Radio Parlament
Section01

Rozpoczyna się 90. trzydniowe posiedzenie Sejmu.

migracja
migrator migrator 12.04.2011

Podczas rozpoczynającego się dziś /13.04.2011/ posiedzenia Sejm zajmie się projektem nowelizacji ustawy hazardowej oraz projektem ustawy o pieczy zastępczej. Odbędzie się też pierwsze czytanie ustawy o Krajowej Radzie Prokuratury. Wnioski o wotum nieufności dla ministrów finansów Jacka Rostowskiego i ministra skarbu Aleksandra Grada zostaną rozpatrzone na następnym posiedzeniu.

Podczas rozpoczynającego się dziś /13.04.2011/ posiedzenia Sejm zajmie się projektem nowelizacji ustawy hazardowej oraz projektem ustawy o pieczy zastępczej. Odbędzie się też pierwsze czytanie ustawy o Krajowej Radzie Prokuratury. Wnioski o wotum nieufności dla ministrów finansów Jacka Rostowskiego i ministra skarbu Aleksandra  Grada  zostaną rozpatrzone na następnym posiedzeniu.

Obrady rozpocznie drugie czytanie nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych. Rządowa nowelizacja wprowadza zakaz urządzania gier hazardowych w Internecie i zakaz uczestniczenia w grach hazardowych urządzanych w Internecie. Wyjątkiem będą zakłady wzajemne, które będzie można urządzać po uzyskaniu zgody ministra finansów. Zakłady wzajemne  nie będą mogły być oferowane osobom niepełnoletnim. Zezwolenie na przyjmowanie zakładów na jednej tylko stronie internetowej ma kosztować ponad 300 tys. złotych.  Projekt rozszerza też system rejestracji gości – do tej pory stosowany jedynie w kasynach – na pozostałe ośrodki gier. Zakłada też zmiany w ustawie o Służbie Celnej i w Prawie telekomunikacyjnym.  Podczas prac w podkomisji  zgłoszono poprawki, ale z powodu uchybień legislacyjnych wycofano je. Jedna z nich dotyczyła umożliwienia Totalizatorowi Sportowemu organizowanie gier w Internecie. Marek Wikiński zgłosił też kilka wniosków mniejszości. Komisje sejmowe będą rekomendowały przyjęcie projektu w wersji rządowej.             

Posłowie rozpatrzą też w drugim czytaniu projekt ustawy o pieczy zastępczej. Ustawa  ma pomóc rodzinie przeżywającej kryzys. Projekt wprowadza instytucję asystenta  rodziny, który ma jej pomagać w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, socjalnych oraz placówki wsparcia dziennego, gdzie pobyt dziecka ma być dobrowolny i nieodpłatny. Do domów dziecka będą mogły trafiać dzieci po 10 r.ż. Młodsze mają być objęte pieczą zastępczą. Projekt reguluje również procedury adopcyjne.

Komisja Finansów Publicznych przedstawi sprawozdanie z prac nad zmianą ustawy o obligacjach. Projekt rozszerza katalog podmiotów, które mogą emitować obligacje o spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz o Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową. Projekt autorstwa posłów P.O ma poparcie rządu.

Na posiedzeniu plenarnym omówiony będzie też projekt ustawy o systemie informacji oświatowej. Jedna z głównych zmian w działającym od 2005 roku Systemie Informacji Oświatowej ma doprowadzić do powstania rejestru publicznych i niepublicznych szkół i placówek oświatowych. W bazie SIO maja tez być gromadzone dane uczniów i nauczycieli, w tym również dane osobowe.

Posłowie przedyskutują też projekt ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, który ma umożliwić rozwój na polskim morzu energetyki wiatrowej.

Czwartkowe obrady rozpoczną się od pytań w sprawach bieżących i informacji bieżącej. Po nich odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o Krajowej Radzie Prokuratury /KRP/. KRP została utworzona na mocy Ustawy o prokuraturze, która rozdzieliła funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Rada stoi ona na straży niezależności prokuratorów. Szeroki zakres zmiany przepisów spowodował powstanie nowej ustawy – piszą w uzasadnieniu do projektu ich autorzy, posłowie P.O.

Tego dnia kluby ustosunkują równieżsię do poprawek Senatu do kilku ustaw, w tym do ustawy o działalności leczniczej. Jedna z poprawek zmienia termin wejścia w życie ustawy z 1 maja na 1 lipca b.r.

W piątek rano przewidziano głosowania. Po nich posłowie rozpatrzą w drugim czytaniu zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego, w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz w ustawie – Prawo upadłościowe i naprawcze.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

 

 

 

Utworzono ją na mocy obowiązującej od 31 marca nowelizacji Ustawy o prokuraturze, która rozdzieliła funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Zadaniem KRP ma być m.in. stanie "na straży niezależności prokuratorów".

Section02
Section03
Section04