia i wyjściowej jedenastki Brazylijczyków wrócił także Danilo.

Brazylijczycy grali jak z nut

Bohaterem początku spotkania był jednak Vinicius Junior – napastnik Realu Madryt otrzymał w 7. minucie płaskie podanie od Raphinhi, spokojnie opanował piłkę w polu karnym Korei i mierzonym strzałem posłał ją do siatki rywali, otwierając wynik meczu.

W 13. minucie „Canarinhos” dostali rzut karny za faul Junga na Richarlisonie. Do futbolówki podszedł Neymar i oddał strzał, który zmylił bramkarza i podwyższył na 2:0.

01:17 Rabij.mp3 Według eksperta od futbolu południowoamerykańskiego Bartłomieja Rabija, mecz z Koreą był popisem brazylijskich piłkarzy (IAR)

Koreańczycy rzucili się do odrabiania strat – w 16. minucie groźny strzał z dystansu oddał Hwang, ale Alisson wyciągnął się jak struna i sparował uderzenie na rzut rożny. Podopieczni trenera Tite szybko jednak odzyskali inicjatywę.

Ofensywna gra Brazylii szybko przełożyła się na kolejne trafienie – w 29. minucie swojego 3. gola na MŚ strzelił Richarlison. Napastnik Tottenhamu trafił po kapitalnej akcji kombinacyjnej i asyście Raphinhi.

Równie piękne trafienie zaliczył w 36. minucie Paqueta, który „pasówką” wykończył znakomite dośrodkowanie Viniciusa z lewej flanki.

Korea z honorowym golem

Po zmianie stron ekipa z „Kraju Kawy” nie rezygnowała z dalszych ataków, ale swój moment radości mieli także Koreańczycy – w 75. minucie kapitalnym strzałem zza pola karnego popisał się Paik Seung-Ho i dał swojej drużynie gola honorowego. To jednak wszystko, na co było stać podopiecznych Paulo Bento.

O tym, jak pewni swego byli "Canarinhos" niech świadczy fakt, że Tite zdecydował się dać szansę występu w ostatnich minutach trzeciemu bramkarzowi Wevertonowi.

W ćwierćfinale rywalami Brazylijczyków będą Chorwaci, którzy w poprzednim poniedziałkowym meczu po rzutach karnych pokonali Japonię (mecz zakończył się remisem 1:1).

01:02 Musioł.mp3 Tadeusz Musioł opowiada o meczu Brazylia - Korea Południowa (IAR)

1/8 finału: Brazylia - Korea Południowa 4:1

Bramki: 1:0 Vinicius Junior (7), 2:0 Neymar (13-karny), 3:0 Richarlison (29), 4:0 Lucas Paqueta (36), 4:1 Paik Seung-Ho (76).

Żółta kartka - Korea Płd.: Jung Woo-Young.

Sędzia: Clement Turpin (Francja). Widzów: 43 847.

Brazylia: Alisson (81. Weverton) - Eder Militao (63. Dani Alves), Thiago Silva, Marquinhos, Danilo (72. Bremer) - Lucas Paqueta, Casemiro, Neymar (81. Rodrygo) - Raphinha, Richarlison, Vinicius Junior (72. Gabriel Martinelli).

Korea Płd.: Kim Seung-Gyu - Kim Moon-Hwan, Kim Min-Jae, Kim Young-Gwon, Kim Jin-Su (46. Hong Chul) - Lee Jae-Sung (74. Lee Kang-In), Jung Woo-Young (46. Son Jun-Ho), Hwang In-Beom (65. Paik Seung-Ho), Hwang Hee-Chan - Cho Gue-Sung (80. Hwang Ui-Jo), Son Heung-Min.

00:53 Engel.mp3 Były selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Engel docenia ambitną postawę Korei, choć przyznał, że Brazylia była zespołem o klasę lepszym (IAR)