Katar 2022
Section06

Katar 2022: japońskie media w euforii po wygranej z Niemcami. "Cud w Dosze!"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 08:33
Reprezentacja Japonii wygrała z Niemcami 2:1 w meczu grupy E mistrzostw świata w Katarze. Do przerwy Niemcy prowadzili po golu Ilkaya Gundogana z rzutu karnego w 33. minucie. Wyrównał Ritsu Doan w 75. minucie, a wynik ustalił Takuma Asano w 83. minucie. Japońskie media komentują historyczne spotkanie na mundialu.
Piłkarze Japonii cieszą się z wygranej z Niemcami w meczu mistrzostw świata w KatarzeFoto: PAP/EPA/Rungroj Yongrit

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022 <<<

"Cud w Dosze!", "Spektakularne zwycięstwo!", "Historyczna chwila!", "Radość w Dosze!"- takimi słowami przyjęły japońskie media wiadomość o niespodziewanej wygranej z drużyną Niemiec, czterokrotnym mistrzem świata podczas piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Wiadomości o niezwykłym zwycięstwie Japonii nad Niemcami zdominowały doniesienia mediów japońskich.

"Historyczna chwila". Japońskie media komentują zwycięstwo nad Niemcami

"Silny atak ze strony Niemiec zmobilizował Japończyków" - napisał dziennik Asahi. "Pojedynek zaczął się w chwili, gdy wydawało nam się, że umarliśmy" - te słowa Ritsu Doana zacytowała gazeta Yomiuri. Według telewizji Nippon TV Doan chce, aby nazywać go Maradoan. Podczas meczu przyjął zasadę: "gram tylko ja i wszystko zależy ode mnie". Takuma Asano przyznał w TV NHK, że do tego meczu przygotowywał się od 2018 roku.

Media podkreślają, że koszmar sprzed czterech lat wreszcie się skończył. Radio Tokyo FM nadało na prośbę słuchacza piosenkę "We are the champions". Z kolei telewizja Asahi zwróciła uwagę na, jak to określiła, "boską" obronę bramkarza Shuichiego Gondy. Agencja Kyodo zacytowała słowa trenera Hajime Moriyasu: że jest to "historyczna chwila, którą bez przesady można nazwać zwycięstwem". Media zwracają uwagę na trafną zmianę zawodników. Gazeta gospodarcza Nikkei zaznaczyła, że Japonia straciła punkty tylko przez rzut karny.

Coraz większe oczekiwania w Japonii

Zwycięstwo nad Niemcami porównywane jest do wygranej szeregowego zapaśnika nad wielkim mistrzem, czyli do odpowiednika wygranej Dawida z Goliatem. Sukces Japonii nazywany jest też "komedią w Dosze" w odniesieniu do "tragedii w Dosze" sprzed prawie 30 lat, kiedy początkująca reprezentacja Japonii nie zakwalifikowała się do mistrzostw świata. Media podkreślają, że rosną oczekiwania co do meczu Japonii z Kostaryką.

W innym spotkaniu tej grupy Hiszpania pokonała Kostarykę 7:0.

01:24 Japońskie media po meczu z Niemcami.mp3 Japońskie media komentują zwycięstwo z Niemcami na MŚ w Katarze. O szczegółach z Tokio - Dorota Hałasa (IAR)

XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022 potrwają do 18 grudnia. Jest to ostatni mundial, w którym wystąpią 32 drużyny. Na kolejnym turnieju, w 2026 roku, o Puchar Świata FIFA zagra 48 reprezentacji narodowych.

Faza grupowa potrwa do 2 grudnia, 3-6 grudnia to terminy spotkań 1/8 finału, terminy ćwierćfinałów to 9-10 grudnia, półfinały zostaną rozegrane 13 i 14 grudnia, mecz o trzecie miejsce - 17 grudnia, a mistrza globu poznamy dzień później.