Radio Parlament
Section01

87 posiedzenie Sejmu

migracja
migrator migrator 15.03.2011

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podczas 87. posiedzenia Sejmu posłowie odbędą debatę nad rządowym projektem ustawy dotyczącym zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami  podczas 87. posiedzenia Sejmu posłowie odbędą debatę nad rządowym projektem ustawy dotyczącym zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych.
Projekt ten zakłada, że składka przekazywana z ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 do 2,3 procent, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 procent. Zaproponowano także, aby  zasady dziedziczenia pieniędzy na subkontach w ZUS były takie same, jak w OFE. Pieniądze te będą też waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat i inflacji.
Rząd chce, aby ustawa, mająca 30-dniowe vacatio legis, weszła w życie 1 maja tego roku.
Wraz z projektem rządowym rozpatrywany będzie projekt klubu PiS. Przewiduje on, że każdy wchodzący na rynek pracy będzie mógł zdecydować czy powierzyć część pieniędzy OFE, czy przekazać pieniądze do ZUS i liczyć na wyższą emeryturę z I filaru. Dodatkowo ubezpieczony będzie mógł określić, jaką część składki ZUS odprowadzi do OFE; na poziomie 2 proc, 3 proc., 4 proc., 5 proc., 6 proc., albo 7,3 proc.
Debata nad oboma projektami ma się rozpocząć we środę /16.03./ ok godz 16.00

Wcześniej posłowie  wysłuchają informacji szefa MSZ  Radosława Sikorskiego o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2011 r. Informacji przysłuchiwać się będzie prezydent Bronisław Komorowski, a  debata po informacji ministra Sikorskiego zaplanowana jest na  siedem godzin.

We czwartek /17.03/ posłowie odbędą  debatę nad rządowym pakietem ustaw zdrowotnych. Są to  projektu ustaw:  o działalności leczniczej,  o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta,  o zawodach lekarza i lekarza dentysty;  o refundacji leków; oraz ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.
 W obecnym kształcie projekt ustawy o działalności leczniczej nie zakłada obowiązkowego przekształcania szpitali w spółki. Jeśli jednak samorządy nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich zadłużenie w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku niewywiązania się z tego samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala.
Projekt ustawy refundacyjnej przewiduje, że stałą cenę leku refundowanego Ministerstwo Zdrowia będzie negocjowało z producentem. Od jej wartości będzie ustalana urzędowa marża  5 procent (obecnie wynosi ona 8,91 procent).
Zmiany w ustawie o prawach pacjenta mają umożliwić szybsze dochodzenie odszkodowania lub zadośćuczynienia za stwierdzone błędy medyczne, bez konieczności wstępowania na drogę sądową.

W bloku głosowań w piatek /18.03/ posłowie wybiorą członków Rady Instytutu Pamięci Narodowej. Na liście kandydatów, spośród których Sejm ma wybrać pięciu członków Rady, są historycy: Andrzej Chojnowski, Edward Czapiewski, Antoni Dudek, Piotr Franaszek, Andrzej Friszke, Andrzej Paczkowski, Dariusz Stola, Włodzimierz Suleja, Tadeusz Wolsza i Stanisław Żerko. Wybór członków Rady miał się odbyć już na poprzednim posiedzeniu Sejmu, ale na prośbę klubów marszałek przełożył to głosowanie na 87. posiedzenie.
Także w piątek rozpatrzony będzie wniosek klubu PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego.


/IAR/Elżbieta Mamos

Section02
Section03
Section04