Katar 2022
Section06

Katar 2022: Didier Deschamps przybity po porażce. "Wróciliśmy znad krawędzi"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 23:05
Francuzi nie obronili tytułu mistrzów świata. Po zremisowanym meczu z Argentyną 3:3, przegrali w serii rzutów karnych. Zostali pierwszą w historii drużyną, która przegrała finał MŚ mimo strzelenia trzech goli.
Didier Deschamps po przegranym finale mistrzostw świata
Didier Deschamps po przegranym finale mistrzostw świata Foto: PAP/EPA/Tolga Bozoglu

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

- Wróciliśmy znad krawędzi, dlatego tak bardzo żałujemy – powiedział na konferencji prasowej Deschamps, który poprowadził Francję do tytułu w 2018 roku.

Jego podopieczni byli blisko powtórzenia sukcesu Brazylii, która w 1962 roku - ostatnia jak dotąd w historii futbolu - obroniła złoto mundialu.

- W ostatniej minucie mieliśmy piłkę na zwycięstwo, ale tak się nie stało. Gdybyśmy, przegrywając 0:2, ostatecznie ulegli 0:3, to co innego. Mówisz wtedy "brawo" Argentyńczykom i to wszystko - przyznał selekcjoner Francuzów.

- Oczywiście wciąż im gratuluję, zagrali świetny mecz, z drobnymi wyjątkami, ale spodziewaliśmy się tego i nie odbiera to żadnej zasługi ich zwycięstwu - dodał.

Zmiany pomogły

W pierwszej połowie Francuzi tak bardzo ustępowali rywalom, że trener dokonał już w 41. minucie dwóch zmian. Wprowadził Kolo Muaniego i Marcusa Thurama, a z boiska zeszli Ousmane Dembele i Olivier Giroud.

- W przypadku tych dwóch zmian nie mogłem czekać do przerwy. Ousmane i Olivier doprowadzili nas do finału, ale dzisiaj nie byli tak dobrzy. Kiedy coś nie działa, trzeba czymś wstrząsnąć - wytłumaczył Deschamps.

Kontrakt 54-letniego Deschampsa z federacją wygasa z końcem roku. Po osiągnięciu celu, jakim był awans do czołowej czwórki turnieju, musi zdecydować, czy go przedłużyć.

- Mam spotkanie z moim prezesem na początku roku. Wtedy się dowiecie – zapowiedział Deschamps, który prowadzi kadrę narodową od 2012 roku.

08:09 Argentyna – Francja. Rzuty karne w meczu finałowym MŚ Katar 2022 (Jedynka) Argentyna – Francja. Rzuty karne w meczu finałowym MŚ Katar 2022 (Jedynka)

Argentyna - Francja 3:3 po dogrywce (2:2, 2:0), karne 4-2.

Bramki: 1:0 Lionel Messi (23-karny), 2:0 Angel Di Maria (36), 2:1 Kylian Mbappe (80-karny), 2:2 Kylian Mbappe (82), 3:2 Lionel Messi (109), 3:3 Kylian Mbappe (118-karny).

Żółta kartka - Argentyna: Enzo Fernandez, Marcos Acuna, Leandro Paredes, Gonzalo Montiel, Emiliano Martinez. Francja: Adrien Rabiot, Marcus Thuram.

Sędzia: Szymon Marciniak (Polska). Widzów: 88 966.

Argentyna: Emiliano Martinez - Nahuel Molina (91. Gonzalo Montiel), Cristian Romero, Nicolas Otamendi, Nicolas Tagliafico (120+1. Paulo Dybala) - Angel Di Maria (64. Marcos Acuna), Rodrigo De Paul (102. Leandro Paredes), Enzo Fernandez, Alexis Mac Allister (116. German Pezzella) - Lionel Messi, Julian Alvarez (102. Lautaro Martinez).

Francja: Hugo Lloris - Jules Kounde (120+1. Axel Disasi), Raphael Varane (113. Ibrahima Konate), Dayot Upamecano, Theo Hernandez (71. Eduardo Camavinga) - Antoine Griezmann (71. Kingsley Coman), Aurelien Tchouameni, Adrien Rabiot (96. Youssouf Fofana) - Ousmane Dembele (41. Randal Kolo Muani), Olivier Giroud (41. Marcus Thuram), Kylian Mbappe.

***

Szymon Marciniak jest w trakcie jednego z najlepszych sezonów w karierze. W poprzednim roku arbiter zmagał się z problemami zdrowotnymi, które wykluczyły go z mistrzostw Europy.

Argentyna - Francja 3:3, rzuty karne 4:2

Studio "Spokojnie, to tylko Katar": po finałowym meczu Argentyna - Francja zapraszamy na specjalne studio, w którym wyjątkowa analiza wydarzeń ostatniego meczu Mistrzostw Świata Katar 2022: