Radio Parlament
Section01

Wysłuchanie publiczne w Sejmie

migracja
migrator migrator 19.10.2010

Dziś w Sejmie na wniosek grupy posłów reprezentujących wszystkie kluby parlamentarne odbyło się wysłuchanie publiczne dotyczące rządowego projektu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Dziś w Sejmie na wniosek grupy posłów reprezentujących wszystkie kluby parlamentarne odbyło się wysłuchanie publiczne dotyczące rządowego projektu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Na spotkaniu było ponad 100 osób reprezentujących blisko 50 instytucji i organizacji zajmujących się pomocom dzieciom i rodzinie. Spotkanie prowadziła posłanka Magdalena Kochan /PO/.

Nadrzędnym celem nowej ustawy jest stworzenie spójnego systemu opieki nad dzieckiem i rodziną, jeśli ma ona trudności w wypełnianiu swoich funkcji, a najważniejszą forma działania ma być profilaktyka rodzinna zapobiegająca powstawaniu ewentualnych patologii.

W ustawie kładzie się nacisk na rozwój rodzinnych form pieczy zastępczej i ograniczenie roli i liczby placówek opiekuńczo-wychowawczych. Instytucje te mają być w przyszłości małymi organizmami, docelowo dla 14 dzieci i przeznaczonymi dla dzieci starszych /powyżej 10 roku życia/ lub dzieci wymagających specjalnej opieki medycznej. Organizacją i finansowaniem rodzin zastępczych ma się zajmować gmina /rodziny spokrewnione/ i powiat /inne formy pieczy zastępczej/.

Projekt ustawy zakłada powstanie stanowiska asystenta rodzinnego skierowanego do bezpośredniej pracy z rodziną. Jego czas pracy będzie elastyczny i nienormowany, dostosowany do rytmu życia rodziny. On też będzie przede wszystkim odpowiedzialny za wyniki pracy z konkretną rodziną. Ustawa proponuje, by asystent rodzinny opiekował się maksymalnie 20 rodzinami.

Wszystkie osoby występujące podczas tego wysłuchania podkreślały, że widzą potrzebę reformy i zmian w obowiązującym dotychczas prawie. Ale mówiono również, że część obecnych regulacji to rozwiązania dobre, sprawdzone i to co wymaga szybkiej interwencji to system koordynacji działań wielu instytucji, które w Polsce zajmują się świadczeniem pomocy dla dzieci i rodzin.

Dyskutanci poddali również krytyce koncepcję asystenta rodzinnego, ponieważ ustawa nie precyzuje dokładnie jego kompetencji i zadań. Jedna z dyskutantek przekazała informację, że w Polsce jest ok. 260 tysięcy rodzin potrzebujących pomocy, co oznacza konieczność zatrudnienia co najmniej 13 tysięcy asystentów rodzinnych. Skąd wziąć taką armię rzetelnie wykształconych i kompetentnych ludzi, kto zapłaci za ich pracę, skoro już teraz wiadomo, że samorządy nie mają na to pieniędzy.

Osoby występujące podczas debaty zarzucały również ministerstwu pracy , które ten projekt ustawy przygotowywało, że nie zostały przeprowadzone konsultacje społeczne,że ustawa bardziej wspiera rodziny zastępcze niż biologiczne, że jej wprowadzenie wprowadzi chaos i będzie stanowiło zagrożenie dla instytucjonalnej opieki nad dziećmi najmłodszymi, może także zakłócić procesy adopcyjne, które i tak w Polsce trwają zbyt długo.

Podsumowując dzisiejszą dyskusje posłanka Magdalena Kochan zapewniła, że głosy wszystkich dyskutantów będą brane pod uwagę przez posłów, którzy będą zajmowali się tym projektem ustawy w Sejmie. Dodała także, że najważniejszym celem ewentualnych zmian jest dobro dziecka i dlatego prace nad nowa ustawą będą się toczyły z wyjątkową starannością.

Już wkrótce materiały z wysłuchania publicznego trafią do specjalnie powołanej podkomisji .


/IAR/ Elżbieta Mamos



Section02
Section03
Section04