Radio Parlament
Section01

Rozpoczęło się 89. posiedzenie Sejmu

migracja
migrator migrator 30.03.2011

Dziś pierwszy dzień trzydniowego posiedzenia Sejmu. Posiedzenie rozpocznie debata nad dwoma rządowymi projektami ustaw dotyczącymi stworzenia warunków prawnych do budowy elektrowni jądrowych w Polsce.

Sejm - w pierwszej kolejności - rozpatrzy dwa rządowe projekty ustaw dotyczące stworzenia warunków prawnych do budowy elektrowni jądrowych w Polsce.

Pierwszy – Prawo atomowe określa wymogi bezpieczeństwa i kontroli przyszłych elektrowni atomowych. Całość inwestycji ma być nadzorowana przez prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Każdy inwestor zobowiązany będzie do utworzenia Lokalnego Centrum Informacyjnego. Obywatel będzie miał prawo do uzyskania pisemnej informacji m.in. o wpływie budowy elektrowni jądrowej na zdrowie i środowisko naturalne.

Druga ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni jądrowych określa zasady przygotowania i realizacji inwestycji energetyki jądrowej. Decyzja o budowie elektrowni atomowej, zakładu przerobu wypalonego paliwa jądrowego, obiektu do przechowywania paliwa jądrowego i odpadów promieniotwórczych oraz obiekty wydobywania rud uranu i toru będzie wymagała należeć będzie wyłącznie do rządu. Inwestycje jądrowe będą miały status inwestycji publicznych. Projekt zawiera więc przepisy ustalające zasady odszkodowań za wywłaszczone nieruchomości. Będzie je realizował Skarb Państwa

Ok. godz. 14.00 odbędzie się drugie czytanie zmian w ustawie o państwowych instytucjach filmowych przesuwający o 2 lata, do konca 2012 roku termin przewidziany na komercjalizację a następnie prywatyzację, ewentualnie na likwidację państwowych instytucji filmowych.

Posłowie wysłuchają też  sprawozdania komisji o zmianach w ustawach: o Policji, o Służbie Celnej, o ABW i o AW. Projekt dotyczy zrównania uprawnień rodzicielskich funkcjonariuszy tych służb z uprawnieniami rodzicielskimi pracowników gwarantowanymi przepisami Kodesu pracy.

Posłowie rozpatrzą w drugim czytaniu zmiany ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Nowelizacja zakłada, że prokurator i sąd będą mogli odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających i psychotropowych posiadanych w niewielkich ilościach na własny użytek. Nowelizacja nakłada na sądy i prokuraturę obowiązek zbierania informacji o uzależnieniu podejrzanego. Możliwe będzie szersze wykorzystanie instytucji zawieszenie postępowania w celu skierowania na leczenie osoby uzależnionej.

Odbędzie się również pierwsze czytanie rządowego projektu zmian w Kodeksie karnym wykonawczym. Nowelizacja znosi zaskarżalność wszystkich postanowień w postępowaniu wykonawczym i wprowadza możliwość zaskarżania orzeczeń najbardziej istotnych dla skazanego.

Ostatnim punktem środowych obrad będzie pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy – Przepisy ogólne prawa administracyjnego. Zmiany przygotowała sejmowa komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Mają one m.in. służyć  wzmocnieniu jednolitości orzecznictwa administracyjnego.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04