Radio Parlament
Section01

Rozpoczyna się 75. trzydniowe posiedzenie Sejmu

migracja
migrator migrator 06.10.2010

Budżet na 2011 rok, c.d. reformy szkolnictwa wyższego, kilka ustaw komisji "Przyjazne Państwo" - to główne tematy rozpoczynającego się dziś trzydniowego posiedzenia Sejmu. Nie wykluczone, że sejm zajmie sie też projektem ustawy dot. dopalaczy.

Debatę budżetową zaplanowano na czwartek.

W projekcie ustawy budżetowej zapisano ponad 40-miliardowy deficyt. Dochody państwa w 2011 roku mają wynieść ponad 272 miliardy 300 milionów złotych, zaś wydatki przekroczą 313 i pół miliarda złotych. Rząd przewiduje wzrost PKB o 3,5 procent, a inflacji o 2,3 procent.

Wraz z ustawą budżetową rozpatrzone zostaną ustawy mające związek z przyszłorocznym budżetem, które rząd przyjął pod koniec września wraz z ustawą budżetową. Rząd proponuje w nich zamrożenie wynagrodzeń w sferze budżetowej (z wyjątkiem nauczycieli, którzy otrzymaja zapowiadaną podwyżkę od 1 września 2011 r.), zmianę stawek VAT(wzrost 0 1 procent), obniżkę zasiłku pogrzebowego (z 6395,70 zł do 4000,00 zł), podwyżkę ulg dla studentów na przejazdy publicznym transportem do 51 proc., likwidację możliwości nieodpłatnego przekazywania gruntów przez Agencję Nieruchomości Rolnych.

Celem tych działań jest zahamowanie zjawiska szybkiego wzrostu długu publicznego, który - zdaniem rządu - niesie ryzyko destabilizacji finansów publicznych oraz ryzyko przekroczenia drugiego progu ostrożnościowego (55 proc.) w 2011 roku.

Pierwszego dnia - w środę -  rząd przedstawi projekt zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym i o stopniach naukowych. Rząd proponuje przepisy zwiększające autonomię uczelni, likwidację sztywnych standardów nauczania, zniesieniu wymogu zatwierdzania przez ministra nauki regulaminów studiów i statutów uczelni. Uproszczona ma być ścieżka awansu naukowego. Zmienią się regulacje dotyczące robienia doktoratu. Ograniczeniu ma ulec wieloetatowość pracowników naukowych. Zwiększony ma być też dostęp do studiów bezpłatnych.

Również w środę odbędzie się debata nad kilkoma propozycjami zmian zaproponowanymi przez komisję "Przyjazne Państwo" . Komisja proponuje między innymi wprowadzenie tzw. metryki decyzji administracyjnej. Znajdą się w niej informacje na temat osób, które miały wpływ na wydaną obywatelowi decyzję. Kolejna propozycja usuwa wątpliwości interpretacyjne dotyczące ustaw podatkowych. W innej komisja proponuje rezygnację z badań okresowych przy podpisywaniu kolejnej umowy z tym samym pracodawcą.

W piątek posłowie wysłuchają informacji o działalności Rzecznika Praw Obywatelskiech w 2009 roku. Wysłuchają też odpowiedzi rządu na pytania w sprawach bieżących oraz informacji rządu na temat skutków tegorocznej powodzi.

Danuta Zaczek - IAR - Radio Parlament

 

Section02
Section03
Section04