Obrady rozpoczną się od pytań w sprawach bieżących, skierowanych do przedstawicieli rządu. Następnie ok.godz.11.15 rząd przedstawi – na wniosek klubu PiS - informację na temat umowy gazowej z Rosją.
Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS zapowiedział, że jeśli rząd nie wycofa się z podpisania „szkodliwej „ dla Polski .umowy, to jego klub wystąpi z wnioskiem o wotum nieufności wobec wicepremiera Waldemara Pawlaka, odpowiedzialnego za jej wynegocjowanie.
Po informacji rządu posłowie ustosunkują się do obywatelskiego projektu ustawy o działalności spółdzielni mieszkaniowych. Celem projektu ustawy jest to, by podstawowe zasady prawne dotyczące funkcjonowania spółdzielni przenieść z rozwiązań ustawowych do statutów spółdzielni mieszkaniowych. Przedstawiony projekt przywraca członkom spółdzielni prawo swobodnego decydowania jaki tytuł prawny do lokalu chcą posiadać.
Wieczorem odbędzie się pierwsze czytanie dwóch rządowych projektów ustaw: o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3.
Celem pierwszego z nich jest stworzenie spójnego systemu opieki nad dzieckiem i rodziną, jeśli ma ona trudności w wypełnianiu swoich funkcji. Ustawa ma doprowadzić do profesjonalizacji instytucji rodzinnej pieczy zastępczej. Domy dziecka jednak pozostaną – zapewniała Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak, ale mają to być małe placówki przeznaczone dla dzieci starszych.
Druga z ustaw, tzw. ustawa żłobkowa ma stworzyć podstawy do powstania różnorodnych form opieki nad małymi dziećmi takich jak: żłobki, kluby i instytucja niani. Żłobki przestaną być zakładem opieki zdrowotnej. Będą prowadzone przez gminy w postaci gminnych jednostek budżetowych. Ma to zapewnić lepsze ich funkcjonowanie.
Wraz z ustawą żłobkową przestawiony zostanie poselski - autorstwa PiS - .projekt ustawy o formach opieki nad dziećmi w wieku do 5 lat . PiS proponuje 6 form opieki nad dziećmi do lat 5-ciu: grupę żłobkową, świetlicę dziecięcą, grupy zabawowe, instytucję dziennego rodzica, grupę sobotnio-niedzielną i mikro grupę przedszkolną.
Danuta Zaczek – IAR – Radio Parlament