Section50

Powrót

Katar 2022
Section06

Katar 2022: ruszają mistrzostwa świata. Młodość w natarciu, bo młode wilki... to nie są leszcze

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 07:30
Każdy wielki turniej kreuje nowe gwiazdy i niespodziewanych bohaterów. Choć wielu selekcjonerów w wyborze składu będzie kierować się doświadczeniem swoich zawodników, futbolowa młodzież pójdzie po swoje. Wielu z nich może udowodnić, że młode wilki... to nie są leszcze.
Zalewski, Bellingham, Gavi, Musiala - oni zostaną odkryciem mistrzostw świata?
Zalewski, Bellingham, Gavi, Musiala - oni zostaną odkryciem mistrzostw świata?Foto: shutterstock.com

Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy mistrzostw świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze będą nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022 <<<

W piłkarskich mistrzostwach świata w Katarze wystąpią 32 reprezentacje, w tym Polska. Turniej zostanie rozegrany w dniach 20 listopada - 18 grudnia na ośmiu stadionach w pięciu miastach skupionych wokół stolicy - Dauhy.

Katar będzie gospodarzem mundialu po raz pierwszy w historii. Również nigdy wcześniej najważniejszy turniej piłkarski nie był rozgrywany o tej porze roku.

Kto zostanie bohaterem mundialu? Kto w młodych zawodników będzie opuszczał Katar z poczuciem dobrze wykonanej roboty? Kandydatów jest kilku. 

Nicola Zalewski, 20 lat, Polska

W reprezentacji Polski zadebiutował jeszcze za kadencji Paulo Sousy, a w AS Romie jego talent dostrzegł sam Jose Mourinho. Młody lewonożny zawodnik bardzo szybko stał się podstawowym zawodnikiem drużyny, która w minionym sezonie wygrała europejską Ligę Konferencji. 

Wystawiany najczęściej jako lewy wahadłowy gracz szybko zdobył także zaufanie selekcjonera Czesława Michniewicza, wybiegając w pierwszym składzie w czterech ostatnich meczach Ligi Narodów. Turniej w Katarze jest dla niego wielkim wyzwaniem, ale i szansą. Od lat kibice reprezentacji Polski czekają na klasowych zawodników, występujących z lewej strony boiska. Jeśli spełni oczekiwania - może zapewnić sobie miejsce w kadrze na lata, a patrząc na to, że jego piłkarska charakterystyka jest deficytowa na rynku, już niebawem stanie się bohaterem transferu do wielkiego klubu.

Jude Bellingham, Anglia, 19 lat 

Piłkarski świat usłyszał o młodym Angliku, gdy po zaledwie jednym sezonie rozegranym w Birmingham na drugim poziomie rozgrywkowym, został kupiony przez Borussię Dortmund za 25 milionów euro. Szybko stał się bardzo ważnym zawodnikiem w niemieckim zespole, który powoli robi się za mały na jego talent.

O reprezentanta Anglii, który zagrał w trzech meczach Euro 2020 i przez chwilę był najmłodszym uczestnikiem mistrzostw Europy w historii (kilka dni później, palmę pierwszeństwa przejął Polak, Kacper Kozłowski), pytają szczególnie Real Madryt i Liverpool FC. Finaliści poprzedniej edycji Ligi Mistrzów wiedzą, że tak wielkie umiejętności w tak młodym wieku, to gwarancja zabezpieczenia środka pola na wiele lat. Selekcjoner Gareth Southgate w ostatnich meczach coraz odważniej stawia na Bellinghama, który tworzy duet środkowych pomocników z Delcanem Rice'em. Turniej w Katarze, może uczynić go gwiazdą światowego formatu jeszcze przed niechybnym transferem.

 >>>Katar 2022: wszystkie stadiony MŚ. Gdzie zagrają Polacy?<<<

Pedri (19 lat) i Gavi (18 lat), Hiszpania

Młodzi koledzy Roberta Lewandowskiego z FC Barcelony, najczęściej przywoływani są niczym bliźniacy, ze względu na podobną posturę, pozycję na boisku i charakterystykę gry. Porównania do słynnego duetu Xavi-Iniesta są nieprzypadkowe, gdyż obaj już stanowią o sile FC Barcelony.

Pedri był kluczowym graczem hiszpańskiego zespołu podczas Euro 2020 - w sześciu meczach, z czego trzy były zakończone dogrywką, zszedł z boiska tylko raz - w 119. minucie ćwierćfinału ze Szwajcarią. Gavi na swój debiut musiał poczekać nieco dłużej - do finałowego turnieju Ligi Narodów w październiku 2021 roku. Sezon klubowy jest dla nich słodko-gorzki, w rozgrywkach ligowych FC Barcelona znów liczy się w walce o mistrzostwo, lecz nie potrafiła przejść fazy grupowej Ligi Mistrzów. Przed duetem pomocników wielka próba, a od tego, czy udźwigną ciężar katarskiego turnieju, zależy postawa całej reprezentacji Hiszpanii.

>>>Katar 2022: Meksyk rozczarował przed mundialem. Szwedzkie media: nasze rezerwy okazały się lepsze<<<

Jamal Musiala, 19 lat, Niemcy

Fanom Bundesligi, młody zawodnik przedstawił się już sezonie 2020/2021, gdy stał się objawieniem rozgrywek w barwach Bayernu Monachium. Po odejściu Roberta Lewandowskiego, gdy ciężar odpowiedzialności za grę ofensywną został bardziej rozproszony, Musiala błyszczy jeszcze wyraźniej. W reprezentacji Niemiec zagrał już 14 razy, był też częścią zespołu na Euro 2020. 

Jego rola w drużynie Hansiego Flicka jest coraz bardziej istotna i już niebawem, zawodnik występujący na pozycji ofensywnego pomocnika, może zyskać rozgłos podobny do tego, jaki zdobył w 2010 roku Mesut Oezil. Otoczony przez klubowych kolegów, takich jak doświadczony Thomas Mueller, czy Joshua Kimmich, Leon Goretzka i Leroy Sane, może przyczynić się do kolejnego mundialowego medalu dla Niemiec.

>>>Katar 2022: kto faworytem mundialu? Na co stać Polaków? [POWER RANKING]<<<

Enzo Fernandez, 21 lat, Argentyna

W reprezentacji Argentyny zadebiutował dopiero we wrześniu bieżącego roku, lecz może być niespodziewanym dżokerem w talii Scaloniego. Sprowadzony latem tego roku z River Plate do Benfiki Lizbona pomocnik, szybko udowodnił skuteczność scoutingu portugalskiego klubu. Z miejsca przebił się do podstawowego składu, mając wielki udział w awansie swojego zespołu do fazy pucharowej Ligi Mistrzów.

Przed Argentyńczykiem wielka kariera, jest zawodnikiem środka pola o walorach defensywnych i ofensywnych, kluczowym graczem w taktyce trenera Rogera Schmidta. Choć w seniorskiej kadrze zgromadził póki co dopiero 60 minut, mundial w Katarze może być turniejem, w którym zachwyci świat. Oby tylko nie dał się we znaki Polakom w ostatnim grupowym meczu.

>>>Katar 2022: niepokój w Argentynie. Leo Messi nie trenował z drużyną<<<

Eduardo Camavinga - 20 lat, Francja

Już jako szesnastolatek zadebiutował we francuskiej Ligue 1 w barwach Rennes. Utalentowany lewonożny pomocnik bardzo szybko wywalczył sobie miejsce w pierwszym składzie i na początku sezonu 2021/2022 rywalizację o zakontraktowanie Francuza wygrał wielki Real Madryt. W seniorskiej reprezentacji Francji po raz pierwszy zagrał, mając niespełna osiemnaście lat, stając się szóstym najmłodszym debiutantem w historii federacji.

Wielki talent szybko zaczął też pokazywać w zespole "Królewskich", choć eksperci zgodnie przewidywali dla niego ledwie marginalną rolę wobec nienaruszalnego triumwiratu Modrić-Kroos-Casemiro. Przez długi czas, selekcjoner Deschamps pomijał go przy wyborze kadry, lecz ostatecznie zabrał Camavingę do Kataru. Czy dostanie swoją szansę? Problemy personalne w środku pola związane z brakiem Kante i Pogby każą przypuszczać, że nadchodzący turniej będzie dla niego wielkim sprawdzianem. Póki co dokonał niesławnego zagrania - po faulu na treningu, mundial "z głowy" ma jego kolega z kadry, Christopher Nkunku.

Jonathan David, 22 lata, Kanada

Choć zawodnik nieco przekroczył już wiek juniorski, nie sposób o nim nie wspomnieć. Reprezentant Kanady jest napastnikiem o uznanej marce w Europie, choć jeszcze nie został bohaterem spektakularnego transferu do jednej z największych firm. Na szerokie wody wypłynął w belgijskim KAA Gent, dla którego w sezonie 2019/2020 strzelił 23 gole w 40 meczach. Zaowocowało to transferem do francuskiego OSC Lille, w którym nie zatracił skuteczności.

Prowadzeni przez Christophe Galtiera zawodnicy, niespodziewanie wyprzedzili w tabeli potężne Paris Saint-Germain i w 2021 roku cieszyli się z mistrzostwa Francji. Wielki udział miał w tym właśnie David, autor jedynego gola w wygranym na wyjeździe bezpośrednim starciu z PSG w 31. kolejce sezonu. Do tej pory zgromadził na swoim koncie 41 bramek w 111 meczach dla francuskiego zespołu i kwestią najbliższych miesięcy jest kolejny wielki transfer z jego udziałem. Choć Kanada stawiana jest na straconej pozycji w grupie z Marokiem, Belgią i Chorwacją - David wspomagany choćby przez gwiazdę Bayernu, Alphonso Daviesa, może napsuć rywalom sporo krwi.

Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski podczas treningu reprezentacji Polski w Katarze:

Youssoufa Moukoko, 18 lat, Niemcy

Piłkarz od lat uznawany jest za największy talent niemieckiego futbolu. Środkowy napastnik Borussii Dortmund zadebiutował w Bundeslidze dzień po swoich szesnastych urodzinach, a pierwszego gola zdobył niespełna miesiąc później. W trwającym sezonie, z powodu poważnych problemów ze zdrowiem Sebastiena Hallera, pełni coraz bardziej istotną rolę w swoim zespole, a w starciach ligowych zebrał już sześć trafień.

Choć w seniorskiej reprezentacji Niemiec zagrał do tej pory jedynie 45. minut w sparingu z Omanem, selekcjoner Hansi Flick zdecydował się na powołanie młodego napastnika. Moukoko nie rozpocznie turnieju w pierwszym składzie, ale zapewne dostanie okazję do gry. Jest najmłodszym piłkarzem turnieju, a jeśli w Katarze zdobędzie bramkę, stanie się drugim najmłodszym strzelcem w historii mundiali - tylko za wielkim Pele.

Xavi Simons, 18 lat. Holandia

Młody zawodnik, swego czasu był kimś w rodzaju piłkarskiego yeti - wszyscy uznawali go za wielki talent, ale mało kto widział Simonsa na boisku. Przedstawiany jako największy od lat talent w zespołach młodzieżowych FC Barcelony, szybko zyskał wokół siebie wielki rozgłos, stał się też gwiazdą w serwisie Instagram. Nic dziwnego, że bój o "przechwycenie" piłkarza rozpoczęło i skutecznie przeprowadziło Paris Saint-Germain. Zadebiutował w seniorskim zespole PSG już jako siedemnastolatek, lecz z powodu konkurencji w środku pola, Holender nie mógł przebić się na stałe do pierwszego składu.

Sytuację wykorzystał klub z jego kraju pochodzenia - PSV Eindhoven. W Eredivisie, pod wodzą byłego znakomitego napastnika Ruuda van Nistelrooya, talent środkowego pomocnika błyskawicznie eksplodował. W swoim debiucie, meczu o Superpuchar Holandii z Ajaxem, pojawił się na boisku w 73. minucie i w jednej z ostatnich akcji, przypieczętował zwycięstwo PSV trafieniem na 5:3. Łącznie w tym sezonie zdobył 10 goli w 22 meczach i zwrócił na siebie uwagę samego Louis Van Gaala, który powołał go do reprezentacji Holandii na mundial. Selekcjoner, który z "Oranje" zdobył brązowy medal w 2014 roku, zapewne znów chciałby pokazać światu talent na miarę Memphisa Depaya. Czy będzie nim Simons? 

Garang Kuol, 18 lat, Australia

Urodzony w Egipcie, po tym jak jego rodzina uciekła z Sudanu Południowego, reprezentant Australii, to póki co dla fanów w Europie postać anonimowa. W swoich notatkach od lat mieli go jednak skauci z całego świata. Kuol w styczniu dołączy do Newcastle United, klubu chcącego dzięki saudyjskim pieniądzom wejść do grona największych klubów Europy. W tym roku został wybrany do zespołu gwiazd ligi australijskiej, który przegrał w pokazowym meczu z FC Barceloną 2:3. Mimo to, w pomeczowej rozmowie trener katalońskiego zespołu Xavi przyznał, że właśnie Kuol zrobił na nim wielkie wrażenie.  "To niemożliwe, że ma dopiero 17 lat" - powiedział były mistrz Europy i świata. 

Przed Australijczykami mecze z Tunezją, Danią i Francją i choć "The Socceroos" uznawana jest za jedną z najsłabszych ekip na katarskiej imprezie, przed Kuolem szansa, aby zadać kłam przewidywaniom. Nie jest przewidziany do wyjścia w pierwszej jedenastce, ale zapewne dostanie szansę jako wchodzący rezerwowy. Już w listopadzie może się okazać, że Newcastle zrobiło świetny interes, zatrudniając drugiego najmłodszego piłkarza turnieju (młodszy jest tylko Youssoufa Moukoko).

>>>Katar 2022: Matty Cash czeka na Meksyk. "Lubię grać pod presją"<<<

Yunus Musah, 20 lat, Stany Zjednoczone

Urodzony w Nowym Jorku pomocnik, jako młodzieżowiec występował w kadrach reprezentacji Anglii. Mający również ghańskie i włoskie korzenie Musah, ostatecznie zdecydował się na reprezentowanie Stanów Zjednoczonych. W seniorskim zespole USA zadebiutował jako niespełna 17-latek i bardzo szybko zyskał miejsce w pierwszym składzie. 

Od trzech sezonów jest piłkarzem hiszpańskiej Valencii, a o zakontraktowanie go pytają już m.in. Inter i Juventus. Prowadzący zespół "Nietoperzy" Gennaro Gattuso zobaczył wielki talent w grze Musaha i uczynił go centralną postacią w swoim projekcie. Amerykanie liczą na wyjście z wyrównanej grupy z Iranem, Walią i Anglią, jedną z ojczyzn Yunusa Musaha. Czy sprawi problemy swojej byłej kadrze narodowej? Ma ku temu wszystkie narzędzia.

Jakub Pogorzelski, PolskieRadio24.pl

Pierwszy gwizdek w Katarze w niedzielę 20 listopada. O godzinie 17. rozpocznie się mecz Katar - Ekwador.

Runda grupowa potrwa od 20 listopada do 2 grudnia, a już następnego dnia zaplanowane pierwsze spotkania 1/8 finału, która zainuaguruje fazę pucharową. Mecz o brązowy medal zaplanowano na 17 grudnia, a finał odbędzie się dzień później.

Terminarz piłkarskich mistrzostw świata w Katarze 

SPRAWDŹ PEŁNY TERMINARZ FAZY GRUPOWEJ


sobota, 3 grudnia
1/8 finału: 1. w gr. A - 2. w gr. B (16.00, Ar-Rajjan)
1/8 finału: 1C - 2D (20.00, Ar-Rajjan)
niedziela, 4 grudnia
1/8 finału: 1D - 2C (16.00, Ad-Dauha)
1/8 finału: 1B - 2A (20.00, Al-Chaur)
poniedziałek, 5 grudnia
1/8 finału: 1E - 2F (16.00, Al-Wakra)
1/8 finału: 1G - 2H (20.00, Ad-Dauha)
wtorek, 6 grudnia
1/8 finału: 1F - 2E (16.00, Ad-Dauha)
1/8 finału: 1H - 2G (20.00, Ad-Da'ajin)
piątek, 9 grudnia
1/4 finału (I): 1E/2F - 1G/2H (16.00, Ad-Dauha)
1/4 finału (II): 1A/2B - 1C/2D (20.00, Ad-Da'ajin)
sobota, 10 grudnia
1/4 finału (III): 1F/2E - 1H/2G (16.00, Ad-Dauha)
1/4 finału (IV): 1B/2A - 1D/2C (20.00, Al-Chaur)
wtorek, 13 grudnia
półfinał: zwycięzca I - zwycięzca II (20.00, Ad-Da'ajin)
środa, 14 grudnia
półfinał: zwycięzca III - zwycięzca IV (20.00, Al-Chaur)
sobota, 17 grudnia
mecz o 3. miejsce (16.00, Ar-Rajjan)
niedziela, 18 grudnia
finał (16.00, Ad-Da'ajin)

***

MŚ Katar 2022. Tak wygląda reprezentacja Polski Czesława Michniewicza
* w kadrze zaszła jedna zmiana Bartłomieja Drągowskiego zastąpił Kamil Grabara:

Czytaj także:

polskieradio24.pl
Section07
Section51

sponsor


partner

Section52