Katar 2022
Section06

Katar 2022: Francja - Australia. Koncert mistrzów świata! Falstart "Kangurów"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 22:25
Broniąca tytułu reprezentacja Francji pewnie wygrała z Australią 4:1 w meczu grupy D mistrzostw świata w piłce nożnej, rozgrywanych w Katarze. We wcześniejszym spotkaniu tej grupy Dania bezbramkowo zremisowała z Tunezją.
Oliver Giroud cieszy się z bramki w meczu mistrzostw świata przeciwko Australii
Oliver Giroud cieszy się z bramki w meczu mistrzostw świata przeciwko AustraliiFoto: PAP/EPA/LAURENT GILLIERON

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

We wcześniejszym meczu grupy D Dania bezbramkowo zremisowała z Tunezją. Do sensacji doszło w grupie C, gdzie Argentyna przegrała z Arabią Saudyjską 1:2

Francja - Australia. Szybka odpowiedź mistrzów świata, "Kangury" zaskoczyły tylko w pierwszej połowie

Lepszego początku w mistrzostwach świata piłkarze z Australii nie mogli sobie wymarzyć. Już w 9. minucie spotkania z broniącymi tytułu Francuzami Craig Goodwin znalazł drogę do siatki i otworzył wynik spotkania.

"Kangury" nie zwalniały tempa. Kolejną okazję kilka minut później miał Mitchell Duke, ale po jego uderzeniu piłka przeleciała obok prawego słupka.

Radość Australijczyków trwała niespełna pół godziny. Po jednej z akcji Adrien Rabiot doprowadził do wyrównania. Nie minęło pięć minut i mistrzowie świata podkręcili tempo. Na prowadzenie obrońców tytułu wyprowadził Olivier Giroud.

Gorąco zrobiło się jeszcze w końcówce pierwszej połowy. Najpierw prowadzenie mógł podwyższyć Kylian Mbappe, a później remis "Kangurom" mógł zapewnić Jackson Irvine, ale piłka trafiła w słupek bramki strzeżonej przez Hugo Llorisa.

Koncert mistrzów świata po przerwie. Dublet Giroud i popis Mbappe

W drugiej połowie "Trójkolorowi" chwilę po wznowieniu gry kolejny raz wynik podwyższyć mogli obrońcy tytułu. Tym razem jednak Giroud próbował "nożycami", ale ta próba nie do końca mu się udała.

W 68. minucie podanie od Ousmane Dembele otrzymał Kylian Mbappe, który pewnym strzałem nie dał szans bramkarzowi "Kangurów". Mathew Ryan po raz trzeci w meczu mistrzostw świata musiał wyciągać piłkę z siatki.

Dramat podopiecznych trenera Grahama Arnolda trwał nadal. Chwilę po golu Mbappe, dublet na swoje konto wpisał Giroud, który wykorzystał podanie zawodnika Paris Saint-Germain.

Ostatecznie obrońcy tytułu pewnie pokonali Australię 4:1 i zostali liderem grupy D mistrzostw świata w Katarze.

W swoim pierwszym spotkaniu grupy C
reprezentacja Polski bezbramkowo zremisowała z Meksykiem. Rzutu karnego nie wykorzystał w drugiej połowie Robert Lewandowski

Katar 2022. Kiedy i o której mecz Polska - Arabia Saudyjska?

Cztery dni później Biało-Czerwoni zmierzą się z Arabią Saudyjską (14.00 - Ar-Rajjan), a 30 listopada - z Argentyną (20.00 - Doha).

XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022 potrwają do 18 grudnia. Jest to ostatni mundial, w którym wystąpią 32 drużyny. Na kolejnym turnieju, w 2026 roku, o Puchar Świata FIFA zagra 48 reprezentacji narodowych.

Faza grupowa potrwa do 2 grudnia, 3-6 grudnia to terminy spotkań 1/8 finału, terminy ćwierćfinałów to 9-10 grudnia, półfinały zostaną rozegrane 13 i 14 grudnia, mecz o trzecie miejsce - 17 grudnia, a mistrza globu poznamy dzień później.

00:50 Solecki.mp3 Broniąca tytułu Francja pokonała Australię 4:1 w meczu grupy D. O szczegółach opowiada Marek Solecki (IAR)

Grupa D: Francja - Australia 4:1 (2:1).

Bramki: 0:1 Craig Goodwin (9), 1:1 Adrien Rabiot (27-głową), 2:1 Olivier Giroud (32), 3:1 Kylian Mbappe (68-głową), 4:1 Olivier Giroud (71-głową).

Żółta kartka - Australia: Mitchell Duke, Jackson Irvine, Aaron Mooy.

Sędzia: Victor Gomes (RPA). Widzów: 40 875.

Francja: Hugo Lloris - Benjamin Pavard (89. Jules Kounde), Ibrahima Konate, Dayot Upamecano, Lucas Hernandez (13. Theo Hernandez) - Aurelien Tchouameni (77. Youssouf Fofana), Adrien Rabiot, Antoine Griezmann - Kylian Mbappe, Olivier Giroud (89. Marcus Thuram), Ousmane Dembele (77. Kingsley Coman).

Australia: Mathew Ryan - Nathaniel Atkinson (85. Milos Degenek), Harry Souttar, Kye Rowles, Aziz Behich - Aaron Mooy, Jackson Irvine (85. Keanu Baccus), Riley McGree (73. Awer Mabil), Craig Goodwin (74. Garang Kuol), Mathew Leckie - Mitchell Duke (56. Jason Cummings).