Radio Parlament
Section01

PSL poprze wniosek PiS o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu zmian w konstytucji autorstwa P.O.

migracja
migrator migrator 21.10.2010

Sejm rozpoczął debatę na temat zmian w konstytucji. Są dwie propozycje: P.O. oraz PiS. Jarosław Gowin przedstawiając propozycję P.O. przypomniał, że o konieczności zmian mówiły wszystkie ugrupowania polityczne.

W imię dobra wspólnego trzeba stworzyć konstytucję na miarę XXI wieku - mówił Gowin. Powiedział, że zmiany zaproponowane przez jego ugrupowanie można ująć w trzy grupy. Dotyczą relacji Polski ze Wspólnotą Europejską, określenia jasnych kompetencji w stosunkach między prezydentem a premierem. Trzecia grupa zmian to propozycja zmniejszenia liczby posłów i senatorów oraz zapewnienia konstytucyjnej niezależności prokuratury.

Zdaniem Karola Karskiego, który wystąpił w imieniu PiS, debata na temat zmian w konstytucji to temat zastępczy.Jego zdaniem nie uda się w sejmie zebrać potrzebnej większości, by zmiany uchwalić. Poseł skrytykował rozwiązanie ograniczające kompetencje prezydenta, poprzez osłabienie weta, czy podległość rządowi w sprawach polityki zagranicznej. To kompetencje prezydenta wybranego przez Zgromadzenie Narodowe a nie w wyborach powszechnych - mówił. Poseł skrytykował też pomysł, by w skład Senatu wchodzili wszyscy prezydenci wybierani w  wyborach powszechnych. Karol Karski zgłosił wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Również przedstawiciel SLD ostro skrytykował przepisy wzmacniające pozycję rządu kosztem pozycji prezydenta oraz te, które - jego zdaniem - osłabiają kontrolną funkcję sejmu. Nazwał je rozwiązaniami szkodliwymi z punktu widzenia ustroju państwa. Jarosław Matwiejuk pozytywnie natomiast ocenił konstytucyjne umocowanie prokuratury.

Eugeniusz Kłopotek z żalem stwierdził, że koalicjant nie dotrzymuje porozumienia, by ważne decyzje podejmować po wspólnych rozmowach. Nie było nawet próby porozumienia - mówił. Ostro skrytykował propozycję ograniczenia liczby posłów i "wyrzucenie z konstytucji zasady proporcjonalności" uznając, że jest to prosta droga do wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych i dwupartyjności. Nie jesteśmy przeciwni okręgom jednomandatowym - mówił - ale najpierw przećwiczmy je na niższych szczeblach samorządu terytorialnego. Polityk zaapelował do Platformy o wycofanie projektu. Poparł wniosek PiS o odrzucenie projektu zmian w pierwszym czytaniu.

Wniosek o odrzucenie projektu wymaga zwykłej większości. Głosowanie w piątek (22.10.2010).

Na przyszłym posiedzeniu Sejm ma powołać komisję konstytucyjną. Jej przewodniczącym ma zostać Jarosław Gowin.

Zmiana konstytucji wymaga większości co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Musi ją zaakceptować Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Danuta Zaczek - IAR - Radio Parlament
Section02
Section03
Section04