Radio Parlament
Section01

Rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Sejmu. Pierwsze w 2011 roku.

migracja
migrator migrator 03.01.2011

Podczas rozpoczynającego się (4 stycznia 2011) posiedzenia Sejmu posłowie zdecydują o losach ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. SLD zgłosiło wniosek o wyrażenie mu wotum nieufności.Sejm rozpatrzy ponad trzysta poprawek Senatu do Kodeksu wyborczego. Odbędzie się też trzecie czytanie tzw. ustawy żłobkowej.

Podczas rozpoczynającego się (4 stycznia 2011) posiedzenia Sejmu posłowie zdecydują o losach ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. SLD zgłosiło wniosek o wyrażenie mu wotum nieufności.Sejm rozpatrzy ponad trzysta poprawek Senatu do Kodeksu wyborczego. Odbędzie się też trzecie czytanie tzw. ustawy żłobkowej.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka złożył klub SLD 17 grudnia 2010 r. Zdaniem Sojuszu minister jest odpowiedzialny za chaos na kolei, z aklapę" narodowego programu budowy dróg na lata 2011-2015, "katastrofalną sytuację" w Poczcie Polskiej, brak nadzoru nad żeglugą, za sytuację w budownictwie, w którym - jak mówił Wiesław Szczepański z SLD, przedstawiając wniosek na konferencji prasowej - nic się nie dzieje. Debata nad wnioskiem rozpocznie się we wtorek ok. 16.15. Głosowanie – w środowym, porannym bloku głosowań. Według dotychczasowych deklaracji wniosku SLD nie zamierzają poprzeć kluby koalicji PO i PSL, za odwołaniem Grabarczyka opowiada się PiS,  klub PJN rozważa poparcie wniosku, ale decyzji jeszcze nie podjęto.  Zgodnie z konstytucją Sejm może wyrazić wotum nieufności wobec ministra większością głosów ustawowej liczby posłów, czyli 231. Koalicja PO – PSL liczy 234 posłów.

We wtorek posłowie rozpatrzą senacki projekt zmian w Kodeksie Pracy dotyczący zasad wydawania świadectw pracy i wykonywania wstępnych badań lekarskich.

Następnie odbędzie się drugie czytania rządowego projektu nowelizacji ustawy Kodeks postępowania Karnego. Zmiany mają zapewnić efektywna i merytoryczną kontrolę sądu i prokuratora nad ustawowo dozwolonymi czynnościami operacyjnymi, takimi jak podsłuchy, które ingerują w prawo do prywatności.

Odbędzie się również drugie czytanie rządowego projektu zmian w ustawie o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego ‘Polskie Koleje Państwowe”, ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o transporcie kolejowym w których przewidziano możliwość ogłoszenia upadłości przez spółki kolejowe.

Wieczorem kluby ustosunkują się do 315-tu poprawek Senatu do ustawy – Kodeks wyborczy. Senat proponuje m.in. wpisanie do prawa wyborczego zapisów o jednomandatowych okręgach w wyborach do Senatu oraz rezygnację z zapisu umożliwiającego głosowanie osobom niewidzącym za pomocą kart w języku Braille’a. Zdaniem senatorów mogłoby to powodować naruszenie tajemnicy głosowania. Głosowanie w środę.

W środę rano przewidziano głosowania. Między innymi uchwalenie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. W tym dniu odbędzie się też wybór nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego oraz wybór uzupełniający członka Trybunału Stanu. Przewidziano również pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej autorstwa PiS. Zmiany dotyczą przekazania przez Polskę kompetencji organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu.

Ok. godz. 14.00 członkowie rządu będą odpowiadać na pytania posłów w sprawach bieżących. Po nich informacja bieżąca. Klub SLD domaga się informacji na temat zmian dotyczących Otwartych Funduszy Emerytalnych. Przy okazji wniosku o informację rządu na temat OFE, lewica chce poznać faktyczny stan finansów publicznych.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

 

Section02
Section03
Section04