Section50

Powrót

Katar 2022
Section06

Katar 2022: sędziowie pomogli gospodarzom mundialu? Ekwadorscy kibice wpadli w furię po tej decyzji

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 19:52
Gol Ennera Valencii z 3. minuty meczu otwarcia MŚ 2022 Katar - Ekwador (0:2) wzbudził ogromne kontrowersje. Po analizie VAR sędziowie odebrali trafienie gościom, ale telewizyjne powtórki nie rozwiały wątpliwości kibiców. Czy arbitrzy popełnili w tej sytuacji błąd?
Sędzia Daniele Orsato podczas meczu Katar - Ekwador
Sędzia Daniele Orsato podczas meczu Katar - EkwadorFoto: PAP/EPA/Tolga Bozoglu

Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy mistrzostw świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022 <<<

Goście zagrali długą piłkę w pole karne Kataru, gdzie nieudane wyjście z bramki zaliczył bramkarz Saad Al-Sheeb, który starł się z jednym z piłkarzy Ekwadoru. Po nieczystym strzale z powietrza Felixa Torresa piłka poszybowała na trzeci metr przed bramką, gdzie głową do siatki wpakował ją Enner Valencia.

Trwająca kilka minut analiza VAR wykazała jednak, że strzelony przez napastnika Fenerbahce gol był nieprzepisowy - Valencia rzekomo był na spalonym. Kibice musieli czekać kolejne kilka minut na wyjaśnienie całej sytuacji. Sekwencja, którą pokazał realizator jednak nie rozjaśniła, a zaciemniła obraz, bowiem powtórka pojawiła się tylko raz i nie zawierała całej akcji bramkowej.

Ostatecznie sędzia zaufał systemowi półautomatycznego spalonego, który wskazał ofsajd. Kibice Ekwadoru i spora część komentatorów uznała jednak, że decyzja Orsato jest kontrowersyjna. Wątpliwości mieli także komentujący na antenie TVP mecz Jacek Laskowski i Robert Podoliński, którzy nawet nazwali spalonego "wajchą".

Chociaż decyzja Orsato była "aptekarska" i bardzo drobiazgowa, wydaje się słuszna i nie obciąża ani konta włoskiego arbitra, ani obsługującego VAR Tomasza Listkiewicza. O to, by o sprawie zapomniano jak najszybciej, zatroszczył się Enner Valencia, który strzelił dwa kolejne gole i sprawił, że pierwsze trzy punkty mundialu trafiły w ręce Ekwadorczyków.