Katar 2022
Section06

Katar 2022: Portugalia rozbiła Szwajcarię! W ćwierćfinale zagra z Marokiem

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 21:51
Reprezentacja Portugalii rozbiła Szwajcarię 6:1 w ostatnim meczu 1/8 finału mistrzostw świata w piłce nożnej rozgrywanych w Katarze. W ćwierćfinale zagra z Marokiem, które sensacyjnie wygrało po rzutach karnych z Hiszpanią. Znamy już wszystkich ćwierćfinalistów mundialu.
Goncalo Ramos cieszy się z gola w meczu Portugalii ze Szwajcarią w 18 finału mundialu w Katarze
Goncalo Ramos cieszy się z gola w meczu Portugalii ze Szwajcarią w 1/8 finału mundialu w KatarzeFoto: PAP/EPA/Abedin Taherkenareh

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

Portugalia rozbiła Szwajcarię i awansowała do ćwierćfinału mundialu

Na zwycięzcę spotkania czekała już reprezentacja Maroka, która osiągnęła historyczny wynik, awansując do ćwierćfinału katarskiego mundialu.

Spotkanie ułożyło się po myśli Portugalczyków, którzy już w pierwszej połowie wyszli na prowadzenie. W 17. minucie Joao Felix podawał do Goncalo Ramosa, a ten będąc w polu karnym pewnym uderzeniem nie dał większych szans Yannowi Sommerowi.

Podopieczni Fernando Santosa poszli za ciosem i wykorzystali moment przewagi. Chwilę później rzut rożny wykonywał Bruno Fernandes, a najwyżej do piłki wyskoczył Pepe, który podwyższył wynik. Po pół godziny gry "Nawigatorzy" prowadzili ze Szwajcarią 2:0.

Helweci próbowali szukać kontaktowej bramki. Okazję miał Remo Freuler, ale świetnie spisał się Diogo Costa.

Chwilę później szanse na drugiego gola miał Ramos, ale znakomicie spisał się Sommer, który uchronił swój zespół przed trzecią bramką.

Helweci dobici po przerwie. Maroko rywalem Portugalii

Początek drugiej połowy to dalsza dominacja Portugalczyków. Niespełna sześć minut po wznowieniu gry Ramos po raz drugi w meczu pokonał Sommera i podwyższył wynik na 3:0, praktycznie zapewniając awans do ćwierćfinału.

Helweci nie byli w stanie odpierać kolejnych ataków rywali. W 56. minucie padła kolejna bramka za sprawą Raphaela Guerreiro.

Niespodziewanie tuż po wznowieniu ze środka boiska ruszyła akcja na stronę "Nawigatorów". Tym razem futbolówkę w polu karnym Portugalii przejął Manuel Akanji, który pokonał Costę, zdobywając pierwszą bramkę dla podopiecznych Murata Yakina.

Radość Helwetów nie trwała długo. Zespół Fernando Santosa kontrolował przebieg wydarzeń. Po kolejnej akcji, w której Felix wypatrzył Ramosa, zawodnik Benfiki Lizbona popisał się hat-trickiem. Na tablicy wyników było już 5:1 dla mistrzów Europy z 2016 roku.

W doliczonym czasie gry Rafael Leao ustalił wynik na 6:1. Chwilę później arbiter zakończył spotkanie.

Rywalem Portugalii w ćwierćfinale mistrzostw świata będzie Maroko, które sensacyjnie pokonało Hiszpanię po rzutach karnych. Mecz odbędzie się 10 grudnia o godz. 16.00 w Dosze.

Katar 2022. Mundial już bez reprezentacji Polski

Biało-Czerwoni po raz pierwszy od 1986 roku znaleźli się w czołowej "16" mundialu. W 1/8 finału mistrzostw świata Polska przegrała z broniącą tytułu Francją 1:3 i odpadła z turnieju.

W fazie grupowej reprezentacja Polski bezbramkowo zremisowała z Meksykiem. Rzutu karnego nie wykorzystał w drugiej połowie Robert Lewandowski. Ponadto Biało-Czerwoni wygrali z Arabią Saudyjską 2:0, a rzut karny obronił Wojciech Szczęsny. Pierwszą swoją bramkę na mundialu zdobył Lewandowski. Na zakończenie Polska wyraźnie przegrałaArgentyną 0:2.

XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022 potrwają do 18 grudnia. Jest to ostatni mundial, w którym wystąpią 32 drużyny. Na kolejnym turnieju, w 2026 roku, o Puchar Świata FIFA zagra 48 reprezentacji narodowych.

Ćwierćfinały zaplanowano na 9-10 grudnia, półfinały zostaną rozegrane 13 i 14 grudnia, mecz o trzecie miejsce - 17 grudnia, a mistrza globu poznamy dzień później.

Portugalia - Szwajcaria 6:1 (2:0)

Bramki: G. Ramos - 17, 51, 67, Pepe - 33, R. Guerreiro - 56, M. Akanji - 58, R. Leao - 90+1

Sędzia: César Arturo Ramos (Meksyk)

Portugalia: Diogo Costa - Diogo Dalot, Pepe, Ruben Dias, Raphael Guerreiro - William Carvalho, Otavio (73. Vitinha), Bernardo Silva (81. Ruben Neves), Bruno Fernandes (87. Rafael Leao), Joao Felix (73. Cristiano Ronaldo) - Goncalo Ramos (73. Ricardo Horta)

Szwajcaria: Yann Sommer - Edimilson Fernandes, Manuel Akanji, Fabian Schaer (46. Eray Comert), Ricardo Rodriguez - Remo Freuler (54. Denis Zakaria), Granit Xhaka, Djibril Sow (54. Haris Seferovic), Ruben Vargas (66. Noah Okafor), Xherdan Shaqiri - Breel Embolo (89. Ardon Jashari)