Katar 2022
Section06

Katar 2022: Walia upokorzona przez Anglię! "Synowie Albionu" w 1/8 finału

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 21:50
Walia przegrała z Anglią 0:3 w meczu grupy B mistrzostw świata w piłce nożnej i odpadła z mundialu. Do 1/8 finału awansowały zespoły Anglii i Stanów Zjednoczonych. W fazie pucharowej MŚ "Synowie Albionu" zagrają z Senegalem (4 grudnia, godz. 20.00).
Piłkarze Anglii cieszą się z bramki w meczu z Walią
Piłkarze Anglii cieszą się z bramki w meczu z WaliąFoto: PAP/EPA/Georgi Licovski

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

W drugim meczu grupy B Iran przegrał ze Stanami Zjednoczonymi 0:1 i pożegnał się z mundialem. We wtorek awans do 1/8 finału mistrzostw świata wywalczyły między innymi Holandia i Senegal.

Walia przegrała z Anglią i odpadła z mundialu. "Synowie Albionu" w 1/8 finału MŚ

Walia przystępowała do starcia z Anglią z minimalnymi szansami na pozostanie w turnieju. W starciu z Iranem straciła dwie bramki w doliczonym czasie gry. Po porażce 0:2 i wcześniejszym remisie z USA 1:1, Gareth Bale i spółka musieli pokonać "Synów Albionu" oraz liczyć na remis w meczu USA - Iran, aby awansować do 1/8 finału.

Anglicy po dwóch meczach mieli cztery punkty i byli liderami grupy B. W pierwszej kolejce odnieśli efektowne zwycięstwo z Iranem 6:2, a następnie bezbramkowo zremisowali ze Stanami Zjednoczonymi. Podział punktów z Walią wystarczał im do wyjścia z grupy.

W 10. minucie walijski bramkarz Danny Ward popisał się świetną interwencją, gdy w sytuacji sam na sam zatrzymał strzał Marcusa Rashforda. Napastnik Manchesteru United nie zrobił użytku z prostopadłego podania, które posłał Harry Kane.

Pięć minut później Phil Foden strzelił z krawędzi pola karnego, ale piłka minęła minimalnie prawy słupek bramki. W 36. min boisko opuścił prawy obrońca reprezentacji Walii Neco Williams, który ucierpiał w starciu z rywalem. W jego miejsce wszedł Connor Roberts. Chwilę później Foden przejął podanie w polu karnym i strzelił wysoko ponad bramką.

Następnie ofensywny tercet Anglików wyprowadził kontratak. Kane podał do wbiegającego w pole karne Rashforda, ale walijscy obrońcy przerwali akcję i wybili piłkę poza linię końcową. W pierwszej połowie Anglicy mieli piłkę przez 3/4 czasu gry i wymienili ponad trzy razy więcej podań od Walijczyków. W przerwie zmieniony został doświadczony Gareth Bale. Zastąpił go 21-letni Brennan Johnson.

Decydująca druga połowa. Dublet Rashforda

Na początku drugiej połowy Anglicy zdobyli dwie bramki w odstępie dwóch minut. Najpierw bezpośrednim trafieniem z rzutu wolnego popisał się Rashford. Następnie Foden strzelił gola po podaniu Kane'a.

W 56. min Kieffer Moore uderzył z dystansu. Piłka odbiła się od pleców obrońcy i zmieniła tor lotu, ale bramkarz Jordan Pickford zdołał ją wybić.

W 68. min Rashford przeprowadził indywidualną akcję. Z prawego skrzydła wbiegł w pole karne, zwiódł obrońców i strzałem po ziemi pokonał Warda. Piłka przeleciała między nogami walijskiego bramkarza. Angielski napastnik znalazł się w podobnej sytuacji po kilku minutach, ale tym razem Ward pilnował bliższego słupka.

Potem Jude Bellingham wykończył akcję, uderzając w środek bramki, lecz Ward świetnie obronił, a dobitka Fodena była nieskuteczna. W doliczonym czasie piłka spadła pod nogi Johna Stonesa, który był pięć metrów od bramki, ale obrońca spudłował.

Walijczycy nie wygrali żadnego z ostatnich ośmiu spotkań (dwa remisy, sześć porażek), co jest dla nich najdłuższą taką serią od 2003 roku. Ostatnie zwycięstwo odnieśli 5 czerwca z Ukrainą (1:0) w meczu barażowym o awans na MŚ w Katarze.

Katar 2022. Kiedy i o której mecz Polska - Argentyna?

Na zakończenie fazy grupowej podopieczni Czesława Michniewicza zagrają w środę 30 listopada z Argentyną (20.00 - Doha)

Po dwóch kolejkach Polska zajmuje pierwsze miejsce w grupie C mistrzostw świata w Katarze z dorobkiem czterech punktów.

W pierwszym spotkaniu reprezentacja Polski bezbramkowo zremisowała z Meksykiem. Rzutu karnego nie wykorzystał w drugiej połowie Robert Lewandowski. W kolejnym z kolei Biało-Czerwoni wygrali z Arabią Saudyjską 2:0, a rzut karny obronił Wojciech Szczęsny. Pierwszą swoją bramkę na mundialu zdobył Lewandowski.

XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022 potrwają do 18 grudnia. Jest to ostatni mundial, w którym wystąpią 32 drużyny. Na kolejnym turnieju, w 2026 roku, o Puchar Świata FIFA zagra 48 reprezentacji narodowych.

Faza grupowa potrwa do 2 grudnia, 3-6 grudnia to terminy spotkań 1/8 finału, terminy ćwierćfinałów to 9-10 grudnia, półfinały zostaną rozegrane 13 i 14 grudnia, mecz o trzecie miejsce - 17 grudnia, a mistrza globu poznamy dzień później.

Walia - Anglia 0:3 (0:0)

Bramki: M. Rashford - 50, 69, P. Foden - 52

Sędzia: Slavko Vincić (Słowenia)

Walia: Danny Ward - Neco Williams (36. Connor Roberts), Ben Davies (57. Joe Morrell), Chris Mepham, Joe Rodon - Joe Allen (81. Rubin Colwill), Aaron Ramsey, Gareth Bale (46. Brennan Johnson), Daniel James (77. Harry Wilson), Ethan Ampadu - Kieffer Moore

Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker (57. Trent Alexander-Arnold), John Stones, Harry Maguire, Luke Shaw (65. Kieran Trippier) - Declan Rice (58. Kalvin Phillips), Jude Bellingham, Jordan Henderson - Harry Kane (58. Callum Wilson), Marcus Rashford (75. Jack Grealish), Phil Foden

Polska - Arabia Saudyjska. "Spokojnie, to tylko Katar", wyjątkowa analiza gry Polaków: