Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.
>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022 <<<
W swoim pierwszym spotkaniu grupy C reprezentacja Polski bezbramkowo zremisowała z Meksykiem . Potem Biało-Czerwoni pokonali 2:0 Arabię Saudyjską , a 30 listopada mecz z Argentyną (20.00 - Ad-Dauha) .
XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022 potrwają do 18 grudnia. Tegoroczna rywalizacja to ostatni mundial, w którym wystąpią 32 drużyny. Na kolejnym turnieju, w 2026 roku, o Puchar Świata FIFA zagra 48 reprezentacji narodowych.
Faza grupowa potrwa do 2 grudnia, 3-6 grudnia to terminy spotkań 1/8 finału, terminy ćwierćfinałów to 9-10 grudnia, półfinały zostaną rozegrane 13 i 14 grudnia, mecz o trzecie miejsce - 17 grudnia, a mistrza globu poznamy dzień później.
Katar 2022. Stadiony na MŚ - lista wszystkich obiektów
Lusail Stadium (Lusajl) - stadion zbudowany od podstaw
Jedna z głównych aren mistrzostw świata w Katarze. Został wybudowany w latach 2017-2021 i może pomieścić 86 tys. kibiców, ale podczas turnieju będzie ona wynosić 80 tys. Odbędzie się na nim sześć meczów fazy grupowej MŚ, 1/8 finału, ćwierćfinał, półfinał oraz finał. Pierwsze spotkanie na Lusail Stadium zostanie rozegrane 22 listopada, a ostatnie 18 grudnia.
Lusail Stadium może pomieścić 86 tysięcy kibiców. Jest to jedna z głównych aren piłkarskich tegorocznego mundialu/fot. FORUM/East News
Jeden z najdroższych stadionów w Katarze, który został wybudowany od podstaw. Ma futurystyczny wygląd, który zdobi złota fasada. Ma typowo piłkarski układ, gdzie trybuny znajdują się tuż za linią boiska. Lusail Stadium położony jest zaledwie 20 km od stolicy kraju w Lusajl, wschodnim mieście na wybrzeżach Kataru założonym w... 2006 roku, które pełni swojego rodzaju rolę przedmieścia Dohy. Po zakończeniu katarskiego mundial stadion będzie wykorzystywany do organizacji różnego rodzaju imprez sportowych i kulturalnych. Koszt powstania Lusail Stadium to 767 milionów dolarów.
Tak wygląda Lusail Stadium :
VIDEO
Lusail Stadium wybudowany został w latach 2017-2021/fot. FORUM/East News
Al Bayt Stadium - stadion zbudowany od podstaw
Drugi pod względem pojemności obiekt piłkarskich mistrzostw świata, mogący pomieścić 60 tys. widzów. Al Bayt Stadium będzie gościł sześć spotkań fazy grupowej, mecz otwarcia, 1/8 finału, ćwierćfinał i półfinał. Pierwsza rywalizacja na tym obiekcie odbędzie się 20 listopada, a ostatnia 14 grudnia.
Al Bayt Stadium jest jednym z dwóch stadionów mistrzostw świata, który posiada rozsuwany dach/fot. FORUM/East News
Al Bayt Stadium przypomina kształtem tradycyjny beduiński namiot stąd nazwa "bayt al sha'ar". Jako jeden z dwóch mundialowych obiektów obok Al Janoub Stadium posiada rozsuwany dach, który otwiera się i zamyka w około 20 minut. Trybuny stadionu otaczają płytę boiska z każdej strony. Zlokalizowany jest w mieście Al-Chaur we wschodniej części Kataru tuż nad Zatoką Perską. Al Bayt Stadium jest najdalej położonym obiektem od stolicy kraju. Po mundialu jego górna część ma zostać przekształcona w różnego rodzaju obiekty np. hotele. Ma też zostać zmniejszona pojemność do 25 500 miejsc. Koszt jego budowy wyniósł 770 mln dolarów.
Tak wygląda Al Bayt Stadium :
VIDEO
Al Bayt Stadium jest drugim co do wielkości obiektem katarskiego mundialu. Może pomieścić 60 tys. kibiców/fot. FORUM/East News
Stadium 974 - stadion zbudowany od podstaw
Stadium 974 jest jednym z dwóch najważniejszych obiektów mundialu, patrząc z perspektywy kibica reprezentacji Polski. Biało-Czerwoni zagrają na nim dwa mecze fazy grupowej - z Meksykiem i Argentyną. Poza sześcioma meczami grupowymi obiekt zlokalizowany w Dosze ugości 1/8 finału MŚ. Pierwszy mecz na Stadium 974 odbędzie się 22 listopada, a ostatni 5 grudnia.
Stadium 974 to jedna z czterech aren piłkarskich, która znajduje się w Dosze. Dwa mecze fazy grupowej rozegra na tym obiekcie reprezentacja Polski/fot. FORUM/East News
Na obiekt może wejść 40 tys. widzów. Powstawał w latach 2018-2021. Jego cechą charakterystyczną jest to, że przy jego budowie wykorzystano kontenery transportowe, które po mundialu zostaną wykorzystane do innych celów. Jest to jedyny stadion w historii organizacji mistrzostw świata, który jest "tymczasowy" i zostanie całkowicie rozebrany po turnieju. Nazwa obiektu "974" wskazuje na numer kierunkowy do Kataru. Wcześniej można go było kojarzyć pod nazwą Ras Abu Aboud Stadium, która z kolei pochodzi od okolicy, w której się znajduje. Stadium 974 jest jednym z czterech, które są zlokalizowane w stolicy Kataru.
Tak wygląda Stadium 974 :
VIDEO
Stadium 974 będzie jedną z aren mistrzostw świata w Katarze. Polacy rozegrają na nim dwa spotkania (z Meksykiem i Argentyną). Po MŚ zostanie rozebrany. Powstał m.in. z kontenerów transportowych/fot. FORUM/East News
Al Thumama Stadium - stadion zbudowany od podstaw
Początkowo na tym terenie powstał inny obiekt piłkarski, znacznie skromniejszy. Obecny Al Thumama Stadium mimo prostokątnego kształtu budowany był na planie okręgu. Jego budowa rozpoczęła się w 2016 roku, a oddany do użytku został w październiku 2021 roku. Może pomieścić 40 tys. osób. Zaplanowano na nim sześć meczów fazy grupowej, 1/8 finału oraz ćwierćfinał. Część spotkań na Al Thumama Stadium potrwa do 10 grudnia.
Al Thumama Stadium powstał na planie okręgu. Jego wygląd inspirowany jest tradycyjnym arabskim nakryciem głowy/fot. FORUM/East News
Większość trybun w całości pokryta jest dachem. Biała elewacja stadionu inspirowana jest tradycyjnym arabskim nakryciem głowy. Po mundialu górna część trybun ma zostać zdemontowana, a pojemność zredukowana do 20 tys. Al Thumama Stadium znajduje się w Dosze. Koszt budowy to 342 mln dolarów.
Tak wygląda Al Thumama Stadium :
VIDEO
Al Thumama Stadium zlokalizowany jest w Dosze. Jego pojemność wynosi 40 000 widzów/fot. FORUM/East News
Ahmad Bin Ali Stadium - stadion zbudowany od podstaw
Ahmad Bin Ali Stadium zlokalizowany jest w Ar-Rajjan, drugim co do wielkości mieście Kataru. Na tym stadionie rozegranych zostanie sześć meczów fazy grupowej i 1/8 finału MŚ. Swoje spotkania rozgrywa tutaj klub Ar-Rajjan SC, ośmiokrotny mistrz Kataru. Obiekt powstawał w latach 2014-2020 i może pomieścić ponad 40 tys. kibiców. Został częściowo wybudowany w miejscu rozebranego Al-Rayyan Stadium. Po mistrzostwach świata pojemność ma zostać zmniejszona do 21 000.
Ahmad Bin Ali Stadium podobnie jak większość obiektów w Katarze został wyposażony w system chłodzenia/fot. FORUM/East News
Fasada stadionu charakteryzuje się różnymi elementami nawiązującymi do katarskiej kultury. Inspirowany jest również wydmami pobliskiej pustyni, co ma także związek z jego położeniem. Podobnie jak większość mundialowych obiektów, tak i ten został wyposażony w system chłodzenia. Patronem jest Ahmad ibn Ali Al Sani, emir Kataru w latach 1960-1972.
Tak wygląda Ahmad Bin Ali Stadium :
VIDEO
To jeden z trzech obiektów zlokalizowanych w Ar-Rajjan na przedmieściach Dohy/fot. FORUM/East News
Education City Stadium - stadion zbudowany od podstaw
Education City Stadium to jeden z trzech stadionów zlokalizowanych w Ar-Rajjan na przedmieściach stolicy Kataru. To drugi obiekt po Stadium 974 ważny z perspektywy kibica Biało-Czerwonych. Reprezentacja Polski zagra tutaj z Arabią Saudyjską w swoim drugim meczu na mundialu. Education City Stadium wybudowany został w latach 2016-2020 i może pomieścić ponad 45 tys. osób.
Na Education City Stadium jeden mecz grupowy mistrzostw świata rozegra reprezentacja Polski, która zmierzy się z Arabią Saudyjską/fot. FORUM/East News
Ma typowo piłkarski układ z trzypoziomowymi trybunami w pełni zadaszonymi, znajdującymi się tuż za linią boiska. Stylistyka Education City Stadium nawiązuje do arabskiej architektury, a motywem przewodnim jest diament, stąd również inna nazwa - "Pustynny diament". Elewacja została także wyposażona w panele słoneczne. Podobnie jak niektóre stadiony, tak i ten czeka po mundialu modyfikacja. Ostatnie piętro trybun zostanie zdemontowane, przez co pojemność zredukowana będzie do około 25 500.
Tak wygląda Education City Stadium :
VIDEO
Elewacja Education City Stadium została wyposażona w panele słoneczne/fot. FORUM/East News
Khalifa International Stadium (Stadion Międzynarodowy Chalifa) - stadion częściowo przebudowany
Jedyny stadion mistrzostw świata w Katarze, który nie został zbudowany od podstaw. Po raz pierwszy otwarty w 1976 roku w Dosze jako obiekt wielofunkcyjny. Nosi imię Chalifa ibn Ahmada Al Saniego, emira Kataru w latach 1972-1995. Jego pojemność to 45 416. Podczas mundialu odbędzie się tutaj sześć meczów fazy grupowej, 1/8 finału oraz mecz o 3. miejsce.
Khalifa International Stadium nosi imię Chalifa ibn Ahmada Al Saniego, emira Kataru w latach 1972-1995/fot. FORUM/East News
Pierwszą modernizację Khalifa International Stadium przeprowadzono w 1984 roku. Kolejna rozbudowa miała miejsce w latach 2003-2005 i 2014-2017. Jeszcze przed mundialem planowano kolejną przebudową, po której stadion miał pomieścić ponad 68 tys. widzów. Tak naprawdę był to pierwszy obiekt, który był w pełni gotowy na MŚ. Jako jedyny ze stadionów posiada bieżnię lekkoatletyczną. Podobnie jak większość mundialowych kompleksów w Katarze został wyposażony w system chłodzenia.
Tak wygląda Khalifa International Stadium (Stadion Międzynarodowy Chalifa) :
VIDEO
Al Janoub Stadium - stadion zbudowany od podstaw
Al Janoub Stadium leży w mieście Al-Wakra nad Zatoką Perską, niedaleko Dohy. Jest najbardziej wysuniętą na południe piłkarską areną mistrzostw świata w Katarze. Stąd między innymi nazwa - "Stadion Południa". Pierwszy mecz odbędzie się 22 listopada, a ostatni 5 grudnia. Zaplanowano sześć meczów fazy grupowej i 1/8 finału.
Al-Wakra jest miastem portowym, a motywem przewodnim stadionu są tradycyjne arabskie statki żaglowe - dau/fot. FORUM/East News
Pojemność Al Janoub Stadium wynosi 40 tys., a budowa trwała w latach 2014-2019. Swoje domowe mecze rozgrywa na nim dwukrotny mistrz kraju Al-Wakrah SC. Był to drugi po Stadionie Międzynarodowym Chalifa obiekt w pełni gotowy do mundialu. Podobnie jak Al Bayt Stadium posiada rozsuwany dach. Al-Wakra jest miastem portowym, a motywem przewodnim stadionu są tradycyjne arabskie statki żaglowe - dau. Obiekt ma kształt łodzi, których kiedyś używali lokalni poławiacze pereł i rybacy. Al Janoub Stadium nie został wyposażony w klimatyzację, ale organizatorzy od początku zapewniali, że temperatura podczas meczów będzie optymalna, mimo klimatu jaki panuje w Katarze. Koszt budowy stadionu wyniósł ponad 587 mln dolarów.
Tak wygląda Al Janoub Stadium :
VIDEO
Al Janoub Stadium nie został wyposażony w klimatyzację/fot. FORUM/East News
Czytaj także :
Mapa lokalizacji wszystkich stadionów podczas piłkarskich mistrzostw świata Katar 2022/fot. Shutterstock.com/rifatho
red/PolskieRadio24.pl/YouTube/Qatar2022/stadiony.net