Radio Parlament
Section01

Nowy Kodeks wyborczy uchwalony

migracja
migrator migrator 03.12.2010

Sejm jednogłośnie uchwalił nową ustawę - Kodeks wyborczy. Zawarto w niej wszystkie przepisy dotyczące każdego rodzaju wyborów, które były zapisane w różnych ordynacjach wyborczych. Ustawa przewiduje, że liczba kandydatów-kobiet nie może być mniejsza niż 35 % liczby wszystkich kandydatów na liście i analogicznie, że liczba kandydatów-mężczyzn nie może być mniejsza niż 35 % liczby wszystkich kandydatów na liście.

Sejm jednogłośnie uchwalił   nową ustawę - Kodeks wyborczy.   Zawarto w niej wszystkie przepisy dotyczące każdego rodzaju wyborów, które były zapisane w różnych ordynacjach wyborczych. Ustawa przewiduje, że liczba kandydatów-kobiet nie może być mniejsza niż 35 % liczby wszystkich kandydatów na liście i analogicznie, że liczba kandydatów-mężczyzn nie może być mniejsza niż 35 % liczby wszystkich kandydatów na liście. Podczas dzisiejszego głosowania odrzucono poprawkę Marka Borowskiego, zapewniającą zarówno kobietom jak i mężczyznom miejsca na czele list wyborczych. Przyjęto natomiast poprawkę, by w wyborach do Senatu obowiązywały okręgi wielomandatowe. Oznacza to, że w kodeksie nie ma zapisu dotyczącego wprowadzenia okręgów jednomandatowych w wyborach do Senatu.

Sejm przyjął natomiast poprawkę Marka Wójcika (PO) wprowadzającą możliwość głosowania korespondencyjnego dla Polaków przebywających za granicą. Poparcie Wysokiej Izby zyskała też poprawka Eugeniusza Kłopotka dotycząca zmiany godzin głosowania z godzin 6-20 na 7-21.

W wyborach do rad gmin w gminach powyżej 40 tys. mieszkańców przyjęto metodę Sainte-Lague,  przeliczania głosów na mandaty. Metoda ta promuje mniejsze ugrupowania. W pozostałych wyborach  przeliczanie głosów będzie odbywało się jak do tej pory, wg. metody d’Hondta.

Przyjęto też poprawkę obligującą komitety wyborcze do umieszczania na ich stronach internetowych informacji dotyczących zaciągniętych kredytów oraz wpłat od osób fizycznych przekraczających kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Kodeks wyborczy wprowadza możliwość dwudniowego głosowania. O tym czy będzie ono jedno czy dwudniowe decydować będzie organ zarządzający wybory. W   gminach do 40 tys. mieszkańców (obecnie do 20 tys.) będą obowiązywały okręgi jednomandatowe. Kodeks wyborczy wprowadza też zmianę zasad finansowania kampanii wyborczych. Ograniczenia dotyczą płatnej reklamy telewizyjnej. Znikną wielkie bilbordy. Wprowadzono przepisy nakazujące sprzątanie po wyborach plakatów wyborczych. Niepełnosprawnym kodeks daje możliwość głosowania przez pełnomocnika oraz  przy pomocy kart z pismem Braila. 

  Ustawa wchodzi w życie od 1 lutego 2011 r.

IAR/Danuta Zaczek

Section02
Section03
Section04