Podczas 86. posiedzenia Sejmu posłowie rozpatrzą m.in. projekt noowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W załączniku do ustawy rozszerzono listę kontrolowanych środków i substancji chemicznych o związki chemiczne, które mają działanie psychoaktywne i wywierają wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. W przypadku substancji psychoaktywnych objęcie kontrolą uzasadnione jest tym, że w większości wchodzą one w skład produktów oferowanych w sklepach z tzw. dopalaczami.
W porządku tego posiedzenia Sejmu zaplanowane jest także pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Projekt proponuje wprowadzenie zmian w organizacji PIP, ale także zadań Inspekcji i zasad prowadzenia postępowań kontrolnych.
W 2011 r. Państwowa Inspekcja Pracy planuje przeprowadzenie w całym kraju 88 tysięcy kontroli, z czego 30 proc. ma dotyczyć skarg pracowników na pracodawców. Szczególną uwagą PIP objęte będą sektory budownictwa oraz pozyskiwania i obróbki drewna.
Główny inspektor pracy Tadeusz Zając podkreślił, że PIP dużą wagę przywiązuje do działań prewencyjnych, a nie tylko do karania pracodawców naruszających prawo pracy. Pozytywnie ocenił też propozycje zawarte w poselskim projekcie nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, który trafił do sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej, a zwłaszcza zapis mówiący o tym, że pierwsza kontrola u pracodawcy będzie kontrolą prewencyjną.
Kolejnym projektem ustawy , którym mają zająć się posłowie jest ustawa o samorządzie gminnym. Jest to poselski projekt ustawy, zgłoszony przez klub parlamentarny PiSu i przewiduje on rozszerzenie katalogu przeszkód w wykonywaniu zadań i kompetencji wójta / burmistrza i prezydenta miasta/, które są podstawą do podjecia decyzji o zawieszeniu wójta w pełnieniu obowiazków. W katalogu tych przeszkód jest
tymczasowe aresztowanie, odbywanie kary pozbawienia wolności wymierzonej za przestępstwo nieumyślne, odbywanie kary aresztu i niezdolność do pracy z powodu choroby trwającej powyżej 30 dni.
Posłowie mają też wysłuchać sprawozdania Komisji Gospodarki o rządowym projekcie ustawy o efektywności energetycznej.
Dzięki rozwiązaniom zaproponowanym w projekcie ustawy powinna poprawić się efektywność energetyczna polskiej gospodarki i stan środowiska naturalnego. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie oszczędności energii przez odbiorców końcowych, mniejsze zużycie energii przez urządzenia oraz zmniejszenie strat przesyle i dystrybucji energii elektrycznej, ciepła i gazu.
W projekcie ustawy ustalono krajowy cel oszczędnego gospodarowania energią na 9 proc. oszczędności energii finalnej do 2016 r. Cel ten będą realizować osoby fizyczne i prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.
Ustawa ma obowiązywać do końca 2016 r. i ma wejść w życie po 3 miesiącach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
W porzadku obrad 86. posiedzenia wstepnie zaplanowane jest także powołanie członków Rady Instytutu Pamięci Narodowej. Zgromadzenie elektorów przedstawiło Sejmowi dziesięciu kandydatów: Andrzeja Chojnowskiego, Edwarda Czapiewskiego, Antoniego Dudka, Piotra Franaszka, Andrzeja Friszke, Andrzeja Paczkowskiego, Dariusza Stolę, Włodzimierza Suleja, Tadeusza Wolszę, Stanisława Żerko.
/IAR/Elżbieta Mamos