Katar 2022
Section06

Katar 2022: Anglia - Iran. Osiem bramek i wymarzony start „Synów Albionu”

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 16:14
Reprezentacja Anglii rozbiła Iran 6:2 w pierwszym meczu grupy B. Bramki dla „Synów Albionu” strzelali Jude Bellingham, Bukayo Saka, Raheem Sterling, Marcus Rashford i Jack Grealish. Trafienia honorowe zapewnił Irańczykom Mehdi Taremi.
Anglia zdominowała Iran w pierwszym meczu grupy B
Anglia zdominowała Iran w pierwszym meczu grupy BFoto: PAUL CHILDS/Reuters/Forum

Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy mistrzostw świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022 <<<

Cierpliwy atak, a potem trzy szybkie ciosy

Początek meczu to cierpliwie budowane ataki Anglików i głęboko wycofana defensywa Irańczyków. Bramkarz Alireza Beiranvand może mówić o pechu, bowiem wskutek zderzenia głowami z kolegą z drużyny irański golkiper musiał opuścić murawę na noszach.

Im bliżej było do końca pierwszej połowy, tym agresywniej „Synowie Albionu” podchodzili wyższym pressingiem, a po przejęciu piłki od razu próbowali zagrozić bramce rywala.

To zebrało pierwszy owoc już w 35. minucie. Po kombinacyjnej akcji piłka trafiła na lewą stronę do Luke’a Shawa, a ten posłał dośrodkowanie w pole karne. Tam najlepiej ustawiony był Jude Bellingham, który strzałem głową wpakował futbolówkę „za kołnierz” bramkarza Iranu.

01:30 Trwa mecz Anglia – Iran. Relacjonuje w Jedynce Tadeusz Musioł Trwa mecz Anglia – Iran. Relacjonuje w Jedynce Tadeusz Musioł

To nie był koniec strzelania „Trzech Lwów” w pierwszej części spotkania. W 43. minucie było już 2:0. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego zamieszanie w polu karnym wykorzystał Harry Maguire, który zagrał piłkę do Bukayo Saki. Zawodnik Arsenalu popisał się efektownym uderzeniem i podwyższył prowadzenie swojej drużyny.

W pierwszej minucie doliczonego czasu gry centrę Harry’ego Kane’a wykorzystał Raheem Sterling, który z bliskiej odległości pokonał bramkarza rywali.

Wymiana ciosów po zmianie stron

W drugiej połowie nic nie wskazywało na to, że to podopieczni Garretha Southgate’a zostaną przyparci do muru. Wręcz przeciwnie - Anglicy utrzymali swoją przewagę, a gra toczyła się głównie na połowie Irańczyków.

W 62. minucie Sterling posłał futbolówkę do Saki. Ten zabawił się z obrońcami, po czym oddał strzał. Piłka odbiła się jeszcze od jednego z defensorów i wpadła do siatki.

01:31 Wysokie prowadzenie Anglików w meczu z Iranem. Relacjonuje w Jedynce Tadeusz Musioł Wysokie prowadzenie Anglików w meczu z Iranem. Relacjonuje w Jedynce Tadeusz Musioł

Zaledwie trzy minuty później Mehdi Taremi wykorzystał moment dekoncentracji „Synów Albionu” i oddał strzał z pierwszej piłki, pokonując zaskoczonego Pickforda.

Wszystko jednak wróciło „do normy”, kiedy świeżo wprowadzony na boisko Marcus Rashford w 71. minucie przyjął piłkę w polu karnym, po czym płaskim uderzeniem strzelił piątą bramkę dla Anglii.

W 90. minucie Jack Grealish, któremu piłkę wyłożył Callum Wilson, podwyższył prowadzenie. W ostatniej akcji meczu rzut karny wykorzystał Taremi.

00:19 Podbrożny o meczu Anglia Iran 1.mp3 Były reprezentant Polski Jerzy Podbrożny nie jest zaskoczony zwycięstwem Anglików, ale nie spodziewał się tak wysokiej wygranej "Synów Albionu" (IAR)

Grupa B:

Anglia - Iran 6:2 (3:0)

Bramki: 1:0 Jude Bellingham (35-głową), 2:0 Bukayo Saka (43), 3:0 Raheem Sterling (45+1), 4:0 Bukayo Saka (62), 4:1 Mehdi Taremi (65), 5:1 Marcus Rashford (71), 6:1 Jack Grealish (90), 6:2 Mehdi Taremi (90+13-karny).

Żółta kartka - Iran: Alireza Jahanbakhsh, Morteza Pouraliganji.

Sędzia: Raphael Claus (Brazylia). Widzów: 45 334.

Anglia: Jordan Pickford - Kieran Trippier, John Stones, Harry Maguire (70. Eric Dier), Luke Shaw - Jude Bellingham, Declan Rice, Bukayo Saka (70. Marcus Rashford), Mason Mount (70. Phil Foden), Raheem Sterling (70. Jack Grealish) - Harry Kane (76. Callum Wilson).

Iran: Alireza Beiranvand (19. Seyed Hossein Hosseini) - Morteza Pouraliganji, Rouzbeh Cheshmi (46. Hossein Kanaani), Majid Hosseini - Sadegh Moharrami, Ahmad Noorollahi (77. Sardar Azmoun), Ali Karimi (46. Saeid Ezatolahi), Ehsan Hajsafi, Milad Mohammadi (63. Mehdi Torabi) - Mehdi Taremi, Alireza Jahanbakhsh (46. Ali Gholizadeh).

01:09 Musioł o meczu Anglia Iran.mp3 Anglia rozbiła Iran 6:2 w swoim pierwszym meczu mistrzostw świata w Katarze. O szczegółach - Tadeusz Musioł (IAR)

W pierwszym meczu mundialu Katar 2022 Ekwador pokonał Katar. 2:0 po dwóch golach Ennera Valencii.

>>>Katar 2022: Ekwador zepsuł Katarczykom święto. Porażka gospodarzy na otwarcie mundialu<<<

Reprezentacja Polski na Mistrzostwa Świata Katar 2022:

Reprezentacja Polski na MŚ Katar 2022. Kiedy i z kim zagra kadra?

W swoim pierwszym spotkaniu grupy C reprezentacja Polski zagra 22 listopada z Meksykiem (godz. 17.00 - Ad-Dauha). Cztery dni później Biało-Czerwoni zmierzą się z Arabią Saudyjską (14.00 - Ar-Rajjan), a 30 listopada - z Argentyną (20.00 - Ad-Dauha).

XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022 odbędą się w dniach 20 listopada - 18 grudnia. Tegoroczna rywalizacja będzie ostatnim mundialem, w którym wystąpią 32 drużyny. Na kolejnym turnieju, w 2026 roku, o Puchar Świata FIFA zagra 48 reprezentacji narodowych.

00:36 Podbrożny o meczu Anglia Iran 2.mp3 Zdaniem Podbrożnego Anglicy kontrolowali to spotkanie. W doliczonym czasie wicemistrzowie Europy pozwolili sobie na chwilę dekoncentracji, ale nie miała ona wpływu na losy meczu (IAR)

Faza grupowa potrwa do 2 grudnia, 3-6 grudnia to terminy spotkań 1/8 finału, terminy ćwierćfinałów to 9-10 grudnia, półfinały zostaną rozegrane 13 i 14 grudnia, mecz o trzecie miejsce - 17 grudnia, a mistrz globu będzie znany dzień później.

00:58 Dąbrowski o meczu Anglia Iran.mp3 Entuzjastyczne reakcje w Anglii po poniedziałkowej wygranej podopiecznych selekcjonera Garetha Southgate'a. O szczegółach - Adam Dąbrowski (IAR)