Radio Parlament
Section01

W Senacie o abonamencie

migracja
migrator migrator 02.07.2010

Z czego wynika nieskuteczność ściągania opłat abonamentowych przez wyznaczone do tego instytucje - tego chcieli dowiedzieć się senatorowie z komisji kultury i środków przekazu.

Z czego wynika nieskuteczność ściągania opłat abonamentowych przez wyznaczone do tego instytucje - tego chcieli dowiedzieć się senatorowie z komisji kultury i środków przekazu.  Posiedzenie senackiej komisji dotyczyło finansowania misji publicznej Polskiego Radia i Telewizji Polskiej w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego.  Trybunał ocenił, że egzekucja zarówno opłaty karnej jak i należności z tytułu zaległego abonamentu jest dopuszczalna i z punktu widzenia obowiązującego prawa możliwa. Brak egzekucji tych opłat - według TK - wynika nie tyle z nieskutecznej ustawy, ile z "bezczynności powołanych do tego instytucji". Wyjaśnienia powodu tej bezczynności domagał się przewodniczący komisji Piotr Andrzejewski z Prawa i Sprawiedliwości:

 
    Mirosław Markiewicz z zarządu Poczty Polskiej odpierał zarzuty o bezczynności swojej firmy:


    Maria Daszczyk z Poczty Polskiej tłumaczyła, że Poczta wykonuje swoje zobowiązania to znaczy wysyła zawiadomienia,  następnie upomnienia, a w ostateczności wystawia tytuł egzekucyjny wobec zarejestrowanych abonentów, którzy nie wywiązują się z opłat.  Jednak - jak podkreśla - dyrektor Daszczyk naczelnicy Urzędów Skarbowych jak ostatnio na warszawskim Targówku odsyłają dokumenty tłumacząc, że nie są organami do wyegzekwowania tego typu zobowiązań:


    Dorota Openchowska z Ministerstwa Finansów winą za zaistniałą sytuację obarcza  niedoprecyzowanie przepisów:


    Przewodniczący komisji senackiej Piotr Andrzejewski apelował do Krajowej Rady  Radiofonii i Telewizji oraz obecnych instytucji odpowiedzialnych za ściąganie abonamentu i egzekwowanie należności o konkretne propozycje rozwiązań ustawowych, które można by podjąć, by doprowadzić do egzekwowania prawa.
     Barbara Bubula z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji podkreślała, że największym problemem jest obecnie fakt, że zaledwie 40 procent ogółu gospodarstw domowych i kilka procent firm i instytucji płaci abonament i tę dramatyczną sytuację mógłby naprawić system domniemania posiadania sprzętu RTV:

   
    Według przedstawionych danych przez Pocztę Polską w Polsce jest blisko 7 milionów zarejestrowanych abonentów,  z czego 2 miliony 300 tysięcy zwolnionych jest z opłat. Wynika z tego, że ponad 4 miliony 600 tysięcy abonentów zobowiązanych jest do opłat. Tymczasem - według danych GUS - w całym kraju jest blisko 14 milionów gospodarstw domowych.  

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Section02
Section03
Section04