Senatorowie odrzucili wszystkie poprawki zgłoszone przez senatorów PiS, w tym wniosek o odrzucenie ustawy w całości. Przyjęli trzy poprawki zgłoszone przez PO.
Najważniejsza - uzgodniona wcześniej z Lewicą, zakłada, że w radach nadzorczych Polskiego Radia i TVP, liczących 7 osób, będzie zasiadało dwóch przedstawicieli rządu - jeden zgłoszony przez ministra kultury i drugi - delegowany przez ministra skarbu. W radach nadzorczych spółek radiofonii regionalnej, liczących 5 osób, znajdzie się jeden przedstawiciel zgłoszony przez ministra Skarbu Państwa.
Druga przyjęta przez Senat poprawka zakłada, że jeśli w pierwszych konkursach na członków nowych rad nadzorczych nie zostanie wyłoniona wymagana liczba kandydatów, KRRiT ma obowiązek niezwłocznego przeprowadzenia konkursu uzupełniającego.
Trzecia z poprawek wykreśla przepis rozwiązujący obecne kadencje rad programowych.
Jutro ok. godz. 12.00 poprawki Senatu rozpatrzy Sejm. Po ich przegłosowaniu ustawa trafi na biurko prezydenta.
Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zmienia zasady powoływania władz mediów publicznych. Członkowie rad nadzorczych Polskiego Radia i TVP będą powoływani przez KRRiTV po przeprowadzeniu jawnych i otwartych konkursów. Kadencja dotychczasowych rad nadzorczych i zarządów mediów publicznych wygasa z chwilą wejścia w życie ustawy. Członkowie dotychczasowych władz mają zgodnie z ustawą pełnić swe funkje do czasu powołania nowych.
Danuta Zaczek - IAR