Radio Parlament
Section01

Sejm będzie obradował po raz pierwszy po wyborach

migracja
migrator migrator 07.07.2010

W czwartek posłowie mają wybrać następcę marszałka. Dzisiaj zajmą się m.in. projektem zmian w ustawie o CBA.

W czwartek posłowie mają wybrać następcę marszałka. Dzisiaj zajmą się m.in. projektem zmian w ustawie o CBA.

Prezydent elekt powiedział we wtorek, że zamierza na najbliższym posiedzeniu Sejmu złożyć mandat poselski, a to oznacza również rezygnację z funkcji marszałka Sejmu oraz rezygnacje z wypełniania obowiązków głowy państwa.

Kandydatem klubu Platformy na stanowisko marszałka jest obecny szef klubu PO Grzegorz Schetyna. Zgodnie z regulaminem, Sejm wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Być może Sejm jeszcze na tym posiedzeniu wybierze też nowych wicemarszałków na miejsce Jerzego Szmajdzińskiego i Krzysztofa Putry, którzy zginęli w katastrofie 10 kwietnia pod Smoleńskiem.

Na razie SLD ani PiS nie zgłosiły oficjalnie kandydatów. W klubie Lewicy mówi się w tym kontekście  o Jerzym Wenderlichu i Marku Wikińskim.

Nowe prawo o CBA


W środę Sejm rozpocznie pracę nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o CBA, który wykonuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 23 czerwca ubiegłego roku między innymi w zakresie definicji korupcji oraz regulacji prawnej instytucji oględzin.

Nowelizacja nie zawiera definicji korupcji, jednak właściwości CBA są w niej precyzyjnie wymienione jako konkretnie przestępstwa, których ściganie należy do tej służby. W CBA ma być powołany pełnomocnik odpowiedzialny za gromadzenie i niszczenie danych wrażliwych.

Pełnomocnik będzie składał premierowi sprawozdanie o ochronie danych osobowych w CBA i tylko premier będzie mógł go odwołać. Projekt określa także zasady dostępu Biura do różnych baz danych - na przykład ZUS, oraz zasady udostępniania CBA danych uzyskanych przez inne służby specjalne.

Projekt zawiera też nowe przepisy. Wśród nich jest zobowiązanie CBA do uzyskiwania zgody premiera na podjęcie współpracy międzynarodowej oraz określenie zasad przyznawania premii i dodatku specjalnego funkcjonariuszom. Projekt rozstrzyga też kwestię statusu szefa CBA - ma być on funkcjonariuszem tej instytucji.

Projekt o emeryturach i rentach


W Sejmie odbędzie się też pierwsze czytanie projektu posłów SLD, który ma zwiększyć atrakcyjność dobrowolnych ubezpieczeń emerytalno-rentowych. Zgodnie z projektem małżonek, który pracuje i płaci podatki, będzie mógł od swojego dochodu odliczyć składki zapłacone na dobrowolne ubezpieczenie społeczne drugiego małżonka w sytuacji, gdy nie uzyskuje on żadnego dochodu, bo na przykład opiekuje się dziećmi.

Zwolnienia z PIT dla rolników


Sejm zajmie się też projektem zmian w ustawie o podatku dochodowym oraz w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Projekt senacki przewiduje wyłączenie z opodatkowania podatkiem PiT produkcji i sprzedaży produktów rolnych w niewielkim zakresie. Senatorowie proponują, by zwolnienie było limitowane kwotą 5 tysięcy przychodu rocznie.

Zaświadczenie na dwie tury


Posłowie przystąpią też do pierwszego czytania nowelizacji ustawy o wyborze prezydenta. Posłowie PO proponują, by wyborca, który zamierza wziąć udział w drugiej turze wyborów poza miejscem zamieszkania, mógł odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu pierwszego głosowania.

Obywatelski projekt o FUS

Sejm rozpocznie też pracę nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
Projekt umożliwia osobom z bardzo długim stażem pracy przejście na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego bez względu na wiek. Dotyczy kobiet, które mają okres składkowy wynoszący co najmniej 35 lat i mężczyzn, którzy przepracowali co najmniej 40 lat.

agkm, PAP, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
Section02
Section03
Section04