Section50

Powrót

Katar 2022
Section06

Katar 2022: USA - Walia. Pierwszy remis na mundialu! Gareth Bale odwrócił losy meczu

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 22:00
Reprezentacja Stanów Zjednoczonych zremisowała z Walią 1:1 w meczu grupy B mistrzostw świata w piłce nożnej, rozgrywanych w Katarze. Bramkę dla Amerykanów zdobył Timothy Weah, syn legendy futbolu i obecnego prezydenta Liberii George'a Weaha, z kolei dla Walijczyków Gareth Bale z rzutu karnego. We wcześniejszym spotkaniu tej grupy Anglia rozbiła Iran 6:2.
Kapitan Walii Gareth Bale podczas meczu mistrzostw świata z USA
Kapitan Walii Gareth Bale podczas meczu mistrzostw świata z USAFoto: PAP/EPA/Neil Hall

Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy mistrzostw świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze będą nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

We wcześniejszym meczu grupy B mistrzostw świata w piłce nożnej na Khalifa International Stadium w Dosze Anglia rozbiła Iran 6:2. Z kolei we wtorkowym meczu grupy A Senegal przegrał z Holandią 0:2.

USA - Walia. Amerykanie zaspali drugą połowę. Gareth Bale zapewnił remis "Smokom"

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych wróciła na mistrzostwa świata po ośmiu latach przerwy, gdy w Brazylii zakwalifikowała się do 1/8 finału. W przypadku Walijczyków jest to dopiero ich drugi mundial w historii. Ostatni raz rywalizowali w turnieju tej rangi w... 1958 roku w Szwecji. Wtedy doszli do ćwierćfinału, odpadając z późniejszym mistrzem globu Brazylią.

Amerykanie mogli rozpocząć spotkanie na Ahmad bin Ali Stadium od prowadzenia już w 10. minucie, kiedy po strzale Joshuy Sargenta piłka trafiła w lewy słupek bramki "Smoków".

01:39 Trwa mecz USA-Walia. Relacjonuje w Jedynce Robert Skrzyński Trwa mecz USA-Walia. Relacjonuje w Jedynce Robert Skrzyński

Podopieczni Gregga Berhaltera grali wysokim pressingiem i zdecydowanie utrudniali konstruowanie akcji przez Walijczyków.

Chwilę przed przerwą dobrym zagraniem popisał się Christian Pulisic, który wypatrzył w polu karnym rywali swojego kolegę z drużyny. Timothy Weah nie miał większych problemów z umieszczeniem futbolówki w siatce bramki strzeżonej przez Wayne'a Hennessey'ego. Do przerwy ekipa "USMNT" prowadziła 1:0.

Walijczycy wrócili do gry

"Jankesi" również po zmianie stron pewnie kontrolowali wydarzenia na boisku. Z biegiem czasu jednak coraz częściej do głosu dochodzili piłkarze prowadzeni przez selekcjonera Roba Page'a.

Bardzo dobrą okazję miał Ben Davies, ale jego strzał z bliskiej odległości znakomicie wybronił Matt Turner. Chwilę później poprawił Kieffer Moore, ale tym razem piłka poszybowała tuż nad poprzeczką. Piłkarze Walii wyraźnie nabrali wiatru w żagle, ale nie byli w stanie przełożyć swoich szans na gole.

W 82. minucie rzut karny wykorzystał Gareth Bale, doprowadzając do remisu, po tym, jak faulu dopuścił się Walker Zimmerman.

Do końca spotkania nie padło więcej bramek, mimo że mecz został przedłużony aż o dziewięć minut. Stany Zjednoczone zremisowały z Walią 1:1 w drugim starciu grupy B.

01:54 Amerykanie i Walijczycy podzielili się punktami. W Jedynce relacjonuje Robert Skrzyński Amerykanie i Walijczycy podzielili się punktami. W Jedynce relacjonuje Robert Skrzyński

Katar 2022. Kiedy i z kim reprezentacja Polski zagra na mundialu?

Podopieczni Czesława Michniewicza do Kataru dotarli w czwartek 17 listopada wieczorem, gdzie zameldowali się w Ezdan Palace Hotel.

W swoim pierwszym spotkaniu grupy C reprezentacja Polski zagra 22 listopada z Meksykiem (godz. 17.00 - Ad-Dauha). Cztery dni później Biało-Czerwoni zmierzą się z Arabią Saudyjską (14.00 - Ar-Rajjan), a 30 listopada - z Argentyną (20.00 - Ad-Dauha).

XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022 potrwają do 18 grudnia. Jest to ostatni mundial, w którym wystąpią 32 drużyny. Na kolejnym turnieju, w 2026 roku, o Puchar Świata FIFA zagra 48 reprezentacji narodowych.

Faza grupowa potrwa do 2 grudnia, 3-6 grudnia to terminy spotkań 1/8 finału, terminy ćwierćfinałów to 9-10 grudnia, półfinały zostaną rozegrane 13 i 14 grudnia, mecz o trzecie miejsce - 17 grudnia, a mistrza globu poznamy dzień później.

USA - Walia 1:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Timothy Weah (36), 1:1 Gareth Bale (82-karny)

Sędzia: Abdulrahman Al-Jassim (Katar)

USA: Matt Turner - Sergino Dest (74. Deandre Yedlin), Tim Ream, Walker Zimmerman, Antonee Robinson - Weston McKennie (66. Brenden Aaronson), Tyler Adams, Yunus Musah (74. Kellyn Acosta) - Christian Pulisic, Timothy Weah (88. Jordan Morris), Josh Sargent (74. Haji Wright)

Walia: Wayne Hennessey - Neco Williams (79. Brennan Johnson), Ben Davies, Chris Mepham, Joe Rodon, Connor Roberts - Daniel James (46. Kieffer Moore), Aaron Ramsey, Ethan Ampadu (90+5. Joe Morrell), Harry Wilson (90+3. Sorba Thomas) - Gareth Bale

01:02 Skrzyński.mp3 Stany Zjednoczone zremisowały z Walią 1:1 w meczu grupy B. O szczegółach - Robert Skrzyński (IAR)